Jak wybrać dla siebie najlepszego asystenta Smart Home
Zgodność
Oddzielna sieć do podłączania inteligentnych urządzeń
Jeśli zdecydowałeś się zmienić swój dom w inteligentny dom, pierwszym krokiem jest wybór cyfrowej pomocy głosowej. Najwyraźniej wydaje się to łatwą decyzją; jednak musisz wybrać ten, który znasz. Apple Hama to najlepsze marki oferujące wysokiej jakości pomoc cyfrową.Inteligentne urządzenia mogą współpracować z wieloma koncentratorami, powinieneś wybrać platformę, która jest kompatybilna z istniejącymi urządzeniami automatyki domowej, które masz w swoim domu. Najczęściej używanymi platformami, które dominują na rynku, są Google Nests z Google Assistance, Apple Homekit z Siri i Amazon Echo z Alexą. Prawie wszystkie urządzenia automatyki domowej mogą łączyć się z każdą z tych inteligentnych platform.Kiedy mówimy o kompatybilności,to najlepsza oferta. Alexa by Amazon to wirtualna pomoc obsługiwana przez Al. Pomoc cyfrowa Google to rdzeń rodziny inteligentnych domów.jest zasilany przez behemot, jakim jest wyszukiwarka Google.Na rynku dominują Google i Amazon Assistance, ale Siri jest przeznaczona wyłącznie dla produktów Apple. W ten sposób znajdziesz ograniczony wybór kompatybilnej automatyki domowej z tą platformą. Ale Siri zapewnia niezrównane wrażenia użytkownika, korzystając z ekosystemuZawsze zaleca się skonfigurowanie sieci spate w celu ochrony urządzeń automatyki domowej przed hakerami. Jeśli masz problemy z przepustowością, zapoznaj się z opcjami, takimi jak internet satelitarny, aby uzyskać prędkość i łączność wymaganą przez inteligentny dom.
Marka Somfy zaprezentowała swój najnowszy produkt, który oferowany jest zarówno oddzielnie jak i w zestawach z napędami do bram. To centrala Connectivity kit do samodzielnej instalacji i konfiguracji, dzięki której sterowanie rozwiązaniami smart home staje się jeszcze prostsze. Pozwala ona zarządzać 20 produktami z napędami w technologii io-homecontrol i RTS oraz oświetleniem wyposażonym w odbiorniki radiowe. I to wszystko z poziomu aplikacji w smartfonie. Urządzenie jest już dostępne do kupienia w sklepach internetowych Somfy i partnerów handlowych, a także stacjonarnie i online w sieci Leroy Merlin.
Connectivity kit to nowe smart rozwiązanie dla domu od Somfy. Centrala została zaprojektowana w taki sposób, aby każdego dnia dbała o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Łączy ona różne urządzenia domowe oraz pomaga sterować ich pracą w ekonomiczny i efektywny sposób. Możliwość zdalnego zarządzania z poziomu aplikacji z dowolnego miejsca na świecie, pozwala zamknąć bramę, odsłonić rolety, zmienić ułożenia zasłon czy wyłączyć oświetlenie, siedząc na fotelu lub gdy jesteśmy już poza domem. Urządzenie jest także kompatybilne z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Google Assistant czy Siri (współpraca z Apple HomeKit obejmuje wybrane napędy do rolet zewnętrznych, screenów, markiz i pergoli w technologii io-homecontrol).
Smart home dla każdego
Co wyróżnia Connectivity kit? To dobre rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze smart home i chcą stworzyć prosty w obsłudze i wygodny system w oparciu o produkty Somfy. Centrala umożliwia zaprojektowanie do 20 scenariuszy, które zapisuje się, a następnie odtwarza manualnie przy użyciu aplikacji TaHoma. Dzięki temu można stworzyć swój idealny poranek i za pomocą jednego kliknięcia otworzyć rolety w całym domu, wpuszczając tym samym pierwsze promienie słońca. Pomocni są również asystenci głosowi – wystarczy wydać komendę, a asystent wyłączy za nas światło w całym domu, podczas gdy my już wygodnie leżymy w łóżku.
Connectivity kit jest użyteczny również pod nieobecność domowników. Za pomocą aplikacji można np. otworzyć bramę wjazdową, by wpuścić kuriera czy włączyć/wyłączyć światła, żeby zasymulować obecność np. w trakcie dłuższego urlopu. Connectivity kit (połączony z aplikacją IFTTT) działa także w oparciu o geolokalizację, co ułatwi codzienne powroty do domu – system rozpozna, że jesteśmy blisko i automatycznie otworzy bramę wjazdową, a następnie garażową.
Sama czy w zestawie?
Nowa centrala dostępna będzie także w gotowych zestawach z napędami do bram wjazdowych skrzydłowych SGS Connected i przesuwnych Freevia Connected. Co ważne – zestawy przeznaczone są do samodzielnego, łatwego montażu i nie wymagają wsparcia technicznego ekspertów. Jest to produkt z kategorii „zrób to sam”, który dzięki instrukcji w aplikacji pozwoli przejść krok po kroku przez całą instalację. Dzięki temu w szybki sposób można zacząć korzystać z możliwości smart home w swoim domu. Ponadto Connectivity kit to także rozwiązanie dla tych osób, które chcą w prosty sposób samodzielnie połączyć posiadane już napędy i produkty oświetleniowe Somfy w jeden ekosystem.
Zależy nam, by smart home był dostępny dla każdego. Tak pojawił się pomysł na centralę Connectivity kit oraz gotowe zestawy napędów do bram w wersji Smart. Pozwala ona na stworzenie swojego pierwszego inteligentnego domu w łatwy i szybki sposób. Centrala Connectivity kit sprawdzi się zarówno dla osób które wyposażają swój nowy dom jak i dla tych które już posiadają kompatybilne rozwiązania Somfy i chcą nimi sterować głosowo lub poprzez aplikację. Jej niska cena oraz dostępność w popularnych sklepach budowalnych i internetowych dodatkowo zachęcają do wypróbowania – mówi Marcin Kubiszak, dyrektor marketingu Somfy Polska.
Nowa centrala posiada również znak Act for Green, czyli globalnej ekoinicjatywy Somfy. Jest to gwarancja, że producent zadbał o jak najmniejszy wpływ urządzenia na środowisko na każdym etapie: od projektowania, przez działanie aż po koniec funkcjonowania. W praktyce oznacza to m.in., że Connectivity Kit działa w oparciu o najnowsze technologie, by pobierać jak najmniej energii, jak również, że jej opakowanie w 50 proc. zostało wykonane z materiałów z recyklingu.
Rekomendowana cena detaliczna centrali to 309 zł i objęta jest pięcioletnią gwarancją producenta.
Podstawowym i niezbędnym składnikiem inteligentnego domu (niezależnie od tego, jak daleko jest posunięta ta inteligencja) jest sieć i dostęp do internetu. To warunek konieczny, by móc czymkolwiek sterować za pomocą na przykład urządzeń mobilnych, zarówno przebywając w domu, jak i znajdując się poza nim. Dlatego, zanim zaczniemy myśleć o urządzeniach, które sprawią, że nasz dom stanie się smart, najpierw musimy zacząć od sieci bezprzewodowej i dostępu do internetu. Gdy ten warunek jest spełniony, nie pozostaje już nic innego, jak przyjrzeć się bliżej smarthome’owym gadżetom dostępnym na rynku.
Smart-plug, czyli inteligentne gniazdko
Zmienianie mieszkania w smart home warto zacząć od dwóch rzeczy: oświetlenia oraz dodania inteligencji do już posiadanych przez nas domowych urządzeń elektrycznych. A w jaki sposób możemy zdalnie sterować na przykład ekspresem do kawy czy klasycznym, pozbawionym zaawansowanej elektroniki elektrycznym czajnikiem? Wystarczy podłączyć te urządzenia za pośrednictwem tak zwanych smart-plugów, czyli smart wtyczek elektrycznych.
Na rynku mamy coraz bogatszą ofertę tego typu urządzeń. Ich cechą wspólną jest to, że każde smart gniazdko jest nakładką na klasyczne gniazdko elektryczne, jakie mamy w domu. Jednak oprócz tego, że smart wtyczka jest rodzajem elektrycznej przelotki, to ma w sobie coś ekstra: wbudowany interfejs bezprzewodowy (najczęściej zgodny z powszechnym standardem Wi-Fi).
Pozwala to użytkownikowi na zdalne sterowanie pracą takiego smart gniazdka za pomocą odpowiedniej aplikacji w smartfonie. W niektórych przypadkach możliwe jest również sterowanie z poziomu komputera czy laptopa, jednak najczęściej stosuje się smartfon z aplikacją producenta gniazdka.
A skoro możemy zdalnie włączać i wyłączać inteligentne gniazdka, to tym samym możemy zdalnie uruchamiać elektryczne urządzenia korzystające z prądu. Oczywiście uda się to tylko w przypadku, gdy dany sprzęt może być stale ustawiony w pozycji włączonej (wtedy jedynie dopływem prądu regulujemy, czy pracuje, czy też nie).
Dodatkową zaletą smart gniazdek elektrycznych jest to, że wiele z nich – za pomocą aplikacji mobilnej – pozwala nam dokładnie monitorować zużycie energii. Ponadto możliwe jest na przykład ustawienie harmonogramu pracy gniazdka, czyli określenie, kiedy urządzenie do niego podłączone będzie miało zasilanie, a kiedy nie. Wiele gniazdek współpracuje z asystentami głosowymi, czyli na przykład z Amazon Alexą czy Asystentem Google; niestety, nie dotyczy to na razie polskojęzycznej wersji Asystenta Google. Ta bowiem, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Google – działa na razie tylko na smartfonach i wybranych modelach słuchawek bezprzewodowych, pozostałych urządzeń polski Asystent Google na razie nie wspiera.
Czujniki
Moduły smart home pełniące rolę czujników to istotne składniki inteligentnego domu. Dzięki dostępnym w sklepach smarthome’owym czujnikom temperatury, ruchu, zalania, dymu, smogu, czadu, otwarcia okna, otwarcia drzwi itp. możemy w znacznym stopniu zabezpieczyć się przed zalaniem mieszkania czy pożarem. O ewentualnym problemie zostaniemy automatycznie powiadomieni właśnie dzięki sparowanym z naszym smartfonem czujnikom.
Mieszkańcy domów, w których stosuje się ogrzewanie węglem czy piecykami gazowymi, powinni wyposażyć się w inteligentny czujnik tlenku węgla – gazu niezwykle niebezpiecznego, bo bezwonnego, niewidocznego i zabójczego. Czujniki tego typu niezależnie mogą wysyłać powiadomienia na aplikację oraz włączać akustyczny alarm w razie zagrożenia. Tego typu czujniki to wydatek od około 150 złotych do nawet kilkukrotności tej kwoty.
Nieco tańsze, ale też pełniące odmienną rolę, są czujniki dymu, które potrafią skutecznie ostrzec przed pożarem, zanim ten na dobre się rozpocznie. Generalnie jednak w przypadku czujników zdolnych do komunikacji bezprzewodowej (a nie tylko alarmujących akustycznie) trzeba liczyć się z wydatkiem od 100 złotych za czujnik.
Warto zwracać uwagę na to, z jakimi systemami łączności bezprzewodowej dany czujnik jest w stanie się połączyć. Niektóre potrafią komunikować się w standardzie Wi-Fi, inne korzystają z popularnych wśród rozwiązań smart home technologii Z-Wave czy ZigBee. Wybór zależy od tego, na jaką technologię decydujemy się, kupując różnego typu urządzenia. Wybór Wi-Fi wydaje się teoretycznie najprostszy, ale pamiętajmy, że przy dużej liczbie urządzeń nasza domowa sieć bezprzewodowa może być na tyle obciążona, że korzystanie z niej za pomocą komputera, laptopa czy smartfona będzie mocno uciążliwe.
Inteligentne ogrzewanie
Czy możliwe jest zdalne sterowanie na przykład kaloryferami? Oczywiście. Każdy grzejnik wyposażony jest w klasyczną regulację za pomocą głowicy termostatycznej. Na rynku znajdziemy inteligentne głowice termostatyczne, które pozwalają regulować temperaturę i pracę grzejnika za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
Dodatkowo tego typu głowice potrafią również współpracować z termostatem, który powinien być zamocowany w ogrzewanym pomieszczeniu, ale w pewnej odległości od grzejników – w końcu chodzi o regulowanie ciepłoty w danym pomieszczeniu, a nie temperatury samego grzejnika. Po ustawieniu zadanej temperatury na termostacie automatycznie zarządza on pracą inteligentnych głowic termostatycznych, tak by temperatura w danym pomieszczeniu odpowiadała poleceniu użytkownika. Ile to kosztuje? Niemało – pojedyncza głowica termostatyczna (na przykład system Netatmo lub Fibaro) to wydatek około 350 złotych. Do tego termostat może kosztować nawet dwukrotność tej kwoty.
Monitoring też może być elementem smart home
Dzięki dostępności inteligentnych kamer do monitoringusystem monitorowania domu może być sprzężony z pozostałymi inteligentnymi systemami w naszym domu. Więcej na temat monitoringu w poradniku Monitoring w swoim domu - jak go stworzyć. Najciekawsze modele kamer IP.
Więcej testów i poradników znajdziesz w najnowszych numerach Komputer Świata i Niezbędnika:
Kup nowy numer Komputer Świata w wersji elektronicznej (8,90 zł) lub papierowej (9,90 zł)
Kup nowy numer Niezbędnika w wersji elektronicznej (8,90 zł) lub papierowej (9,99 zł)
Nie chcesz przegapić nowych numerów? Zamów prenumeratę papierową lub e-prenumeratę
Komputer Świat Special 2/2019 Artykuł pochodzi z Komputer Świata Special 2/2019. Więcej programów i poradników znajdziesz w e-wydaniu magazynu dostępnym w serwisie ksplus.pl. Wersję papierową Komputer Świata można zamówić na Literia.pl.
Zobacz tajemnicze laboratorium Google: