Inteligentny Dom

Co To Jest? Jak Działa Inteligenty Dom? – APA Group

Wszystko, co musisz wiedzieć o inteligentnym domu

Urządzenia smart już od kilku lat coraz częściej pojawiają się w wielu mieszkaniach i domach. Nic w tym dziwnego. Elementy inteligentnego domu są coraz tańsze. Jeśli jednak nie wiesz, co to jest inteligentny dom, ile kosztuje i co oferuje smart home - przeczytaj ten materiał.

Czym tak właściwie jest smart home?

Z czego składa się inteligentny dom? Elementy sterujące, czujniki i centralka.

Od czego zacząć przygodę z automatyzacją domu?

Czy inteligentny dom jest drogi? Ile kosztują podstawowe urządzenia?

Czy urządzenie komunikujące się przez ZigBee będzie współpracować z Z-Wave?

Dla kogo jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom?

Jeszcze kilka lat temu pierwsze skojarzenia z określeniem “inteligentny dom” (z angielskiego “smart home”) stanowiły abstrakcyjne wyobrażenia o domu z przyszłości, którego każdym elementem można sterować z jednego urządzenia.

Dziś nie jest to już tak abstrakcyjnym wytworem, a to głównie za sprawą szybkiego rozwoju technologii, dzięki której podstawowe elementy inteligentnego domu są na wyciągnięcie ręki niemal każdego.

Mówiąc o inteligentnym mieszkaniu mówimy o urządzeniach oraz czynnościach, które jako element systemu pozwalają zdalnie zarządzać oświetleniem, energią, sprzętem gospodarstwa domowego oraz monitorować określone elementy inteligentnego domu (np. czujniki otwarcia okien, czujniki zalania czy też czujniki temperatury).

Inteligentny dom pozwala na kontrolowanie urządzeń w domu z poziomu aplikacji mobilnej. Z dowolnego miejsca na Ziemi możesz sterować oświetleniem, regulować temperaturę lub sprawdzić, czy właśnie nie zalewasz mieszkania sąsiadowi.

Jakie są elementy inteligentnego domu?

Na system smart home składa się mnóstwo akcesoriów, które pozwalają zarządzać niemal każdym urządzeniem oraz monitorować każdy metr kwadratowy gospodarstwa domowego.

Podstawowy podział - elementy inteligentnego domu: Urządzenia sterujące , dzięki którym możliwe jest kontrolowanie oświetlenia lub pieca do ogrzewania.

, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie oświetlenia lub pieca do ogrzewania. Czujniki , których zadaniem jest na przykład wykrywanie ruchu obiektów w zasięgu widzenia, czy też występowania trujących gazów.

, których zadaniem jest na przykład wykrywanie ruchu obiektów w zasięgu widzenia, czy też występowania trujących gazów. Jednostka centralna w ramach której połączone jest każde urządzenie inteligentnego mieszkania. Pozwala ona na sterowanie wieloma akcesoriami jednocześnie.

Sterujące urządzenia inteligentnego domu

Inteligentne gniazdko

To jedno z najprostszych i jednocześnie najtańszych elementów inteligentnego domu. Podłączenie tzw. smart plug do kontaktu sprawia, że każde urządzenie, które zostanie do niego wpięte staje się "inteligentne" - a to za sprawą opcji kontrolowania go z poziomu dedykowanej aplikacji.

Jednym z zastosowań inteligentnego gniazdka jest sterowanie oświetleniem w domu. Podłączenie do smart gniazdka np. lampy pozwala oczywiście wyłączyć światło, kiedy idziemy spać - bez wstawania z łóżka, ale też oszczędzać energię ustalając harmonogram, w jakich godzinach konkretnie ma pracować wybrane źródło.

Inteligentne gniazdka to świetne produkty dla osób, które dopiero tworzą inteligentny dom. Urządzenia te są stosunkowo tanie i pozwalają przekonać się, w jakim kierunku budować kolejne elementy smart home.

Inteligentne żarówki

System inteligentnego oświetlenia to zaraz obok smart plug-ów jedne z najpopularniejszych akcesoriów smart home. Od tych konwencjonalnych różnią się przede wszystkim tym, że zwykle zainstalowane w nich LED-y (RGB) pozwalają oświetlić pomieszczenie niemal każdym możliwym kolorem.

Poza kolorem możliwa jest również konfiguracja natężenia światła, co doskonale sprawdzi się wieczorami - kiedy chcemy uzyskać delikatne, nieco przygaszone oświetlenie.

Dzięki zintegrowaniu inteligentnej żarówki z resztą systemu domownicy mają możliwość sterować nią z poziomu aplikacji mobilnej, która pozwala na ustalanie harmonogramu działania, a w połączeniu z odpowiednim czujnikiem - światło może zapalać się automatycznie, kiedy wracamy wieczorem do domu.

Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w system automatyzacji włączyć inteligentny termostat, który pozwala zaprogramować harmonogram pracy ogrzewania. Oszczędność na rachunkach oraz zdecydowana poprawa komfortu mieszkania to kluczowe czynniki przemawiające za włączeniem do inteligentnego domu urządzenia, które steruje temperaturą w pomieszczeniach.

Konwencjonalne termostaty mają tę wadę, że ich ustawienie reguluje się manualnie. Nie pozwalają zatem na czas nieobecności w domu (np. zimą) zmniejszyć temperatury, a na godzinę przed powrotem ogrzać pomieszczenie do komfortowych warunków.

Taką funkcję spełnia inteligentny termostat, którego zakres możliwości jest jeszcze szerszy w połączeniu z dodatkowymi akcesoriami inteligentnego domu. Może on zostać połączony z zewnętrznymi czujnikami temperatury i regulować ogrzewanie w najbardziej efektywny sposób.

Przy współpracy z jednostką centralną inteligentnego domu za pośrednictwem Wi-Fi możliwe jest również dostosowanie ogrzewania lub klimatyzacji na podstawie lokalizacji telefonu użytkownika. System potrafi nauczyć się, jaki rytm dnia prowadzą domownicy i na tej podstawie zarządzać temperaturą w domu.

Sterowanie roletami

Nie tylko inteligentny termostat jest w stanie regulować temperaturę w domu. Pośrednio ma na to wpływ również odpowiednie zarządzanie roletami w domu.

Inteligentne systemy sterowania roletami mogą zostać zaprogramowane w ten sposób, aby o świcie, kiedy światło wpada do domu - rolety zostały automatycznie odsłonięte, a kiedy tylko nastąpi zachód Słońca - zostaną zamknięte.

Inteligentne rolety można zainstalować zarówno na zewnątrz domu/mieszkania, ale także wewnątrz. Zewnętrzne rolety przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo domowników.

Bez względu jednak na ich rodzaj - wszystkie są skutecznym sposobem na to, by płacić mniej za energię w domu.

Inteligentne przyciski

Wymieniając sterujące elementy inteligentnego domu nie sposób nie wspomnieć o przyciskach, które mogą zintegrować kilka urządzeń jednocześnie.

Nie wszystko w systemie smart home musi być zautomatyzowane i wykonywać zadane czynności na podstawie odczytów z czujników. Czasami potrzebujemy manualnej kontroli wybranych elementów w inteligentnym domu. Właśnie temu służą przyciski.

Inteligentny przycisk to po prostu przycisk - nie kryje się pod tą definicją nic skomplikowanego. Generalnie służy on do kontroli konkretnego urządzenia lub ich grupy. Dzięki temu, bez potrzeby użycia telefonu możesz jednym kliknięciem uruchomić automatyczny odkurzacz, zgasić światła i zasłonić rolety - jednocześnie.

Zastosowań inteligentnego przycisku jest wiele, choć w zasadzie wszystkie ograniczają się do tego, że pozwala on na uruchomienie sekwencji zaprogramowanych czynności na podłączonych urządzeniach. Ot, to przede wszystkim sprawienie, by zainstalowane w inteligentnym domu urządzenia były jeszcze wygodniejsze w obsłudze.

Czujniki w inteligentnym domu

Inteligentny czujnik ruchu

Czujnik ruchu ma przede wszystkim zapewnić domownikom większe bezpieczeństwo (właściwie tak, jak większość czujników w mieszkaniu).

Zadaniem tego urządzenia jest wykrycie ruchu w obszarze, który pokrywa pole widzenia czujnika - jednak to, do czego zostanie wykorzystana informacja o pojawieniu się ruchu zależy tylko od użytkownika.

Czujnik ruchu można zintegrować z systemem alarmu w inteligentnym domu (których elementem mogą być syreny alarmowe). To zastosowanie z pewnością zwiększa poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu.

Innym zastosowaniem, do którego można wykorzystać czujnik ruchu jest jego połączenie z oświetleniem. Para tych urządzeń skutecznie pozwala zapomnieć domownikom o włącznikach światła na ścianach lub w telefonie. Czujnik, który wykryje ruch może natychmiast uruchomić wybrane źródła oświetlenia.

Tym sposobem - szukanie włącznika po omacku w nocy nie będzie już sprawiać problemu żadnemu z domowników.

Inteligentny czujnik zalania

Urządzenia w inteligentnym domu to nie tylko “zabawki”, które mają tylko i wyłącznie sprawić, że mieszka się wygodniej. Idealnym tego przykładem są czujniki zalania.

Przeznaczone są właściwie tylko do jednego celu i raczej nie sposób znaleźć dla nich zastosowania innego niż wykrywanie, czy w miejscu, w którym zostało zainstalowane takie urządzenie nie doszło do zalania.

Inteligentne czujniki zalania to małe urządzenia, które wystarczy położyć w miejscach, które w przypadku wystąpienia awarii w pomieszczeniu mogą zostać zalane - później można o nich zapomnieć i być spokojnym, że dom po urlopie nie będzie basenem.

Takich urządzeń w swoich czterech kątach możemy mieć całą “armię” i ustawiać je w miejscach, w których w momencie awarii natychmiast pojawi się woda. Mogą to być okolice pralki, zmywarki, czy kabiny prysznicowej.

W momencie, kiedy wykryją kontakt z wodą - automatycznie powiadomią właściciela wiadomością na smartfona. Mogą również emitować sygnały świetlne oraz audio, aby pozwolić na jak najszybszą reakcję któregoś z domowników w razie ich obecności.

Choć zalania nie są problemem, który pojawia się systematycznie to zdecydowanie warto mieć w swoim smart lokum chociaż jeden taki czujnik.

Inteligentny czujnik gazu i dymu

Czujniki gazu, dymu, czy też czadu to kolejne urządzenia, które mają tylko jedno zadanie - monitorować konkretny obszar i w razie wykrycia nieprawidłowości poinformować o tym fakcie domowników.

Z racji tego, że w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym (bloki mieszkalne) odchodzi się od dostępu do gazu - czujniki gazu zwykle znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych.

Urządzenia monitorujące stężenie gazu oraz obecność dymu należy zamontować jak najbliżej instalacji, w której może nastąpić nieszczelność - dzięki temu każde odchylenie od normy zostanie wykryte w możliwie krótkim czasie.

Tak, jak w przypadku większości innych rodzajów czujników - te również informują o wystąpieniu niebezpiecznych warunków sygnałami świetlnymi oraz audio, który postawi na nogi każdego w bliskim otoczeniu (często również sąsiadów).

Inteligentny czujnik otwarcia

To kolejny rodzaj czujników, które można wykorzystać zarówno do zwiększenia komfortu mieszkania, jak i zabezpieczenia.

Są to urządzenia, które monitorują otwarcie drzwi, okien ale też bram. Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie antywłamaniowe. Oprócz tego, że czujnik poinformuje o otwarciu danych drzwi - może też skutecznie zapobiegać włamaniom, jeśli okaże się, że przed pójściem spać, któreś z okien nie zostało zamknięte.

Kiedy okaże się, że czujnik wykrył otwarcie - można zaprogramować go tak, aby uruchomił alarm, dzięki któremu niechciany gość może zdecydować się na odwrót.

Czujniki otwarcia w mieszkaniu można wykorzystać w podobny sposób, co czujniki ruchu. Te mogą uruchomić oświetlenie, kiedy wchodzimy do pomieszczenia albo włączyć klimatyzację podczas zamknięcia okna.

Inteligentny czujnik temperatury

Czujniki temperatury to kolejne, niewielkich rozmiarów urządzenia, które w systemie smart home przede wszystkim spełniają się jako termometry. Ich użytkownicy mogą na bieżąco monitorować temperaturę wewnątrz nieruchomości (albo nawet na zewnątrz) i często też wilgotność powietrza.

Jako samodzielne produkty pełnią głównie funkcję informacyjną dla domowników. Jeśli jednak zostaną zintegrowane z dodatkowym akcesorium w mieszkaniu - mogą regulować temperaturę w taki sposób, aby utrzymywała się na stałym poziomie.

Możemy zatem zaprogramować inteligentne ogrzewanie w ten sposób, aby uruchamiało grzejniki, jeśli odczyt temperatury z zewnętrznego czujnika spadnie poniżej określonego poziomu. Równie dobrze będzie to działać w drugą stronę, czyli uruchomienie klimatyzacji, kiedy w pomieszczeniach będzie za ciepło.

Tym sposobem, dzięki współpracy dwóch lub trzech urządzeń, można na dobre zapomnieć o manualnym regulowaniu temperatury w budynku, a przy okazji - zaoszczędzić na zużyciu energii.

Inteligentne kamery do monitoringu

Kamery IP do monitoringu wyróżniają się tym, że są w stanie w czasie rzeczywistym przesyłać rejestrowany obraz do sieci Internet, a to w efekcie umożliwia na podgląd tego, co dzieje się w domu (lub poza domem) właściwie z dowolnego miejsca na świecie na ekranie dedykowanej aplikacji.

Wybór inteligentnych kamer do monitoringu jest bardzo szeroki, a ich podstawowy podział to:

kamery zewnętrzne , których konstrukcja pozwala na używania ich na dworze. Nie jest im straszny deszcz lub niskie/wysokie temperatury otoczenia. Idealne do monitorowania bliskiego otoczenia miejsca zamieszkania;

, których konstrukcja pozwala na używania ich na dworze. Nie jest im straszny deszcz lub niskie/wysokie temperatury otoczenia. Idealne do monitorowania bliskiego otoczenia miejsca zamieszkania; kamery wewnętrzne przeznaczone przede wszystkim dla osób, które często pozostawiają mieszkanie bez opieki i potrzebują stałego podglądu na to, co dzieje się wewnątrz.

Bez względu na przeznaczenie kamery - wszystkie występują w przeróżnych kształtach ułatwiających montaż na różnych powierzchniach (na przykład sufitowe, naścienne, stołowe). Dzięki temu każdą z nich można zamontować w taki sposób, aby była jak najmniej zauważalna.

Dobrym (choć nieco droższym) wyborem są kamery z wbudowanym czujnikiem ruchu. Pozwala on zawiadomić zainteresowaną osobę, kiedy w polu widzenia urządzenia pojawi się niechciany “obiekt”.

Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne kamery do monitoringu występują z sensorem ruchu - i wiele z nich posiada funkcję przydatną dla osób posiadających zwierzęta. Jeśli kamera wykryje ruch - ale będzie on wywołany przez zwierzę (kot, czy pies w pomieszczeniu lub na ogrodzie) - nie zostanie wysłane powiadomienie o niebezpieczeństwie do użytkownika.

Jednostka centralna w inteligentnym domu (centralka)

Centralka to główny element systemu smart home. Właśnie do niego podłączone są wszystkie inteligentne urządzenia, które funkcjonują w budynku.

Jej zadaniem jest umożliwić domownikom zarządzanie grupą elementów (lub każdym pojedynczym elementem), które składają się na inteligentny dom - z poziomu jednego oprogramowania (np. na smartfona).

Jego działanie można zobrazować sytuacją z życia wziętą:

Wyobraź sobie, że jesteś kierownikiem jakiegoś działu w firmie i masz pod sobą 20 pracowników (urządzenia smart home). Każdy z nich pracuje w osobnym biurze, więc aby zlecić wykonanie zadania kilku osobom musisz do nich iść po kolei. Jeśli jednak zbierzesz wszystkich swoich podwładnych w jednym gabinecie (centralce) - możesz rozdysponować zadania wśród wielu pracowników jednocześnie.

Tak właśnie działa jednostka centralna!

Instalacja inteligentnego domu - jak zacząć?

Decyzja zapadła - chcesz mieć inteligentny dom. Jak zacząć taką “przygodę”?

Przede wszystkim upewnij się, czy smart home naprawdę jest Ci potrzebny. Bez wątpienia jest to system, który zwiększa wygodę domowników, ale tak jak z każdą inną rzeczą na świecie - może się okazać, że wcale nie potrzebujesz automatycznego uruchamiania oświetlenia, kiedy wstajesz w nocy z łóżka.

Zanim zaczniesz kupować kolejne elementy smart home - zacznij od najprostszych, na przykład inteligentnego gniazdka. Jeśli po czasie rzeczywiście okaże się, że z niego korzystasz - możesz stopniowo powiększać infrastrukturę.

Warto również (przy nieco większym budżecie) zainteresować się dostępnymi u wielu producentów (rozwiązania Fibaro lub Aqara) podstawowymi zestawami smart home. Te posiadają zwykle jedno lub parę urządzeń z kilku kategorii (czujniki, gniazdko, żarówka), by sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebujemy w budynku i na tej podstawie ewentualnie dokonywać kolejnych zakupów.

Inteligentny dom - ile kosztuje?

Nie ma co ukrywać - cena to właśnie jeden z kluczowych aspektów, który jest brany pod uwagę przy zakupie smart-produktów.

Na korzyść klientów działa rozwój technologii, dzięki czemu konkurencja na rynku jest o wiele większa, a co za tym idzie - tańsze są elementy budujące inteligentny dom.

Cena podstawowych urządzeń, takich jak smart-żarówki zaczyna się w okolicach 50 zł za jedną sztukę.

Cena smart plugów (gniazdek) kształtuje się na podobnym poziomie. Można zatem założyć, że najbardziej podstawowy zestaw składający się z jednej żarówki oraz gniazdka kupimy za jakieś 100 zł.

Każdy kolejny element w zależności od producenta i możliwości, jakie oferuje to wydatek przynajmniej 60 zł za czujnik temperatury, 70 zł za czujnik ruchu i jakieś 120 zł za podstawową centralkę. Jednymi z droższych elementów smart home są głowice termostatyczne do ogrzewania, których cena to minimum 250 zł, ale znajdą się i takie za 900 zł.

Generalnie - to, czy inteligentny dom jest drogi jest kwestią całkowicie osobistą. Trudno jednak nie zauważyć, że konwencjonalna żarówka E27 (LED) to koszt ok. 5 zł, a jej inteligentny odpowiednik to niemal dziesięciokrotność tej kwoty.

Nie trzeba jednak kupować wszystkich urządzeń za jednym razem. Można systematycznie tworzyć infrastrukturę względem zapotrzebowania i dostępnego budżetu.

Czy potrzebuję internetu do działania całej instalacji?

Tak, połączenie z internetem jest niezbędne, aby móc kontrolować urządzenia w sieci smart home za pośrednictwem telefonu, czy tabletu.

Wynika to z zasady działania centralki, która wymaga stałego połączenia z routerem (przez Wi-Fi lub przewód Ethernet). Właśnie w ten sposób możliwa będzie obsługa zainstalowanych w domu urządzeń z każdego miejsca na świecie, w którym mamy połączenie z siecią.

ZigBee i Z-Wave - co wybrać?

Te dwie nazwy pojawiają się często podczas przeglądania produktów smart. Jest to nic innego, jak najczęściej występujące standardy bezprzewodowej łączności.

Najważniejsze, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z inteligentnym domem, to tyle że obie te technologie pracują na innych pasmach częstotliwości. Oznacza to, że każdy z elementów w Twoim systemie powinien komunikować się przy użyciu tego samego standardu.

Niektóre z urządzeń obsługują zarówno ZigBee, jak i Z-Wave - jednak należy na to zwrócić uwagę, aby nie okazało się, że nowy nabytek nie chce “dogadać się” z centralką.

Dla kogo jest inteligentny dom? Czy warto inwestować w systemy smart home?

Smart home można w pewnym sensie traktować jako “zabawkę”. To prawda, że ułatwia korzystanie z domu i zwiększa wygodę mieszkania, ale to mimo wszystko system bez którego można żyć i nie odczuwać jego braku. Poza oszczędnością energii, czy podniesieniem bezpieczeństwa - wiele funkcji inteligentnego domu są pożądane głównie przez wielbicieli technologii.

To właśnie dla nich w tym momencie skierowana jest oferta inteligentnych produktów. Coraz bardziej przystępne cenowo elementy nie są nadal na tyle tanie, aby miały szansę stać się podstawowym wyposażeniem każdej nieruchomości.

Na pewno warto sprawdzić na podstawie chociaż jednego, może dwóch smart-urządzeń zainstalowanych w budynku, czy jest to udogodnienie, które zechcesz rozwijać.

Nie musisz się obawiać o trudności w instalacji. Wystarczy, że masz smartfona - i możesz podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, które poprowadzą Cię niemal "za rękę" w całym procesie.

Sterowanie i kontrola nad wszystkimi urządzeniami, które zainstalujesz z pewnością nie sprawią Ci problemu - producenci naprawdę chcą, by ich rozwiązania były intuicyjne w obsłudze.

Inteligentny dom z pewnością nie jest tym, co musisz mieć. Możesz - i naprawdę warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje w praktyce - ale nie musisz.

Co to jest inteligentny dom? Jego zalety, korzyści

Nowe funkcje elektronicznych urządzeń oznaczają nowe możliwości w inteligentnych budynkach. Popularność takich systemów wzrasta z roku na rok i napędza tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Na jakiej zasadzie działa inteligentna automatyka domowa? Jakie są zalety montażu? I wreszcie: czy do obsługi potrzebne są specjalistyczne umiejętności?

Czym jest inteligentny dom

To określenie jest często nadużywane. O prawdziwie inteligentnym domu możemy mówić wtedy, kiedy różne urządzenia rzeczywiście ze sobą współpracują i wymieniają się informacjami albo bezpośrednio między sobą, albo z centralą. Wprawdzie granica między zwykłą automatyką a prawdziwie inteligentnym domem jest bardzo cienka, ale warto wiedzieć, jak te pojęcia rozróżnić. Możliwości wprowadzania inteligentnych technologii do budynków jest bardzo wiele. System nadrzędny może integrować, kontrolować i monitorować pracę systemu alarmowego, monitoringu, oświetlenia, przeciwpożarowego, pogodowego, kontroli dostępu, wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania.

Inteligentna instalacja w domu – dlaczego warto inwestować

Inteligentna instalacja, smart home, automatyka budynków, system zarządzania budynkiem – określeń wykorzystywanych na określenie inteligentnego domu jest wiele, ale znaczenie jedno: za każdym razem mamy do czynienia z automatyką, która integruje domowe urządzenia i instalacje, by pracowały szybciej, sprawniej i oszczędniej. Czym jest inteligentny dom? Definicja poniżej.

We współczesnych domach pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń. Do tych najpopularniejszych należą: wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, automatyzacja urządzeń grzewczych, żaluzje z napędem, nawodnienie ogrodu, oświetlenie. Takie mocne powiązanie ze sobą elementów inteligentnego domu przynosi wiele korzyści szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Jednak sterowanie inteligentnym domem to nie tylko bezpieczeństwo, ale też oszczędności. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można znacząco obniżyć koszty działania urządzeń elektronicznych. Taka automatyzacja domu jest też wygodniejsza niż ręczne ustawienie poszczególnych parametrów pracy. Nie musimy się obawiać, jeśli zapomnimy opuścić rolety, zamknąć okno czy zgasić światło. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż jeśli chcielibyśmy robić wszystko ręcznie, byłoby to niezwykle uciążliwe i niewygodne.

Zalety inteligentnego domu

zwiększenie funkcjonalności pomieszczeń – w pomieszczeniach z zainstalowanymi sterownikami inteligentnego domu wiele czynności będzie wykonywanych automatycznie.

– w pomieszczeniach z zainstalowanymi sterownikami inteligentnego domu wiele czynności będzie wykonywanych automatycznie. podniesienie poziomu bezpieczeństwa – dzięki inteligentnym instalacjom możemy także online, będąc poza domem, sprawdzać na bieżąco, co dzieje się w domu, przez całą dobę.

– dzięki inteligentnym instalacjom możemy także online, będąc poza domem, sprawdzać na bieżąco, co dzieje się w domu, przez całą dobę. zwiększenie komfortu użytkowania – system automatyki domowej pozwala szybko i sprawnie zarządzać ogrzewaniem, oświetleniem i innymi funkcjami, zapewniając użytkownikowi najwyższy możliwy komfort.

– system automatyki domowej pozwala szybko i sprawnie zarządzać ogrzewaniem, oświetleniem i innymi funkcjami, zapewniając użytkownikowi najwyższy możliwy komfort. pełna wygoda użytkowania – do zarządzania inteligentnym domem służą specjalne panele nadrzędne, mamy więc możliwość kontroli i edycji parametrów pracy z poziomu jednego urządzenia.

– do zarządzania inteligentnym domem służą specjalne panele nadrzędne, mamy więc możliwość kontroli i edycji parametrów pracy z poziomu jednego urządzenia. obniżenie kosztów eksploatacji – rozważne, czasowe zarządzanie systemem inteligentnego domu sprawia, że można zredukować m.in. koszty ogrzewania czy oświetlenia, gdyż system działa na życzenie Klienta i zgodnie z jego preferencjami.

– rozważne, czasowe zarządzanie systemem inteligentnego domu sprawia, że można zredukować m.in. koszty ogrzewania czy oświetlenia, gdyż system działa na życzenie Klienta i zgodnie z jego preferencjami. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska – dotyczy to głównie ogrzewania. Takie czynności jak zarządzanie temperaturą, jej czasowe obniżenie na noc czy na czas nieobecności pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne związany z emisją CO2.

Wymienione rozwiązania to tylko przykłady, gdyż w nowoczesnym domu poszczególne funkcje można zmieniać, a całość systemu rozbudowywać w zależności od indywidualnych potrzeb. Oczywiście warunkiem jest posiadanie okablowania, sprzętu i wcześniejsze zaplanowanie ewentualnej rozbudowy systemu inteligentnego domu.

Jak działa inteligentny dom?

Istotą automatyki domu jest wymiana oraz współdzielenie informacji. Chodzi o to, by sygnał wysyłany z jednego urządzenia mógł być jednocześnie odbierany przez wiele urządzeń i znacząco wpływać na pracę np. oświetlenia czy instalacji grzewczej.

Ważne jest to, że związek, jaki zachodzi między sygnałem a reakcją na niego, jest programowalny, co oznacza, że można go modyfikować. Działające w domu urządzenia na bieżąco przekazują sobie informacje o stanie działania i dopasowują je do nowych warunków. W inteligentnym domu wzajemne powiązania poszczególnych czujników oraz urządzeń można modyfikować.

Z czego się składa i jak działa system inteligentnego domu?

Inteligentne systemy najczęściej są scentralizowane. W tym wariancie wszystkie informacje odbierane przez urządzenia peryferyjne są zbierane i przetwarzane za pomocą centrali sterującej. Czujniki i inne urządzenia w instalacji smart home mają za zadanie dostarczyć informacje lub wykonywać konkretne, proste zadanie.

Drugi wariant dostępny na rynku to system zdecentralizowany, w którym poszczególne urządzenia samodzielnie interpretują wpływające do nich sygnały i na tej podstawie odpowiednio modyfikują własne działania. W takim wypadku każde urządzenie musi mieć rozbudowane oprogramowanie, dzięki któremu będzie możliwość wykonania bardziej skomplikowanych zadań.

Najważniejszym elementem, czyli sercem całego systemu inteligentnego domu jest urządzenie centralne, które jest połączone z poszczególnymi urządzeniami peryferyjnymi dostępnymi wewnątrz lub na zewnątrz budynku, jest także kompatybilne z urządzeniami wewnątrz sieci. To do niego należy zadanie polegające na zbieraniu informacji z urządzeń peryferyjnych oraz ich przetwarzanie. Daje możliwość podglądu urządzeń z poziomu sieci domowej, jak i chmury. Posiada więc zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami.

Oprogramowanie – serce każdego urządzenia

Zasada działania systemu zależy od wykorzystanego oprogramowania. Siła takiego układu polega na tym, że można dokonywać modyfikacji i rozbudowy systemu o dodatkowe funkcje w zależności od potrzeb. Właśnie dlatego tak ważnym etapem projektowania instalacji jest stworzenie oprogramowania. W tym tkwi potencjał tworzenia instalacji, czyli w modyfikacji połączeń między urządzeniami lub wykorzystywaniu tych samych informacji w zupełnie nowy sposób. Inteligentny system może bazować na sygnałach czujników, które są w domu. Ważne jest jednak zaprojektowanie priorytetów poszczególnych sygnałów.

Przewodowo czy bezprzewodowo, czyli jak urządzenia komunikują się ze sobą

W ramach poszczególnych systemów instalacji inteligentnego domu komunikacja może się opierać na działaniu bezprzewodowym lub przewodowym. Praktyka jednak pokazuje, że coraz większą popularnością cieszą się systemy mieszane. Bardzo ważny jest projekt oraz to, by już na etapie tworzenia instalacji połączyć najważniejsze elementy w miejscach, gdzie komunikacja bezprzewodowa mogłaby działać słabo ze względu na zbyt dużą odległość albo jej rozdzielenie murami czy stropami. Zazwyczaj jednak od razu wprowadza się możliwości rozbudowy o elementy bezprzewodowe. Do przesyłania sygnału można wykorzystać dodatkowy przewód systemowy lub dodatkową żyłę przewodu elektrycznego. Elementy instalacji mogą się jednak też łączyć ze sobą bezprzewodowo. To przede wszystkim gwarantuje łatwy montaż, a także możliwość zmiany lokalizacji. Takie rozwiązanie szczególnie doceniamy, kiedy często zmieniamy aranżacje pomieszczeń albo przesuwamy ścianki działowe.

Automatyka do sterowania ogrzewaniem elementem inteligentnego domu

Jednym z ważniejszych systemów wymagających automatyzacji w domu jest system grzewczy. Sterowanie nim jest nie tylko kwestią wygody, ale przede wszystkim oszczędności i przejawem troski o środowisko. W ofercie naszej firmy znajdziecie różne możliwości inteligentnego sterowania ogrzewaniem w zależności od potrzeb i posiadanego systemu grzewczego. Dostępne są systemy grzejnikowe, podłogowe czy złożonych instalacji.

Co ważne, instalacja zadba o komfort w całym domu. Sprawdzi się do montażu w nowym lub już wybudowanym domu, mieszkaniu, biurze czy innym budynku użyteczności publicznej.

Zdalne sterowanie inteligentnym systemem

Sterowanie online inteligentnym domem za pomocą Internetu lub telefonu powoli staje się standardem. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu wiele korzyści można osiągnąć bardzo szybko. W zależności od systemu odpowiednie instalacje i zaprogramowane parametry pracy sprawiają, że można na różne sposoby wykorzystać współpracujące ze sobą czujniki czy sterowniki.

Co To Jest? Jak Działa Inteligenty Dom? – APA Group

Inteligentny dom – to ostatnio popularny temat, ale co tak właściwie oznacza? Czym jest inteligentny dom i jak urządzić smart home we własnym mieszkaniu? Co zyskamy na inteligentnych urządzeniach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Poznaj inteligentny dom

Zastanawiasz się, czym jest inteligentny dom, czyli smart home? Obejmuje systemy i urządzenia automatyki domowej, które potrafią zarządzać funkcjami domu. Systemy smart home są podłączone do wspólnej sieci, dzięki czemu doskonale współpracują między sobą i komunikują się z domownikami.

Jakie korzyści wiążą się z inteligentnym domem? Nowoczesne systemy i urządzenia wykonają za nas wiele czynności, np.: zasłonią rolety, włączą zraszanie trawnika czy otworzą bramę garażową. Użytkownicy mogą wydawać inteligentnym systemom wiele poleceń, dzięki którym zaoszczędzimy dużo cennego czasu. Co ważne, zwiększające komfort życia urządzenia smart home to niedrogie sprzęty, a do ich obsługi potrzebujesz jedynie dostępu do sieci internetowej.

Urządzenia w inteligentnym domu

Popularność urządzeń smart home nieustannie rośnie, dlatego na rynku znajdziemy najróżniejsze produkty do inteligentnego domu. Wybór jest naprawdę spory i obejmuje takie komponenty, jak:

inteligentne oświetlenie – sterowane z urządzeń mobilnych, pozwala m.in. na regulację barwy i jasności oświetlenia,

inteligentne ogrzewanie – służy do kontrolowania temperatury w mieszkaniu,

inteligentne gniazdka – nieustannie monitorują zużycie energii elektrycznej,

inteligentne czujniki – np. czujniki dymu i szkodliwych gazów, czujniki jakości powietrza,

systemy automatycznego otwierania i zamykania okien oraz drzwi,

inteligentne systemy alarmowe,

inteligentne systemy monitoringu,

systemy kina domowego,

inteligentne AGD.

Wszystkie urządzenia do inteligentnego domu możesz skonfigurować na swój, autorski sposób. Dzięki temu możesz być pewny, że smart home będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i stylu życia.

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom to zespół urządzeń i systemów, które potrafią się ze sobą komunikować, precyzyjnie odczytują polecenia domowników i skutecznie zarządzają funkcjami mieszkania. Jak to możliwe? Istotą smart home jest wymiana i współdzielenie informacji, możliwe dzięki nowoczesnym technologiom i połączeniu z internetem (na cyfryzacji oparty jest również Przemysł 4.0) Urządzenia do inteligentnego domu najczęściej korzystają z takich standardów komunikacyjnych, jak:

Wi-Fi,

Bluetooth,

Z-Wave.

Dzięki temu domownicy mogą bezproblemowo korzystać z inteligentnych instalacji i sprzętów na różnych urządzeniach. Z naszym inteligentnym domem połączymy się przy pomocy laptopa, jak i smartfona. Największą zaletą produktów do inteligentnego domu jest to, że działają przez cały czas – nawet gdy wyjedziesz na wakacje, możesz podglądać swoje podwórko lub uruchomić system podlewania trawnika.

Co zyskamy, korzystając z inteligentnego domu?

Korzyści wynikające z posiadania smart home są naprawdę ogromne! Do najważniejszych zalet inteligentnych domów możemy zaliczyć:

bezpieczeństwo – nowoczesne systemy bezpieczeństwa to coś więcej niż dobry monitoring. Zaawansowane systemy obejmują różnorodne czujniki, potrafiące wykryć pożar, zalanie, silny wiatr i deszcz, a nawet ulatniający się tlenek węgla. Smart home poinformuje Cię również wtedy, gdy pod Twoją nieobecność wyczuje ruch, otwieranie okien lub drzwi;

– nowoczesne systemy bezpieczeństwa to coś więcej niż dobry monitoring. Zaawansowane systemy obejmują różnorodne czujniki, potrafiące wykryć pożar, zalanie, silny wiatr i deszcz, a nawet ulatniający się tlenek węgla. Smart home poinformuje Cię również wtedy, gdy pod Twoją nieobecność wyczuje ruch, otwieranie okien lub drzwi; wygodę – jedną z największych korzyści inteligentnych domów jest właśnie wygoda. Systemy smart home potrafią wykonać wiele czynności, które do tej pory były obciążeniem dla domowników. Inwestycja w produkty do inteligentnego domu oznacza ogromną poprawę komfortu życia. Wystarczy wyobrazić sobie popołudnie po ciężkim dniu w pracy, gdzie nie musimy wstawać z łóżka, aby uruchomić ulubioną playlistę, odkurzyć mieszkanie, włączyć piekarnik czy zasłonić rolety.

– jedną z największych korzyści inteligentnych domów jest właśnie wygoda. Systemy smart home potrafią wykonać wiele czynności, które do tej pory były obciążeniem dla domowników. Inwestycja w produkty do inteligentnego domu oznacza ogromną poprawę komfortu życia. Wystarczy wyobrazić sobie popołudnie po ciężkim dniu w pracy, gdzie nie musimy wstawać z łóżka, aby uruchomić ulubioną playlistę, odkurzyć mieszkanie, włączyć piekarnik czy zasłonić rolety. oszczędność czasu – urządzenia do inteligentnego domu pozwalają nam zaoszczędzić ogromne ilości czasu. Zamiast pilnować kolacji w piekarniku lub odkurzać mieszkanie, możesz spędzić czas z rodziną lub zrelaksować się w inny sposób.

Inteligentny dom a mieszkanie na rynku pierwotnym

Mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się niemałą popularnością, ale spora konkurencja utrudnia życie deweloperów. Dlatego inwestorzy starają się przyciągnąć klientów na najróżniejsze sposoby – jednym z nich jest zaawansowana automatyka budynkowa w standardzie nowego mieszkania. Jeżeli rozglądasz się za mieszkaniem na rynku pierwotnym, koniecznie rozważ takie z inteligentnym wyposażeniem. Smart home to niedrogie rozwiązanie, więc cena mieszkania nie będzie dużo wyższa, a Twój komfort życia na pewno wzrośnie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że niniejszy wpis przybliżył Ci temat smart home. Na pewno wiesz już, na czym polega inteligentny dom i jakie urządzenia warto zakupić, aby odmienić własne mieszkanie. Zdecyduj się na produkty do inteligentnego domu – dzięki nim zyskasz więcej czasu dla siebie, a także podniesiesz komfort życia i bezpieczeństwo bliskich.

Blog Author

Przemysław Kutytowski

LEAVE A REVIEW