Inteligentny Dom

Rozwiązania Somfy dla inteligentnego domu ułatwią Ci życie!

Dlaczego warto zaproponować smart home w standardzie mieszkań rynku pierwotnego | Fibaro

Dlaczego warto zaproponować smart home w standardzie mieszkań rynku pierwotnego | Fibaro

fot. FIBARO

Ma być bezpiecznie, oszczędnie i komfortowo – kupujący nowe mieszkanie na wszystkie te aspekty zwracają szczególną uwagę. Oferując im system inteligentnego domu FIBARO, deweloper spełnia je w jednej chwili. Jak to działa i które rozwiązania warto zaproponować w pakiecie startowym?

Smart home to kwintesencja komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa. Przykład? Właściciele wyjechali na wakacje, ale zapomnieli zamknąć zawory wody. Doszło do awarii – woda z pękniętej rury zalewa najpierw ich mieszkanie, a zaraz potem sąsiadów mieszkających poniżej.

Wystarczy jednak zainstalować czujnik zalania (Flood Sensor), by system FIBARO błyskawicznie poinformował właścicieli o kłopotach, wysyłając na ich telefon informację. Mało tego – po wykryciu przecieku system wyposażony w elektrozawory odetnie wodę, minimalizując skutki awarii hydraulicznej i koszty związane z potencjalnym usuwaniem szkód.

– To mocny przykład, ale też realistyczny i pokazujący ułamek możliwości, jakie daje odpowiednio zestawiony i skonfigurowany system smart home FIBARO – mówi Szymon Ochociński, kierownik ds. klientów strategicznych FIBARO. – Jedną z największych jego zalet jest fakt, że w każdej chwili można go rozbudowywać o nowe funkcjonalności. Jeśli więc klient kupi mieszkanie wyposażone w podstawowe funkcje systemu, będzie mógł potem dodawać kolejne, które uzna za niezbędne– wyjaśnia.

Ochrona domu i bezpieczeństwo jego mieszkańców

Czujnik zalania to jeden z podstawowych elementów systemu FIBARO dbających o ochronę mieszkania. Innym jest czujnik dymu (FIBARO Smoke Sensor) informujący o niebezpieczeństwie pożaru. W momencie, gdy wykryje zagrożenie, uruchomi wcześniej zaprogramowaną scenę alarmową. System poinformuje właściciela o kłopotach natychmiast wysyłając powiadomienie na telefon. Innym ważnym składnikiem, w który warto wyposażyć taki system w wersji startowej, jest czujnik ruchu (FIBARO Motion Sensor). Jego podstawową funkcją może być nie tylko informowanie o tym, że do mieszkania ktoś się włamał (razem z czujnikami otwarcia okien i drzwi sprawdza się w tej roli znakomicie). Jeśli bowiem pakiet startowy smart home zostanie wyposażony również w moduły sterujące światłem (FIBARO Switch), możemy tak wszystko ustawić, by np. w nocy lampy włączały się automatycznie w pomieszczeniu, do którego wchodzimy, a wyłączały, gdy je opuszczamy.

– Co więcej, mierzy również temperaturę i natężenie światła, może więc tak sterować oświetleniem, by włączało się po zapadnięciu zmierzchu – tłumaczy Szymon Ochociński.

W zestawie podstawowym, na który decydują się zwykle firmy deweloperskie, można znaleźć także urządzenie pozwalające na sterowanie roletami elektrycznymi (FIBARO Roller Shutter 3). Dzięki zdalnemu sterowaniu za pomocą aplikacji w smartfonie można je zasunąć i odsłonić, leżąc wygodnie w łóżku, co się przekłada na komfort użytkowania. Ale to tylko jedna z wielu możliwości – możemy np. tak ustawić scenę, żeby o wskazanej godzinie automatycznie otwierały się lub zamykały. Rolety pełnią też funkcję ochrony i bezpieczeństwa – zasuwają się w reakcji na sygnał naruszenia alarmu.

Komfort

Wspomniany przed chwilą czujnik ruchu dba więc nie tylko o bezpieczeństwo domowników, ale także komfort ich życia i oszczędności, bo zapobiega poborowi prądu w pomieszczeniu, z którego nikt akurat nie korzysta. W tej dziedzinie zestaw podstawowy systemu smart home FIBARO warto uzupełnić o kolejny praktyczny element, a mianowicie kompletną linię gniazd i włączników FIBARO Walli. Warto wyposażyć w nie od razu całe mieszkanie – nie tylko ze względu na ich designerski wygląd, który pozwala utrzymać wizualną spójność w całym domu, ale przede wszystkim ich ogromne możliwości związane z zarządzaniem światłem i bieżącą kontrolą nad poborem prądu. Pozwalają dowolnie sterować natężeniem światłem (FIBARO Dimmer), roletami, żaluzjami i bramami garażowymi (FIBARO Roller Shutter) oraz włączać i wyłączać oświetlenie (FIBARO Switch). Kolejnym przedstawicielem tej inteligentnej i pięknej rodziny jest inteligentne gniazdko elektryczne (FIBARO Outlet type E/F). Co ciekawe, kolor LED-owego pierścienia na wszystkich tych urządzeniach można dobrać tak, by pasował do wystroju wnętrza i preferencji właścicieli. Włączenie ich do systemu smart home FIBARO umożliwia też kontrolowanie wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej – dane dotyczące poboru energii są przekazywane na bieżąco do smartfona właściciela.

Oszczędności związane z prądem

Wszystkie elementy sterujące oświetleniem i sprzętem domowym to jednocześnie strażnicy domowych rachunków.

– Korzystając z nich, można na bieżąco monitorować zużycie prądu przez wszystkie urządzenia działające w domu i planować ich pracę tak, by rachunki za prąd były jak najniższe – wyjaśnia Szymon Ochociński z FIBARO. – Podobnie rzecz się ma z oświetleniem: odpowiednio zaprogramowany system włącza je tylko tam, gdzie jest niezbędne i to z odpowiednim, gwarantującym komfort natężeniem – podkreśla.

Produktem dbającym o jak najniższe koszty utrzymania jest również inteligentny włącznik urządzeń elektrycznych z funkcją pomiaru energii FIBARO Wall Plug, który pozwala zdalnie kontrolować urządzenia domowe (np. po wyjściu z domu sprawdzić, czy przypadkiem nie zostawiliśmy włączonego żelazka). Mało tego, powiadomi właściciela natychmiast, gdy stwierdzi uszkodzenie urządzenia, którym steruje, np. gwałtowny spadek mocy w lodówce. Pozwala też monitorować zużycie energii sprzętu AGD RTV, z którym została połączona.

– Oszczędności wynikające z używania systemu smart home mogą sięgać nawet 23 procent – szacuje Szymon Ochociński.

Oszczędne ogrzewanie

Jeszcze wyraźniejsza jest redukcja kosztów ogrzewania – nawet o 42 procent. Stanie się tak jednak pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednie elementy systemu smart home FIBARO, które odpowiadają za sterowanie systemem grzewczym. Niektóre z nich zostały już wspomniane: zasuwane automatycznie rolety, czujnik temperatury, w który jest wyposażony Motion Sensor, czy podobnie wyposażone czujniki zamknięcia drzwi i okien. Ale królową oszczędności w tej sferze jest nowoczesna głowica termostatyczna (FIBARO The Heat Controller). To rewolucyjne urządzenie: łatwo je zamontować, pasuje do 98 procent zaworów dostępnych na rynku. Przede wszystkim jednak pozwala sterować temperaturą w pomieszczeniu w zależności od jego kubatury, tego, czy ktoś w nim przebywa, czy nie oraz od otwarcia okien.

– Zewnętrzny, precyzyjny czujnik zapewnia dokładny pomiar temperatury, a dzięki użyciu takich urządzeń w całym mieszkaniu umożliwia ustawienie różnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach – zaznacza Szymon Ochociński.

Tanie ubezpieczanie

Jest jeszcze jeden składnik oszczędności, który generuje system smart home FIBARO – korzystanie z niego pozwala obniżyć cenę polisy ubezpieczeniowej mieszkania.

– Kamery monitorujące dom, czujniki dymu, zalania i ruchu mogą „odchudzić” składkę – mówi Szymon Ochociński, ekspert FIBARO. –Nowoczesny system pozwala zarządzać zarówno wyposażeniem jak i bezpieczeństwem w mieszkaniu. Dzięki temu znacząco minimalizujemy ryzyko strat – tłumaczy.

Kuszący urok inteligentnego domu

Wyposażenie mieszkania w odpowiednio skrojony pakiet startowy smart home FIBARO sprawia, że oferta dewelopera staje się bardziej atrakcyjna:

Podnosi standard mieszkania.

Zwiększa jego wartość.

Urozmaica ofertę dla klienta.

Sprawia, że inwestycja jest bardziej intrygująca od tego, co proponuje konkurencja.

Kształtuje wizerunek firmy jako innowacyjnej, ekologicznej, otwartej na nowe rozwiązania.

Wykorzystanie rozpoznawalnej, topowej w branży smart home marki FIBARO stanowi znaczący atut reklamowy.

Otwartość systemu pozwala klientowi na takie jego kształtowanie w przyszłości, jakie będzie dopasowane do jego aktualnych potrzeb i możliwości.

na czym polega i jakie są jej zalety? Aero7.pl

Klimatyzacja w smart home – na czym polega i jakie są jej zalety?

Automatyzacja oraz wszelkiego typu „inteligentne sprzęty” błyskawicznie wkraczają w każdą dziedzinę ludzkiej działalności i życia. I domy nie stanowią tu żadnego wyjątku. Zmaksymalizowanie poziomu komfortu i wygody przy wykorzystaniu systemów smart home staje się w nowym budownictwie normą, jednocześnie znacznie zwiększającą wartość nieruchomości. W jaki sposób włączenie w ich strukturę klimatyzacji może podnieść komfort domowników? O tym i innych kwestiach, związanych z tym zagadnieniem, dowiecie się poniżej.

Smart home, czyli co?

No właśnie. Ilość definicji, związanych z tym terminem, krążących po sieci, może przyprawić o zawrót głowy. My dorzucimy swój własny kamyczek do całego ,,zamieszania”, określając smart home jako system automatyki, pozwalający na zdalne programowanie i sterowanie znajdujących się w domu urządzeń elektronicznych, sprzętu RTV i innych, podłączonych do niego systemu elementów. Sterowanie to może odbywać się w sposób automatyczny, np. poprzez zaprogramowane wartości czasowe i czujniki ruchu lub ,,ręczny”, przy użyciu pilotów, aplikacji mobilnych czy komputera. W sporym skrócie smart home zdefiniujemy więc jako sieć urządzeń zainstalowanych w domu, współpracujących ze sobą za pośrednictwem oprogramowania, sterowników i sieci.

Sterowanie sprzętem w inteligentnym domu

Jak nietrudno się domyślić, do grupy urządzeń w pełni sterowalnych i programowalnych szybko dołączyły systemy klimatyzacji. Zarówno w przypadku klimatyzatorów ściennych split, jak i multisplit otrzymujemy dziś cały wachlarz możliwości w zakresie włączania ich w zastosowany u konsumenta system smart home. System, który w pełni współpracuje z urządzeniami i instalacjami grzewczymi, oczyszczaczami powietrza czy nawilżaczami, zapewniając zachowanie pełnego komfortu termicznego nawet w szybko zmieniających się warunkach.

Klimatyzacja w smart home – jakimi parametrami można sterować?

Producenci klimatyzatorów na stałe już zaakceptowali ideę smart home. W oferowanych przez siebie urządzeniach stosują coraz to nowe systemy i funkcjonalności, mając ciągle na uwadze, że klient może chcieć z nich korzystać w sposób zdalny lub automatyczny. “Wyścig zbrojeń” toczący się między markami, sprawia, że trudno będzie wypisać tu wszystkie opcje, które dostępne są w ramach opcji smart. Do podstawowych z nich zaliczyć jednak możemy:

zdalną regulację temperatury w pomieszczeniu,

zmianę dystrybucji powietrza w poszczególnych urządzeniach po wykryciu zmian temperatury,

uruchomienie funkcji oczyszczacza lub jonizacji,

zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia klimatyzacji,

zdalny monitoring parametrów powietrza,

optymalizację pracy urządzenia pod kątem oszczędności energii.

Zalety inteligentnej klimatyzacji

Jeśli powyższe opisy wydały wam się zbyt skomplikowane lub szczegółowe, spieszymy z szybką liczbą zalet, wskazujących zasadność połączenia klimatyzacji z systemem smart home. Najważniejsze z punktu widzenia zwykłego użytkownika będzie m.in.:

automatyczna regulacja temperatury w przypadku wykrycia przez czujniki zmiany parametrów powietrza,

bardziej wydajne zarządzanie mocą, przekładające się na rachunki za prąd niższe nawet o 30%

samoczynne przechodzenie w tryb chłodzenia lub ogrzewania po otwarciu okna,

wyższa wygoda, wynikająca z braku potrzeby ręcznego sterowania klimatyzacją,

możliwość ustawienia czasu włączenia i wyłączenia klimatyzacji według własnych potrzeb,

wzrost wartości mieszkania lub domu na rynku nieruchomości.

Regulacja temperatury klimatyzatora w systemie inteligentnego domu

Optymalna temperatura powietrza to jeden z czynników – niezwykle istotnych – wpływających na nasze samopoczucie i zdrowie. Na podstawie wieloletnich badań naukowych jej optymalny poziom wewnątrz pomieszczeń na około 24-26oC w okresie letnim i 20-22oC w sezonie zimowym. Nie mniej istotna jest wilgotność powietrza, której spadek poniżej 40% skutkuje wieloma negatywnymi objawami, takimi jak bóle głowy, zwiększenie ilości bakterii i wirusów, wysuszenie skóry i oczu, czy problemy ze snem. W jej przypadku najlepszy dla ludzkiego zdrowia poziom mieści się w granicach 40-60%.

Jak zdążyliśmy już kilkukrotnie wspomnieć, w systemach smart home – poza tradycyjnym trybem pracy ręcznej i automatycznej, zastosowanych w samym klimatyzatorze – otrzymujemy możliwość połączenia go za pomocą sieci Wi-Fi i innymi sprzętami. Dzięki temu rozwiązaniu maksymalizujemy skuteczność całości i zapewniamy niewymagającą naszej ingerencji pracę, pozwalającą wręcz zapomnieć o włączaniu, wyłączaniu i ustawianiu klimatyzacji w sposób manualny. Owe potrzeby muszą być zaspokajane w pełni przez system inteligentnego domu, dobierający temperaturę i wilgotność już nie tylko na podstawie odczytów z czujników, ale także zaprogramowanego planu godzinowego pracy oraz aktywności i zmiennych w zależności od warunków preferencji użytkowników.

Zachowanie kompatybilności klimatyzacji i ogrzewania, połączonego ze sobą za pomocą aplikacji smart home, umożliwia więc spotęgowanie efektywności całego systemu poprzez analizę wzajemnej pracy i warunków temperaturowych, występujących w pomieszczeniu. W przypadku klimatyzatorów ściennych typu multisplit temperatura może być dodatkowo regulowana w sposób niezależny od siebie, dopasowując je do różnych potrzeb, np. pokoju dziecięcego, przedpokoju, jadalni i salonu.

Ideał do systemu smart home? Panasonic Ethera KIT-Z

Na koniec wszystkich rozważań, które – mamy nadzieję – okazały się dla was pomocne, mamy przyjemność polecić jeden z najczęściej wybieranych przez posiadaczy systemów inteligentnego domu modeli klimatyzatorów typu split. Tytułowy Panasonic Ethera KIT-Z dostępny jest w szerokim zakresie mocy od 2 do 7,1 kW, pozwalającym dopasować go do każdego pokoju – niezależnie od tego, czy mamy na myśli duży salon, sypialnię czy pokój dziecięcy. A skoro przywołaliśmy dwa ostatnie przykłady, nie można nie wspomnieć o wyjątkowo niskim poziomie emitowanego hałasu, zaczynającego się od zaledwie 19 dB! Fani oszczędności na każdym roku (i ci, którzy po prostu chcą spać spokojnie, jeśli chodzi o rachunki za prąd) z pewnością zwrócą uwagę na najwyższą klasę energetyczną A+++ zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia, oraz technologię Inverter+, pozwalającą ograniczyć zużycie energii nawet o 20%. Wartość ta może oczywiście ulec jeszcze większemu obniżeniu w połączeniu z systemem smart home.

Klimatyzator ścienny SPLIT Panasonic Etherea KIT-Z

Efektywność? Wzorowa. W Panasonic Ethera KIT-Z zastosowano bezpieczniejszy dla środowiska czynnik chłodniczy R32, cechujący się przy okazji wysoką wydajnością. Model ten pod względem współczynnika wydajności grzewczej może osiągnąć imponującą wartość 4,79 (zależnie od wybranej mocy). Tu po raz kolejny pochwalimy Panasonica za energooszczędność. Bo roczne zużycie energii na poziomie 626-1833 kWh zdecydowanie na tę pochwałę zasługuje.

Poza wysoką wydajnością, deklasującą wiele urządzeń z tej samej półki cenowej, na rzecz Panasonica silnie przemawia system jonizacji Nanoe, będący autorską, opatentowaną technologią jonizacji powietrza, umożliwiającej jego nawilżenie oraz blisko stuprocentową skuteczność w usuwaniu wirusów, bakterii, alergenów i nieprzyjemnych zapachów. Z tego też powodu model ten polecany jest szczególnie osobom, zmagającym się z objawami alergii i mieszkańcom terenów narażonych na kontakt z wszelkiego rodzaju nieprzyjemnymi zapachami.

Przechodząc w końcu do tego, co interesuje nas najbardziej – klimatyzator split Panasonic Ethera KIT-Z został wyposażony w moduł Wi-Fi o wysokiej czułości, stabilności i zasięgu. Za jego pośrednictwem otrzymujemy możliwość komunikowania się z innymi inteligentnymi urządzeniami, znajdującymi się w domu, a także pełną kontrolę za pomocą systemu Panasonic Comfort Cloud i aplikacji mobilnej o tej samej nazwie. Za jej pośrednictwem możemy sterować wszystkimi parametrami klimatyzatora, monitorować zużycie energii i skonfigurować pompy ciepła powietrze-powietrze, wchodzące w skład oferty japońskiego producenta. Do dyspozycji klienta oddano możliwość jednoczesnej obsługi aż 200 jednostek jednocześnie oraz dodawania kolejnych profili użytkowników. Reasumując – pełna kontrola, bez względu na warunki i miejsce.

Klimatyzatory do systemów smart home w sklepie Aero7

Jeśli propozycja klimatyzatora Panasonic z różnych względów do was nie przemówiła, zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego, na który składają się wyłącznie najlepsze modele klimatyzatorów, bezbłędnych w swojej współpracy z systemami inteligentnego domu. Nie wiesz, co wybrać? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści, kierowani wieloletnim doświadczeniem w branży, błyskawicznie zaproponują ci rozwiązanie idealnie dopasowane do twoich potrzeb.

Rozwiązania Somfy dla inteligentnego domu ułatwią Ci życie!

Kiedyś na automatykę domową mogli sobie pozwolić tylko nieliczni właściciele domów. Teraz sterowane przez Internet okna i rolety, żaluzje z napędem elektrycznym, osłony typu smart i rozwiązania zautomatyzowanego dostępu są w zasięgu ręki każdego. Dodaj nowe funkcje dzięki naszej technologii i rozwiązaniom dla inteligentnego domu.

Korzyści są oczywiste: bez względu na to, czy jesteś w domu, czy poza domem, z łatwością wszystkim zarządzasz: sterujesz, sprawdzasz stan i automatyzujesz inteligentne urządzenia domowe.

Chciałbyś jednym dotknięciem opuścić żaluzje i zgasić światło? Nic prostszego! Do tego właśnie służy nasz system inteligentnego domu i dedykowana aplikacja.

Nadal zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na inteligentny dom? A może nie wiesz zbyt wiele na temat automatyki domowej? Zapoznaj się z treścią naszego przewodnika.

Blog Author

Przemysław Kutytowski

LEAVE A REVIEW