Inteligentny Dom

(PDF) Strategia rozwoju miasta inteligentnego – perspektywa polska

Inteligentny dom ǀ Ile kosztuje? ǀ Jak wybrać system?

Fibaro - elektroniczna pomoc domowa

Jednym z ciekawszych i w pełni profesjonalnych rozwiązań na rynku jest system FIBARO. Realizuje on wszystkie zadania, które są niezbędne do funkcjonowania prawdziwego inteligentnego domu.

O szczegółach mówi Tomasz Jankowski, ekspert i Product Director z firmy FIBARO.

Czym właściwie jest smart home?

Smart home łączy w sobie elementy, które coś wyczuwają (np. temperaturę, nasłonecznie, ruch) z takimi, które są w stanie wykonać jakąś czynność, czyli np. podnieść temperaturę, opuścić żaluzje czy włączyć klimatyzację. Bazą, która podejmuje decyzję o tym co ma się wydarzyć jest centralka – to ona na podstawie danych wydaje polecenie. Jeśli jest za ciepło, czujka wysyła informację do centralki, a ona nakazuje włączyć klimatyzację i obniżyć rolety. To bardzo proste. Gdy cała rodzina wychodzi system może wyłączyć wszystkie światła w domu i np. obniżyć temperaturę ogrzewania przynosząc realne oszczędności w budżecie domowym.

Co takiego system FIBARO może zagwarantować użytkownikowi. Co będzie z tego miał?

Inteligentny dom od FIBARO ma przede wszystkim być użyteczny, bezpieczny i przynosić oszczędności. Cały system jest bezprzewodowy i można go w dowolny sposób rozbudowywać. Dlatego nie trzeba od razu montować pełnego pakietu, zrobimy to powoli, inwestując tyle ile chcemy. Najpierw zacznijmy np. od trzech sensorów, które wykryją zalanie. Są eleganckie i jeśli pojawi się jakiś przeciek dowiemy się o tym natychmiast. Domownicy otrzymają powiadomienie, a system odetnie dopływ wody, co ograniczy możliwość wystąpienia większych szkód.

Co to jest PKO Inteligentny dom?

Program PKO Inteligentny dom to innowacyjne połączenie nowego ubezpieczenia nieruchomości PKO Dom z technologią smart home, w tym z usługami Assistance. W ten sposób otrzymujemy podwójną ochronę – nie tylko tę wynikającą z polisy.

Ubezpieczenie domu w parze z urządzeniami smart home daje jeszcze większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a skoro tak, warto było połączyć te dwie usługi. Program pozwala świadomym klientom wykorzystać najnowszą technologię do monitorowania i zabezpieczania swojej nieruchomości. Nawet jeśli nie będą w domu, inteligentne urządzenia wykryją usterkę, a informacja o problemie trafia do Centrum Alarmowego PKO. To innowacja, którą dostarczamy w ramach współpracy z PKO Ubezpieczenia

Natomiast Centrum, po wykryciu zagrożenia sprawdzi, czy potrzebna jest pomoc i zorganizuje wizytę fachowca w ramach Assistance dla domu 24/7. Czujki oferowane w programie pozwolą na szybką pomoc w przypadku zagrożenia zalaniem, pożarem, włamaniem czy też wystąpieniem groźnego czadu.

Dodatkową korzyścią ubezpieczenia PKO Inteligentny dom jest także to, że w razie nieoczekiwanego zdarzenia, szybko i prosto zgłosimy szkodę lub awarię 24/7. Możemy też w każdym oddziale i agencji PKO Banku Polskiego lub wkrótce również online w serwisie transakcyjnym iPKO, czy za pomocą aplikacji mobilnej IKO, kupić ubezpieczenie i przyłączyć się do Programu PKO Inteligentny dom. A wszystko to z myślą o jeszcze większym poczuciu bezpieczeństwa i ochronie.

Ile za taki system musimy zapłacić?

Wszystko zależy od naszych wymagań i metrażu, od tego jakie chcemy mieć czujki, i jaki obszar w mieszkaniu monitorować. W Programie PKO Inteligentny dom zestaw chroniący nas przed jednym zagrożeniem, np. przed zalaniem wraz z jego instalacją, będzie kosztował ok. 1200 zł. Warto pamiętać, że osoby, które zdecydują się ubezpieczyć dom w PKO i skorzystać z Programu PKO Inteligentny dom, otrzymują 40 proc. zniżki na nasze produkty.

Innowacyjne laboratorium sztucznej inteligencji na Politechnice Gdańskiej

Innowacyjne laboratorium sztucznej inteligencji na Politechnice Gdańskiej

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otwarto laboratorium AI Living Lab, gdzie prowadzone będą badania nad rozwojem sztucznej inteligencji.

AI Living Lab to nowoczesne, doskonale wyposażone laboratorium w zakresie inteligentnych rozwiązań wkomponowanych w otoczenie człowieka (Internet Rzeczy IoT, ambient intelligence, ambient assistive living, etc.).

– Będzie to przestrzeń do prowadzenia prac badawczych i szkoleń związanych z praktycznymi zastosowaniami sztucznej inteligencji – wyjaśnia prof. Jacek Rumiński, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na wydziale ETI PG. – W laboratorium będą przygotowywane demonstracje ukazujące możliwości zastosowania sztucznej inteligencji we wspomaganiu opieki nad osobami chorymi i starszymi, w inteligentnych domach, w automatyce domowej, czy w diagnostyce medycznej.

Laboratorium służyć będzie również kształceniu studentów na specjalizacji „Sztuczna inteligencja” (studia II stopnia kierunku inżynieria biomedyczna). Te nowe, specjalistyczne studia, rozpoczną się na wydziale ETI PG w lutym 2021 r., a w programie znajdzie się 14 przedmiotów dotyczących AI.

Nowoczesny sprzęt i aparatura - dla naukowców, ale nie tylko

Pracownię współtworzy konsorcjum Politechniki Gdańskiej i VoiceLab.AI w ramach tzw. Hubu Innowacji Cyfrowych i będzie udostępniane również do współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Naukowcy i studenci korzystający z AI Living Lab będą mogli korzystać z bardzo nowoczesnego sprzętu, m.in.:

serwerów obliczeniowych (m.in. NVIDIA DGX-Station, DGX-1 i inne profesjonalne serwery wyposażone w GPU),

komputerów wyposażonych w karty graficzne NVIDIA Tesla T4, RTX i inne,

mikrokomputerów i modułów do inferencji SI (m.in. NVIDIA Xavier, NVIDIA Nano, Google Coral, itp.),

robotów i dronów programowalnych (m.in. Parrot, DJI; kamery tradycyjne i termowizyjne; drony jeżdżące i latające),

smartphonów i tabletów,

urządzeń rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej (m.in. zestawy Oculus Quest, HoloLens II, eye-trackers, itp.),

urządzeń diagnostyki medycznej.

– Laboratorium wpisuje się również w rozwój infrastruktury wspomagającej prowadzenie badań naukowych i stymulacji projektów komercyjnych w zakresie SI – dodaje prof. Jacek Rumiński. – Mamy nadzieję, że nasza pracownia będzie miała swój znaczący udział w rozwoju zarówno młodych naukowców, jak również pracowników startupów i firm, a także wszystkich zainteresowanych tematyką SI w regionie i całym kraju.

Przygotowanie i wyposażenie laboratorium było możliwe dzięki środkom własnym wydziału ETI, Katedry Inżynierii Biomedycznej PG, dotacji MNiSW w ramach rozwoju infrastruktury informatycznej WETI (zakup serwera) oraz środkom z projektu DIH4.AI. Naukowcy zaznaczają przy tym, że większe możliwości korzystania z zasobów w laboratorium będą możliwe dopiero po zakończeniu epidemii, lub ograniczeniu restrykcji z nią związanych.

Źródło:

(PDF) Strategia rozwoju miasta inteligentnego – perspektywa polska

13

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ IZARZĄDZANIE

Wydawnictwo SAN | ISSN 2543-8190

Tom XVIII | Zeszyt 2 | Część III | ss. 13–25

Dorota Sikora-Fernandez*

Uniwersytet Łódzki

Wydział Zarządzania

Strategia rozwoju miasta inteligentnego –

perspektywa polska

Smart City Development Strategy – the Polish Perspective

Abstract: City development towards the smart city concept it is a challenge for local

authorities in situation of Poland. Due to the fact that the urban population is growing

rapidly, quality of life reaches alower level, which is determinant of deteriorating living

conditions in cities and their uncontrolled growth. This requires the development of

urban management system, which can optimize its development, and reduce the cost of

its operation in the long run. New problem, requiring detailed analysis, is the question of

the degree of spatial and economic changes of the city as aresult of the use of advanced

technology. The article’s objectives is to identify the degr ee to which the smart city

concept is used for managing cities in Poland.

Key words: smart cites, intelligent cities, urban development, dev elopment strategy

Wprowadzenie

Rozwój miasta w kierunku powstania smart city jest w warunkach polskich wyzwa-

niem dla władz lokalnych wdrażających zapisy dokumentów strategicznych związa-

nych zrealizacją założonych celów. Rozwój miast wwymiarze społeczno -gospodar-

czym oraz przestrzennym przynosi korzyści nie t ylko wwymiarze lokalnym. Politycy

oraz urbaniści, atakże lokalni liderzy – zarówno wPolsce, jak ina świecie – coraz czę-

ściej odnoszą swoje debaty do pojęcia smart city – miasta inteligentnego – którego

* dorotas@uni.lodz.pl

Blog Author

Przemysław Kutytowski

LEAVE A REVIEW