Z urządzeniami smart home jest tak, że jedne są naprawdę przydatne i można doskonale uzasadnić ich zakup. Inne wydają się być już daleko idącą ekstrawagancją i trudno jednoznacznie wskazać powód, dla którego warto je kupić. Ja zamierzam pochylić się nad tymi, które rzeczywiście wypada nabyć, jeżeli myślicie o idei inteligentnego domu. Co to za urządzenia?
Jak zwykle przy okazji takich tekstów - nie bijcie, wytłumaczcie (w komentarzu!): to jest subiektywny wybór sprzętów, jakie warto zakupić myśląc o idei smart home. Każdy z Was może mieć na myśli nieco inny zestaw (i bardzo dobrze) lub inne doświadczenia z urządzeniami z kręgu smart home. Swoje typy przedstawcie - tradycyjnie już - w komentarzu.
Czytaj również: Edge zawstydza Google Chrome
Prawdziwy smart home powinien mieć... głośnik
Choć nie jestem w stu procentach przekonany do przydatności głośników, szczególnie tych inteligentnych - warto się w niego zaopatrzyć. Chociażby dlatego, że urządzenia audio z Asystentem Google na pokładzie bardzo często charakteryzują się całkiem dobrym dźwiękiem. Możliwość interakcji z wirtualnym pomocnikiem oraz połączenia go z innymi sprzętami znajdującymi się w domu również ma ogromne znaczenie. Co jak co, ale szanujący się "smart home" powinien głośnik mieć.
Ale... jeżeli nie chcecie głośnika z wbudowanym asystentem głosowym, ale przy okazji taki, który można połączyć z siecią WiFi znajdującą się w domu i sparować go na przykład z serwisem streamingowym - nie ma problemu. W pamięci utkwiły mi efektowne (i efektywne) sprzęty od Marshalla, które świetnie wyglądają i rzecz jasna - równie dobrze grają. Głośnik musi być, ale to od Was już zależy jaki ten głośnik będzie.
Telewizor lub przystawka
Inteligentne telewizory to jedne z ciekawszych urządzeń na rynku, serio. Ale, istnieją jeszcze takie urządzenia, które nie mają funkcji "smart", ale można je o takowe rozszerzyć. Mowa tutaj o przystawkach takich jak Xiaomi Mi TV dla wyświetlaczy, których producent nie wyposażył w funkcje pozwalające na uruchamianie zaawansowanych programów, czy łączność z internetem. Tym samym, niemal każdy telewizor (o ile posiada możliwość łączności poprzez HDMI) może stać się nagle "inteligentny". Warto jednak wybrać dobrą przystawkę, albo...
Odpowiedni telewizor. Taki, który łączy się z siecią przewodową lub bezprzewodową i ma wbudowany system operacyjny zdolny do uruchamiania zaawansowanych aplikacji - na przykład takich, które obsługują najważniejsze serwisy rozrywkowe w sieci. Warto mieć jednak na uwadze, że takie urządzenia również powinny być aktualizowane - bez tego możemy w pewnym momencie obudzić się z telewizorem, któremu odcięto dostęp do naszego ulubionego serwisu streamingowego. Nie bez znaczenia są również kwestie bezpieczeństwa - tak wiele mówi się o sprzętach IoT, które wciągnięto do botnetu lub za ich pomocą dokonywano ataków phishingowych.
Oświetlenie też może być "smart"
Mowa tutaj m. in. o żarówkach Philips Hue - ale na rynku są dostępne również inne zestawy (Spectrum SMART, akcesoria FIBARO, Elgato i inne). Ustawiasz harmonogram i na przykład, oświetlenie włącza się wraz z budzikiem o godzinie 7:00. Nie musisz robić zupełnie nic, aby światła rozświetliły się nagle w tych pomieszczeniach, z których korzystasz na co dzień rano. Wyjeżdżasz? Te same elementy oświetlenia mogą rozświetlać i gasić się na zmianę, by osoba, która obserwuje Twój dom (wiadomo w jakim celu) miała poczucie, że jednak ktoś znajduje się w Twoich czterech kątach i nie warto tam dokonać rabunku.
Poza tym, inteligentne oświetlenie jest bardzo efektowne (i przy okazji przydatne). Nie jesteś pewien, czy zgasiłeś światło w spiżarce, a jesteś na wyjeździe służbowym? Nie ma problemu - możesz sprawdzić to w aplikacji. Potrzebujesz zgasić światło w sypialni, ale jesteś już w łóżku i nie chce Ci się wstawać do wyłącznika? Nie ma problemu - wystarczy telefon.
Inteligentny dom powinien mieć "smart oświetlenie". Zwłaszcza w dużym domu, gdzie znajduje się masa pomieszczeń. W takim zdecydowanie warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.
W smart home warto zainwestować w inteligentny termostat
Załóżmy, że w naszym domu funkcjonuje dużo wygodniejsza instalacja centralnego ogrzewania oparta na kotle zasilanym gazem. Nowoczesne piece są już wyposażone m. in. w wewnętrzne komory spalania, rozwiązania pozwalające na efektywniejsze zużycie paliwa (a tym samym zmniejszenie rachunków względem tego jak duży mamy dom). Są też kompatybilne z zewnętrznymi "centralkami", dzięki którym można sterować takim kotłem. U mnie w domu jeszcze był to kabelek poprowadzony do takiej centralki, gdzie ustawiało się harmonogramy lub przełączało się piec na sterowanie manualne. Temperatura pożądana ustawiona na 21 stopni i piec grzeje - nie ma zmiłuj.
A można w miejsce takiej centralki zamontować smart termostat z kolorowym wyświetlaczem i wygodną obsługą. Mało tego, taki termostat można połączyć dzięki obsłudze sieci WiFi do całej instalacji "inteligentnego domu" i ustawić pewne reguły w IFTTT. Dajmy na to - wspomniana godzina 7:00 i budzik mogą obejmować również ustawienie konkretnej temperatury na termostacie.
Czytaj również: 64 rdzenie na pokładzie. Wielki powrót do przeszłości
Bezpieczny (inteligentny) dom
Tutaj wspomnę właściwie o grupie urządzeń, które mogą posłużyć do tego, aby uczynić dom bezpieczniejszym. Mowa tutaj o takich sprzętach jak kamery, za pomocą których możemy sprawdzać w trakcie urlopu, czy z naszym domem jest wszystko w porządku. Czujniki ruchu, czujniki zalania, inteligentne zamki, urządzenia (lub skrypty) pozwalające na rotacyjne uruchamianie i wyłączanie oświetlenia w domu (tak, aby obserwujący dom miał wrażenie, że ktoś w nim jednak przebywa). Pomysłów jest mnóstwo, a idea inteligentnego domu świetnie współgra z możliwością istotnego podniesienia bezpieczeństwa naszego domostwa. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, prawda?
Ale czy to wszystko?
Pewnie, że nie wszystko. Właściwie, to od Was zależy, jaka konfiguracja inteligentnego domu będzie najodpowiedniejsza. Wy i Wasze potrzeby są w tym kontekście najważniejsze. Zaproponujcie urządzenia, które mogłyby pojawić się w Waszym inteligentnym domu lub... pochwalcie się tymi, które już zainstalowaliście. Sekcja komentarzy jest Wasza.
Sprawdź najlepsze rozwiązania Smart Home od największych światowych producentów, takich jak Google, Philips, Amazon, Ring, Samsung, Tado, Xiaomi i wiele innych.
Sterowanie inteligentnym domem bezpośrednio ze smartfona lub tabletu
Stwórz swój osobisty inteligentny dom, doświadcz bardziej zautomatyzowanego i elastycznego życia codziennego! Steruj wszystkimi produktami Smart Home bezpośrednio ze smartfona, tabletu lub asystenta. Dzięki tym urządzeniom jesteś w stanie np.:
Przyciemnić światło w salonie podczas oglądania filmów.
Włączyć ekspres do kawy w kuchni, gdy jesteś jeszcze pod kołdrą w sypialni.
Aktywować zraszacz w ogrodzie, aby trawnik pozostał ładny i zielony, nawet jeśli jesteś na wakacjach.
Zadbać o bezpieczeństwo domu kiedy jesteś poza nim. Otrzymasz zdjęcia, filmy i powiadomienia, jeśli ktoś porusza się po domu.
Platformy Smart Home - znajdź odpowiedni system operacyjny dla swojego domu
Wybierz urządzenia, które Cię interesują, a następnie połącz je w zintegrowany system. Nie ma ograniczenia w ilości urządzeń, które chcesz żeby ze sobą współgrały. Wybór jest ogromny! Produkty to między innymi: czujniki ruchu i czujniki dymu, oświetlenia Philips, w tym lampy sufitowe oraz takie które można zamontować na zewnątrz, kamery, dzwonki do drzwi z wyświetlaczem i kamerą, inteligentne głośniki, a także Smart Plug, które służą do zdalnego sterowania.
Masz już wszystko czego potrzebujesz w inteligentnym domu? Teraz wystarczy wybrać odpowiednie miejsca dla Twoich produktów. Montaż jest bardzo prosty, a sama instalacja jest bezprzewodowa, więc bezpiecznie robisz to sam.
Następnie zainstaluj aplikację mobilną na tablecie lub smartfonie. To, którą aplikację powinieneś zainstalować zależne jest od producenta urządzeń, które wybrałeś. Prawdopodobnie znasz już niektóre z najpopularniejszych, takich jak: Google, Siri i Alexa — asystenci Smart Home od Google, Apple i Amazon. Może masz już faworyta?
Apple HomeKit: Kontroluj zdecydowaną większość produktów Smart Home za pomocą Apple HomeKit, aplikacji Apple Home lub HomePod. Dla przykładu możesz poprosić Siri o wyłączenie światła w salonie lub kuchni bezpośrednio z głośnika iPhone'a, iPada lub Głośnika HomePod.
Asystent Google: Ułatw sobie codzienne życie dzięki Asystentowi Google. Możesz zapytać Google o wszystko, dać mu polecenia i uzyskać pomoc w małych rzeczach, które ułatwią Tobie codzienność. W tym przypadku Google jest Twoim osobistym asystentem i jest kompatybilny zarówno z urządzeniami z Androidem, jak i iOS.
Amazon Alexa: Kontroluj swoje produkty Smart Home za pomocą Amazon Alexa. Prostymi poleceniami możesz odtwarzać muzykę, dodawać elementy do listy zadań do wykonania, a Alexa poinformuje Cię o stanie aktualnej pogody. Współpracuje z systemem Android i iOS.
Inteligentne oświetlenie
Wiele osób rozpoczyna przygodę z inteligentnym domem, dzięki inteligentnemu oświetleniu. Lampy i oświetlenie są nieuniknioną częścią codziennego życia. Dlaczego nie ułatwić sobie go, dzięki czujnikom lub kontrolując to wszystko bezpośrednio ze smartfona lub tabletu?
Na co dzień lub na specjalne okazje, już nie musisz posiadać różnych rodzajów lamp w jednym pomieszczeniu, aby dostosować oświetlenie do sytuacji. Sprawdź co możesz zyskać dzięki inteligentnemu oświetleniu od Philips Hue:
Przyciemnianie światła - sprawisz, że podczas oglądania filmów światło nie będzie aż tak jasne, jak te które potrzebujesz do czytania książek.
Włączysz i wyłączysz światło za pośrednictwem smartfona - bez ruszania się z łóżka czy kanapy, a także kiedy jesteś poza domem.
Zmienisz kolor oświetlenia w zależności od nastroju, który chcesz osiągnąć - kolacja, wieczór z przyjaciółmi lub we dwoje. Do każdej z okazji możesz dobrać odpowiedni kolor oświetlenia.
Oferta oświetlenie Smart Home od Philips Hue ma wiele inteligentnych lamp do salonu, sypialni, kuchni, łazienki, ale również na zewnątrz. Możesz je kontrolować za pomocą smartfona lub przełącznika w formie pilota. A żarówki Philips sprawią, że Twoja codzienność stanie się jeszcze bardziej przyjemna i kolorowa.
Dzięki inteligentnemu systemowi możesz dostosować światło do nawyków rodzinnych, pomóc dzieciom spać wieczorem i stworzyć doskonały efekt kina w salonie z przyciemnionym lub kolorowym, nastrojowym oświetleniem.
Smart Home Security - Zadbaj o swój dom
Oprócz ułatwienia codziennego życia, produkty Smart Home mogą również uczynić Twoje codzienne życie bezpieczniejszym. System Smart Home Security chroni twój dom oraz informuje Cię o wszelkich zmianach. Dzięki temu Ty możesz odpocząc na wakaciacj, mając bezustannie oko na dom będąc poza nim.
Inteligentny monitoring. Za pomocą specjalnych zestawów alarmowych, które można zainstalować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz możesz uważnie obserować swój dom, nawet gdy jest daleko poza nim. Sieciowe dzwonik do drzwi i kamery monitorujące umożliwią Tobie obserwowanie domu ze smartfona lub tabletu.
Inteligentne czujniki ruchu poinformuj Cię, jeżeli ktoś zacznie poruszać się wewnątrz. Inteligentne produkty domowe, takie jak Ezviz, Ring lub Philips Hue, posłużą jako idealne wsparcie i zmodernizują każdy systemu bezpieczeństwa.
Inteligentne czujniki, a wśród nich czujniki powietrza, które zapewnią optymalne warunki powietrza i temperatury dzięki inteligentnym urządzeniom od Netatmo, Tado lub Airthings. Podłącz termostaty lub czujniki do monitorowania jakości powietrza lub przepływu wody. Możesz łatwo kontrolować grzejniki w swoim domu, ustawić niższą temperaturę na czas kiedy jesteś poza domem, a tuż przed powrotem nagrzać pomieszczenia.
Dzięki czujnikom zmiany wilgotności, wyciek gazu lub dym zostaną natychmiast wykrywane, a Ty zostaniesz o tym poinformowany, aby zareagować odpowiednio szybko.
Inne funkcje inteligentnego domu to również czujniki wycieku wody, czujniki drzwi i okien, inteligentne kłódki, czytniki gazu i inteligentne syreny. To tylko niektóre ze wszystkich gadżetów, które można również zintegrować z systemem. Ponadto dużą część produktów można ze sobą łączyć, dzięki czemu można zaprojektować własne, wszechstronne rozwiązanie inteligentnego domu.
Jak działają systemy inteligentnego domu?
Systemy inteligentnego domu nie jest w żaden sposób skomplikowany. Łatwe, bezprzewodowe połączenia sprawią, że nie bedzięsz musiał wiercić dziur w ścianach lub kuć podłogi. Najnowocześniejszą technologię można zintegrować z istniejącym systemem i wprowadzić do użytku w zaledwie kilku kliknięć. W ten sposób zyskuesz pomocników, którzy niepozornie integrują się z twoim codziennym życiem, a tym samym pomagają ci osiągnąć większy komfort życia.
Aby powiązać z siecia różne produkty dostawców inteligentnego domu, potrzebujesz tylko połączenia Wi-Fi, które łączy wszystkie gadżety ze sobą.
Sterowanie systemem jest również dziecinnie proste: za pomocą smartfona lub tabletu możesz łatwo sterować gadżetami za pomocą aplikacji lub sterowania głosowego z domu lub w podróży, ale wiele systemów inteligentnego domu można również obsługiwać bez takiego urządzenia. Na przykład wiele rozwiązań produktowych obejmuje przełączniki bezprzewodowe i piloty, które można wykorzystać do regulacji urządzeń.
Kup Systemy Smart Home online w niskiej cenie
Razem z Proshop.pl odkryjesz najlepsze urządzenia i gadżety do swojego inteligentnego domu. Przejrzyj naszą różnorodną ofertę najpopularniejszych producentów i w zaledwie kilku krokach zamień swój dom w inteligentny dom.
Inteligentny dom – jeszcze jakiś czas temu brzmiałoby to, jak utopia. Dziś jest to rzeczywiste rozwiązanie, po które można sięgnąć. System Smart Home wprowadza szeroki zakres automatyki i możliwości sterowania różnorodnymi urządzeniami domowymi, jak również instalacjami. To rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Jakie systemy inteligentnych domów są dostępne? Który wybrać?
Smart Home – jaki system inteligentnego domu wybrać?
System inteligentnego domu może w zauważalny sposób ułatwić życie domownikom, a także podnieść stopień bezpieczeństwa w danej nieruchomości. Z pomocą systemu Smart Home można zarządzać pracą różnorodnych urządzeń i instalacji (np. oświetleniem, alarmem, ogrzewaniem). Warunkiem jest połączenie wszystkich elementów do jednego, sprytnego systemu. Co ważne, zamienienie domu w Smart Home nie jest trudne i nie musi być przesadnie kosztowne. Wszystko zależy od tego, na jaki system inteligentnego domu się zdecydujemy, a możliwości jest całkiem sporo. Zasadnicza decyzja dotyczy jednak rodzaju zastosowanej instalacji.
Inteligentny dom – jaki system wybrać: przewodowy czy bezprzewodowy?
System przewodowy – w nowych budynkach i mieszkaniach, które dopiero powstają lub są remontowane, można z łatwością zadbać o rozprowadzenie dodatkowych przewodów elektrycznych do systemu Smart Home.
– w nowych budynkach i mieszkaniach, które dopiero powstają lub są remontowane, można z łatwością zadbać o rozprowadzenie dodatkowych przewodów elektrycznych do systemu Smart Home. System bezprzewodowy – jest idealną opcją, gdy nie rozprowadzono wcześniej instalacji. Nie trzeba prowadzić widocznych kabli ani remontować pomieszczeń, by skorzystać z systemu bezprzewodowego. Jest to również rozwiązanie elastyczne, łatwe w modyfikacji.
Będąc już zdecydowanym na konkretny rodzaj instalacji, można rozejrzeć się za konkretnymi urządzeniami.
Centrala Smart Home – kluczowy element systemu
Chcąc stworzyć system inteligentny dom, należy zadbać o wybór odpowiedniej centrali, która umożliwi przewodowe lub bezprzewodowe komunikowanie się z poszczególnymi urządzeniami w systemie. Centrala zapewnia dostęp do statystyk i historii zdarzeń oraz gwarantuje bezpieczeństwo całej instalacji. Jaką centralę do systemu Smart Home wybrać?
Działającą w wybrany sposób – przewodowo lub bezprzewodowo.
Kompatybilną z pozostałymi urządzeniami wchodzącymi w skład systemu.
Szyfrującą połączenie i wykonującą automatyczne kopie zapasowe.
Polecane urządzenia smartdom
Jak wygląda sterowanie inteligentnym domem?
Niektórzy zastanawiają się, czy faktycznie warto inwestować w rozwiązanie Smart Home i czy jest ono tak funkcjonalne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chodzi o przemyślany dom inteligentny systemy pozwalają na sterowanie instalacją i poszczególnymi jej elementami za pomocą:
Internetu – możesz sprawdzić w nim obraz z kamery IP lub sterować elementami systemu.
– możesz sprawdzić w nim obraz z kamery IP lub sterować elementami systemu. Aplikacji na urządzenia mobilne – z poziomu smartfona lub tabletu włączyć zmywarkę, wyłączysz światło na ganku albo uruchomisz oświetlenie, które będzie imitowało Twoją obecność w domu i wykonasz wiele innych działań w zależności od tego, jakim systemem dysponujesz.
– z poziomu smartfona lub tabletu włączyć zmywarkę, wyłączysz światło na ganku albo uruchomisz oświetlenie, które będzie imitowało Twoją obecność w domu i wykonasz wiele innych działań w zależności od tego, jakim systemem dysponujesz. Asystenta głosowego – Siri, Google Assistant lub Alexa. Używając odpowiednich komend możesz sprawdzić parametry ogrzewania, zamknąć bramę garażową lub wyłączyć światło.
Zarządzanie i funkcjonalność systemu Smart Home zależy tylko od tego, jakie elementy się w nim znajdują. Ważne jest także to, że system może powiadamiać użytkownika o wykrytych nieprawidłowościach – np. o pozostawieniu otwartego okna albo o pojawieniu się dymu – w takim wypadku system może być połączony z czujnikami oraz alarmem. Gdy wykryte zostanie poważne zagrożenie (ogień, ulatniający się gaz, włamanie), system może od razu uruchomić alarm i wysłać powiadomienie do firmy ochraniającej budynek oraz do samego użytkownika.
Jaki system inteligentnego domu wybrać? Przegląd dostępnych rozwiązań
Oferta urządzeń, jak również gotowych zestawów do systemu inteligentnego domu jest dość szeroka. Jeśli chodzi o inteligentny dom firmy konkurują oferując coraz to nowsze rozwiązania, centrale i elementy systemu. Szczególnie godne uwagi są propozycje marek:
Fibaro – to polska marka. Inteligentny dom z polskim systemem Fibaro to bardzo popularny wybór. W ofercie tej firmy znajdziemy zarówno centralki, jak i wiele innych elementów systemu. Popularnym wyborem jest np. Centrala Home Center 2 – to na niej może opierać się cały system inteligentnego domu Fibaro. W mniejszym domu może sprawdzić się kompaktowa centrala Fibaro Home Center Light. W ofercie firmy znajdują się też liczne czujniki, jak Sensor Co Fibaro FGCD, Fibaro Flood Sensor (czujnik zalania i temperatury) czy też Fibaro Motion Sensor (czujnik ruchu, temperatury i światła) oraz wiele innych.
– to polska marka. Inteligentny dom z polskim systemem Fibaro to bardzo popularny wybór. W ofercie tej firmy znajdziemy zarówno centralki, jak i wiele innych elementów systemu. Popularnym wyborem jest np. Centrala Home Center 2 – to na niej może opierać się cały system inteligentnego domu Fibaro. W mniejszym domu może sprawdzić się kompaktowa centrala Fibaro Home Center Light. W ofercie firmy znajdują się też liczne czujniki, jak Sensor Co Fibaro FGCD, Fibaro Flood Sensor (czujnik zalania i temperatury) czy też Fibaro Motion Sensor (czujnik ruchu, temperatury i światła) oraz wiele innych. Ferguson – znany i ceniony producent czujników dymu, czadu, otwarcia drzwi i okien ma w swojej ofercie także centralki i wiele innych urządzeń, które mogą razem tworzyć system inteligentnego domu. Xiaomi Mi Smart – to cała gama urządzeń, czujników, a nawet oświetlenia, które można skompletować jako system Smart Home.
Oferta systemów Smart Home jest bardzo szeroka i nieustannie się rozrasta. Na polskim rynku dobrą pozycję ma system Fibaro – warto się nim zainteresować, ale można przyjrzeć się także innym systemom. Najważniejsze to wybrać takie rozwiązanie, które zapewni wszystkie pożądane funkcje (np. konkretne rodzaje czujników i elementów systemu). Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli w danym systemie nie ma jakiegoś elementu, to nie oznacza, że nie można skorzystać z produktu innej marki – centralki Smart Home odpowiadają właśnie za zarządzanie różnorodnymi urządzeniami.
Inteligentny dom to rozwiązanie na miarę naszych czasów. Instalacja tego rodzaju bardzo przydaje się, gdy wiele czasu spędza się poza domem – można mieć cały czas kontrolę nad poszczególnymi urządzeniami i instalacją, komunikować się z domownikami, podglądać domowe zwierzaki, a także otrzymać powiadomienie, gdy zdarzy się coś niespodziewanego.