Technologia VR

InventionMed ze wsparciem SoftBlue w realizacji Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy - Artykuły - Biotechnologia.pl

Canon EOS VR

Firma Canon zaprezentowała system EOS VR, w skład którego wchodzi stereoskopowy obiektyw RF 5.2 mm f/2.8L Dual Fisheye oraz oprogramowanie, pozwalające łatwo przetwarzać zarejestrowane nim obrazy.

INFORMACJA PRASOWA

Canon rewolucjonizuje VR180° dzięki innowacyjnemu systemowi do 3D VR oraz obiektywowi RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE

Przełomowy system Canon EOS VR obejmuje m.in. pierwszy w świeciei obiektyw VR do aparatów cyfrowych z wymienną optyką, umożliwiający rejestrowanie obrazów VR180° jednym aparatem z pojedynczą matrycą.

WARSZAWA, POLSKA, 6 października 2021 r. – Canon Europe ogłasza dziś najnowszą innowację w systemie EOS R: pionierskie rozwiązanie do rejestrowania wirtualnej rzeczywistości (VR), bazujące na ogromnych możliwościach mocowania RF. System EOS VR opracowany przez Canon, obejmujący nowy obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE, odpowiada na zapotrzebowanie na wysokiej jakości treści 3D VR180°. Wobec rosnącej popularności technologii VR w różnych obszarach, takich jak szkolenia, podróże, sport, wydarzenia na żywo i filmy dokumentalne, nowa oferta Canon upraszcza cały proces stereoskopowej rejestracji i postprodukcji treści w formacie VR180°. System EOS VR, dzięki kreowaniu wciągającego doświadczenia, wprowadza widzów w samo serce akcji, zapewniając profesjonalną jakość obrazu i wyższy poziom realizmu.

Obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE to pierwszy w historii Canon wymienny obiektyw do VR, który powstał z myślą o uproszczeniu konfiguracji sprzętowej oraz rejestrowaniu filmów i zdjęć VR180° za pomocą aparatu Canon EOS R5ii – wszystko to przy zachowaniu wysokiej wydajności optycznej systemu Canon EOS R. W efekcie tworzenie treści 3D staje się praktyczniejsze dla istniejących twórców treści VR - zarówno firm produkcyjnych, jak i profesjonalistów chcących wejść na rynek VR z wydajnym systemem. Poza obiektywem Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE system Canon EOS VR obejmuje również niedawno opracowaną przez Canon aplikację do wirtualnej rzeczywistości (EOS VR Utility) oraz wtyczkę do oprogramowania Adobe Premiere Pro (EOS VR Plug-in for Adobe Premiere Pro) usprawniającą postprodukcję VR180°, a tym samym podniesienie komfortu twórcy treści od początku do końca pracy nad materiałem.

Innowacyjny obiektyw dla łatwiejszego rejestrowania obrazów

Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE posiada dwa skierowane do przodu obiektywy typu „rybie oko” o ultraszerokim polu widzenia 190 stopni, które pozwalają na stereoskopową rejestrację. Zaawansowana konstrukcja obiektywu pozwala na projekcję dwóch obrazów na jedyną matrycę aparatu, umożliwiając ich idealne wyrównanie i synchronizację bezpośrednio w aparacie. Dzięki takiemu wykorzystaniu obiektywu konfiguracja sprzętu do VR jest prostsza niż w przypadku systemu z dwoma kamerami

Rejestracja dwóch obrazów na jednej matrycy oznacza również, że oba mają tę samą charakterystykę, co pozwala uniknąć subtelnych różnic w jakości obrazu i ekspozycji, które zdarzają się w systemach z dwiema matrycami. Ponadto obie jednostki EMD (przysłona) – po jednej dla każdego obiektywu – są precyzyjnie sterowane w celu utrzymywania stałej ekspozycji na matrycy, zmniejszając w post produkcji potrzebę gradingu oraz specjalistycznej wiedzy, jakiej wymaga dopasowanie lewego i prawego obrazu wyjściowego.

Obiektyw ma sprytnie składaną konstrukcję optyczną i odległość bazową 60 mm, dzięki której kadr wygląda naturalnie. Zaprojektowano go do współpracy z aparatami kompatybilnymi z systemem VR, takimi jak Canon EOS R5, zapewniając w ten sposób poręczność całej konfiguracji oraz możliwość pracy w znajomym środowisku EOS.

Przesuwając granicę doskonałości optycznej

Stereoskopowy obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE ma słynny czerwony pierścień, wskazujący na profesjonalny obiektyw z serii L. Posiada on po dwa elementy UD (ultraniska dyspersja) na obiektyw, pozwalając na uzyskanie ostrych, wyraźnych obrazów od krawędzi do krawędzi. Dzięki powłoce SWC, eliminującej efekty ghostingu i flary od promieni słonecznych, obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE jest idealny do fotografowania ze słońcem w kadrze, co jest częstą sytuacją przy rejestracji obrazów VR.

Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE wyposażony jest w tylny uchwyt filtrów żelowych, pozwalający korzystać filtrów ND innych producentów. Daje to możliwość zachowania „normalnych” czasów otwarcia migawki i wartości przysłony podczas filmowania w jasnych warunkach. Funkcja MF Peaking w aparacie Canon EOS R5 zapewnia proste wspomaganie ręcznego ustawiania ostrości, wskazując obszary, na których jest ustawiona ostrość.

W przypadku korzystania z pełnoklatkowej matrycyiii 8K aparatu Canon EOS R5 obiektyw RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE umożliwia rejestrowanie VR180° o wysokiej rozdzielczości i dużej rozpiętości tonalnej dzięki funkcji Canon Log/Log 3. Jasna, wynosząca f/2.8 przysłona obiektywu oraz wysoka czułość ISO aparatu Canon EOS R5 oznaczają doskonałą wydajność przy słabym oświetleniu, dając twórcom treści możliwość rejestrowania materiału w szerszym zakresie warunków pogodowych.

Łatwiejsza praca z materiałami VR180°

Nowy system Canon EOS VR wykorzystuje obiektyw Canon RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE w aparacie z jedną matrycą, co eliminuje potrzebę wyrównywania pozycji obiektywów, i oznacza, że dla lewego i prawego obrazu tworzony jest tylko jeden, doskonale zsynchronizowany plik. Dzięki temu oprogramowanie lub plug-in Canon może precyzyjnie konwertować podwójny okrągły format rybiego oka na standardowy format VR180°, gotowy do dalszej edycji w programie Adobe Premiere Pro lub oglądania na goglach VR.

Proces konwersjiiv z podwójnego okrągłego obrazu fisheye do bardziej rozpoznawalnego równoprostokątnego formatu VR180°, będący zwykle jedną z bardziej złożonych i czasochłonnych czynności przy tworzeniu treści VR, staje się dziecinnie prosty dzięki nowej, wydajnej aplikacji Canon EOS VR Utility oraz wtyczce EOS VR do programu Adobe Premiere Pro. Dzięki tym dodatkowym rozwiązaniom filmy i zdjęcia można łatwo konwertować3,v i eksportować w różnych rozdzielczościach i (profesjonalnych) kodekach (do wielkości pliku 8K dla wideo2) w celu edycji w postprodukcji lub odtwarzania na odpowiednich goglach VR.

Zaktualizowane oprogramowanie Canon EOS Utility i aplikacja Camera Connect zapewnią również łatwe zdalne sterowanie oraz podgląd obrazu na żywo podczas rejestrowania treści.

To doskonałe rozwiązanie łączy zalety mocowania RF z innowacyjną, nową technologią VR w celu uproszczenia całego procesu tworzenia obrazów VR180° – od konfiguracji sprzętu po postprodukcję.

Więcej na temat obiektywu RF 5.2mm F2.8L DUAL FISHEYE opublikowano tutaj:

i Na dzień 5 października 2021: wśród wszystkich obiektywów do aparatów cyfrowych z wymienną optyką (na podstawie badań Canon).

ii EOS R5 (obecnie jedyny kompatybilny aparat) będzie wymagał aktualizacji oprogramowania sprzętowego w celu uzyskania kompatybilności.

iii Zarejestrowana rozdzielczość dla każdego z obiektywów będzie nieco niższa niż 4K – ponieważ na matrycy umieszczone są obok siebie dwa koliste obrazy.

iv Do wykonania konwersji równoprostokątnej obrazów VR180° zarejestrowanych na kompatybilnym aparacie (EOS R5) niezbędna będzie aplikacja EOS VR Utility lub wtyczka EOS VR Plug-in for Adobe Premiere Pro.

v Próbne korzystanie z aplikacji Canon do nieruchomych obrazów i wideo poniżej 2 minut jest bezpłatne. Do eksportu (EOS VR Utility) / importu (EOS VR Plug-in for Adobe Premiere Pro) filmów 2-minutowych lub dłuższych wymagana jest płatna subskrypcja.

Specyfikacja nowego obiektywu jest już dostępna w naszej bazie:

Polak stworzył symulator wirtualnej rzeczywistości, który rozwinie umiejętności młodych chirurgów

Łukasz Szewczyk

Wirtualna rzeczywistość coraz śmielej wkracza na rynek medyczny. Stworzony przez Polaka symulator chirurgii endoskopowej pozwala szkolić młodych, niedoświadczonych lekarzy. To pierwsze tego typu urządzenie na świecie, które umożliwia przeprowadzenie symulacji zabiegu w eksperymentalnej technice chirurgii przez naturalne otwory ciała.

Celem projektu NOViSE jest opracowanie symulatora wirtualnej rzeczywistości umożliwiającego lekarzom naukę chirurgii endoskopowej. Urządzenie jako pierwsze na świecie pozwala przeprowadzać symulacje eksperymentalnych operacji chirurgicznych w technice NOTES (Natural orifice transluminal endoscopic surgery), czyli chirurgii przez naturalne otwory ciała. Tego typu zabiegi nie pozostawiają zewnętrznych blizn na ciele pacjenta.- tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje dr Przemysław Korzeniowski z Imperial College w Londynie, lider projektu NOViSE.Symulator NOViSE znajduje przede wszystkim zastosowanie w szkoleniu chirurgów. System oferuje w pełni kontrolowane, powtarzalne i przewidywalne środowisko szkoleniowe. Dzięki temu lekarze mogą zdobywać i doskonalić swoje umiejętności bez narażania zdrowia i życia pacjentów.- podkreśla dr Przemysław Korzeniowski.NOViSE ma szansę znaleźć zastosowanie nie tylko w centrach szkoleniowych, lecz także w większych szpitalach. Symulator może bowiem być używany nie tylko do nauki, lecz także do rozgrzewki doświadczonego chirurga przed zabiegiem. Obecnie projekt jest w trakcie walidacji, trwają badania drugiego komercyjnego prototypu symulatora. Twórcy prowadzą już rozmowy z kilkoma firmami na temat jego komercjalizacji.- zauważa lider projektu NOViSE.Jak wynika z danych Grand View Research, światowy rynek wirtualnej rzeczywistości w medycynie w ubiegłym roku osiągnął wartość ponad 568 mln dol. Według szacunków liczba ta w najbliższych latach może rosnąć w tempie blisko 30 proc. średniorocznie.

InventionMed ze wsparciem SoftBlue w realizacji Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy - Artykuły - Biotechnologia.pl

SoftBlue to notowana na rynku NewConnect firma z wieloletnim doświadczeniem sektorze teleinformatyki – branża pokrewna z działalnością InventionMed. Spółka zapewni technologiczne wsparcie oraz dostęp do zasobów niezbędnych do realizacji Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy.

– Pozyskanie inwestora ściśle związanego z branżą, w której działamy, to dla InventionMed bardzo ważny krok w rozwoju spółki oraz szansa na zwiększenie skali działalności. Dzięki wsparciu i zasobom SoftBlue, przygotowujemy się do budowy innowacyjnej na skalę światową inwestycji – największego medycznego centrum szkoleniowego VR i AR – komentuje Tomasz Kierul, Prezes Zarządu InventionMed.

„Wirtualny szpital”, czyli Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy, będzie to miejsce wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i prototypowe symulatory medyczne w oparciu o VR (virtual reality) i AR (augmented reality) oraz autorską technologię InventionMed – podwójną immersję. Spółka opracuje i wdroży rozwiązania produktowe umożliwiające kompleksowe szkolenie adeptów medycyny – nie tylko w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej, ale również kardiologii, kardiochirurgii, a także neochirurgii, chirurgii, geriatrii, anatomii oraz rehabilitacji neurologicznej.

– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak innowacyjnym projekcie, jakim jest budowa Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. Wierzymy w ten projekt i liczymy, że zrewolucjonizuje on branżę szkoleń medycznych. Nasza wiedza i wieloletnie doświadczenie teleinformatyczne pomoże w realizacji tego przedsięwzięcia – mówi Michał Kierul, prezes SoftBlue.

O emisji akcji skierowanej do SoftBlue zdecyduje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy InventionMed, które zostało zwołane na 15 czerwca 2020 r. Zgodnie z opublikowanymi projektami uchwał, akcjonariusze będą decydować o emisji do 15 mln akcji. Akcje zostaną wyemitowane w ramach emisji prywatnej do inwestora, który zobowiąże się do niesprzedawania objętych akcji przez co najmniej trzy lata oraz wesprze spółkę w realizacji budowy Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy.

Równolegle trwają prace nad flagowym projektem – TutorDerm. Rozwiązanie stworzone przez zespół InventionMed ma służyć edukacji przyszłych lekarzy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej. Projekt jest ciągle udoskonalany, prowadzone są również programy pilotażowe. Spółka jest również w trakcie opracowywania wirtualnej strzykawki – rewolucyjnego na skalę światową urządzenia szkoleniowego, które pozwoli na ćwiczenie zastrzyków podskórnych z pominięciem praktyki na organizmach żywych.

Blog Author

Przemysław Kutytowski

LEAVE A REVIEW