Inteligentny Dom

Jeszcze bardziej inteligentny dom

przewodowy i bezprzewodowy. Przykładowe smart home

Inteligentne domy zaczynają się coraz częściej pojawiać dookoła nas. Nie powinno zatem dziwić, że wielu z nas ulega pokusie i decyduje się na zbudowanie własnego smart home. Jaki zatem wybrać system? Bezprzewodowy, czy przewodowy?

Co to jest smart home?

Systemy inteligentnego domu - bezprzewodowy i przewodowy. Jaki wybrać?

System smart home centralny i zdecentralizowany.

Elementy inteligentnego domu.

Przykładowe systemy smart home.

Czym jest inteligentny dom?

Mówiąc o systemie budującym inteligentny dom należy go rozpatrywać jako zbiór urządzeń, które składają się w jedną strukturę. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu i wygody korzystania z mieszkania oraz odciążenie jego mieszkańców z wielu czynności, które mogą zostać zautomatyzowane za pomocą instalacji automatyki domowej.

Elementy inteligentnego domu to szeroka lista urządzeń, które znajdują zastosowanie w niemal każdym pomieszczeniu. Zaczynając od najprostszych inteligentnych żarówek, na zestawach kontrolujących temperaturę kończąc.

Bez względu na ilość posiadanych w domu urządzeń każde z nich może zostać zaprogramowane według konkretnych potrzeb. Oznacza to, że użytkownicy nie są w żaden sposób ograniczeni jeśli chodzi o spersonalizowanie, w jaki sposób będzie zachowywał się inteligentny dom.

Systemy inteligentnego domu

Ze względu na rodzaj połączenia i komunikację między poszczególnymi elementami, system inteligentnego domu podzielono na:

Przewodowy , który do działania wymaga połączenia kablami (większa trudność instalacji), ale wykorzystuje również przełączniki switch;

, który do działania wymaga połączenia kablami (większa trudność instalacji), ale wykorzystuje również przełączniki switch; Bezprzewodowy, w przypadku którego do funkcjonowania wystarczy włączenie elementów do sieci WiFi.

Funkcjonalności w obu przypadkach pozostają takie same. Każdy system ma jednak swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja zależy właściwie od samego użytkownika, choć czasem jest ona podyktowana warunkami mieszkaniowymi.

Który system wybrać - przewodowy, czy bezprzewodowy smart home?

Przewodowe systemy inteligentnego domu

Systemy wymagające połączenia kablami będą najczęściej wybierane w przypadku budynków, które są w trakcie budowy lub zaplanowano dla nich generalny remont. Zainstalowanie niezbędnych przewodów i kabli jest po prostu łatwiejsze w takich obiektach, aniżeli w mieszkaniach, w których do zbudowania przewodowego systemu smart home konieczne będzie niszczenie ścian.

Niesie to ze sobą wymóg podjęcia decyzji o rozmieszczeniu każdego elementu już na etapie budowy domu. Należy zatem myśleć przyszłościowo, gdyż dołożenie kolejnych urządzeń bez wcześniejszego przygotowania im instalacji może okazać się niemożliwe (lub wymagające dodatkowego remontu).

Decydując się na przewodowy system należy myśleć przyszłościowo i zaplanować gdzie i jakie urządzenia zostaną zainstalowane.

Minusem może się okazać również problem przy ewentualnej przeprowadzce. Cały zbudowany system już niemal na stałe stanie się częścią domu, której nie zabierzemy ze sobą. Może to być zaleta, kiedy zautomatyzowany budynek będzie pożądany przez nowego właściciela - cena takiego domu może być proporcjonalnie wyższa w stosunku do takiego bez inteligentnych rozwiązań.

Przewodowy system ma też swoje niewątpliwe zalety, takie jak stabilność działania i błyskawiczny przesył danych. Przewody ukryte w ścianie będą bardziej niezawodne, aniżeli bezprzewodowa łączność.

Bezprzewodowe systemy inteligentnego domu

Instalacja bezprzewodowa będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku mieszkań w zabudowie wielorodzinnej (mieszkania w blokach) i takich, gdzie w najbliższym czasie nie jest zaplanowany remont.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że każde dodatkowe urządzenie może zostać zainstalowane w dowolnym momencie. Nie ma potrzeby wcześniejszego planowania rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Bezprzewodowe systemy są wyjątkowo mobilne. W dowolnym czasie i w dowolny sposób można zmieniać lokalizację poszczególnych elementów, np. kamer IP do monitoringu.

Systemy bezprzewodowe wymagają dobrej jakości połączenia z siecią bezprzewodową. Warto również zwrócić uwagę na możliwość występowania niechcianych zakłóceń w obrębie pomieszczeń.

Istnieje też szansa, że odległość pomiędzy poszczególnymi elementami może być na tyle duża, że nie będą one w stanie komunikować się ze sobą. W takiej sytuacji niezbędne będzie zainstalowanie wzmacniacza sieci (tzw. repeater).

Producenci urządzeń bezprzewodowych zwracają często uwagę na sposób wykończenia pomieszczenia, w którym docelowo się one znajdą. Materiały takie jak kamień, marmur, a nawet lustro i szkło mogą skutecznie ograniczyć komunikację.

System centralny i zdecentralizowany

Te dwie nazwy to kolejny podział systemów inteligentnego mieszkania. Różnica pomiędzy nimi odnosi się właściwie tylko do obecności jednostki centralnej.

W przypadku systemu centralnego mamy do czynienia z elementem centralnym, do którego podłączone są wszystkie pojedyncze urządzenia. To właśnie centralka odpowiada za przekazywanie komunikatów wysyłanych przez użytkownika. Zadanie wykonania konkretnej czynności (np. odsłonięcia rolet lub zwiększenia temperatury w pomieszczeniu) najpierw zostaje przesłane do jednostki centralnej, która w dalszej kolejności wymusza czynność na wybranych urządzeniach.

W przypadku awarii układu sterującego (centralki) praktycznie wszystkie pozostałe elementy stają się bezużyteczne, ponieważ nie będzie możliwe ich kontrolowanie.

System zdecentralizowany nie posiada jednostki centralnej, a wszystkie urządzenia są połączone bezpośrednio ze sobą. Skutkuje to tym, że nawet jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu - pozostałe będą działać bez najmniejszego problemu.

Sterowanie inteligentnym domem

Kontrola urządzeń budujących inteligentny dom zwykle jest realizowana za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Istnieją również dedykowane panele, które pozwalają manipulować urządzeniami i są montowane w ścianie - te jednak znajdziemy najczęściej w systemach przewodowych.

Najwygodniejsze jednak bez wątpienia jest sterowanie inteligentnym domem ze smartfona (często z wykorzystaniem asystenta głosowego). Dzięki temu każdy domownik może mieć kontrolę nad systemem praktycznie w każdym momencie z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu.

Producenci inteligentnych systemów dostarczają często stronę internetową do sterowania domem, którą możesz uruchomić za pomocą przeglądarki w komputerze, kiedy bateria w telefonie będzie rozładowana.

Budując system inteligentnego domu warto zdecydować się na jednego producenta - wówczas komfort obsługi urządzeń będzie największy.

Ważne w procesie wyboru systemu smart home jest wytypowanie konkretnego producenta. Ci zwykle tworzą oprogramowanie dedykowane swoim produktom. Oznacza to, że najlepiej będą współpracować ze sobą urządzenia jednej marki.

Każdorazowe dołączenie do instalacji wyrobu innego producenta będzie skutkować koniecznością pobrania dodatkowej aplikacji i “przeskakiwania” między nimi podczas sterowania domem. W efekcie nie będzie to najwygodniejsze rozwiązanie.

Jakie elementy włączyć do systemu inteligentnego domu?

System inteligentnego domu może być prosty i zawierać właściwie podstawowe urządzenia w niewielkiej ich ilości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby go rozbudować i zautomatyzować więcej elementów tworzących system smart. Co w takim razie warto zainstalować w inteligentnym domu?

Inteligentne oświetlenie

Żarówki sterowanie elektronicznie (za pomocą aplikacji) to jeden z podstawowych elementów, który może znaleźć się w inteligentnym domu. System zbudowany z wielu źródeł światła pozwala tworzyć tzw. sceny, które mogą być uruchamiane automatycznie lub na polecenie użytkownika.

Jest to doskonałe rozwiązanie, które oprócz oszczędności energii zapewni również bezpieczeństwo - kiedy np. domownicy będą poza domem, a system smart oświetlenia będzie uruchamiać się o określonym czasie imitując tym samym obecność mieszkańców wewnątrz.

Sterowanie ogrzewaniem

Urządzenia regulujące temperaturę w inteligentnym domu mają za zadanie przede wszystkim zoptymalizować ilość energii wykorzystywanej do ogrzania lub ochłodzenia domu. Ustalenie harmonogramu działania (z możliwością zdalnego manipulowania termostatami) pozwoli przygotować wybrane pomieszczenia do powrotu z pracy zimą lub latem do komfortowych warunków.

Inteligentne rolety

Podobnie jak żarówki i termostaty - inteligentne rolety są ukierunkowane na oszczędność, ale też poprawiają komfort mieszkania. Automatycznie podnoszące się żaluzje o wschodzie pozwolą obudzić domowników promieniami Słońca. Wieczorem natomiast samoczynnie mogą zostać opuszczone, kiedy tylko mieszkańcy będą zasypiać.

Przykłady smart domów

Na rynku funkcjonuje wiele systemów, które wspierają inteligentny dom. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych platform, które umożliwiają kontrolowanie każdego elementu z osobna i kilku jednocześnie.

Google Home

Platforma, która obok konkurencyjnego rozwiązania Apple cieszy się stale rosnącą popularnością. Jego zaletą jest przede wszystkim obsługa języka polskiego, co w połączeniu z Asystentem Google pozwala na sterowanie każdym urządzeniem składającym się na inteligentny dom za pośrednictwem poleceń głosowych.

Aplikacja umożliwia grupowanie wybranych elementów i przypisanie ich do konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu nie trzeba wydawać polecenia uruchomienia każdej żarówki w sypialni po kolei - wystarczy kilka słów do telefonu: “Google, włącz światło w sypialni”.

Funkcją, która może się sprawdzić w wielu przypadkach jest możliwość przydzielania praw pozwalających na sterowanie inteligentnym domem odwiedzającym nas znajomym.

Google Home doskonale radzi sobie z multimediami, a to oznacza, że inteligentne głośniki odtworzą utwór, jaki tylko życzy sobie domownik bez konieczności używania do tego aplikacji (np. Spotify) na telefonie.

Apple HomeKit

Aplikacja do obsługi systemu inteligentnego domu, która jest domyślnie zainstalowana na urządzeniach z systemem iOS oraz iPad OS - nazywa się Dom.

Apple przyzwyczaiło swoich użytkowników, że aplikacje ich produkcji są ukierunkowane na intuicyjną obsługę i sterowanie - i tak też jest w tym przypadku.

Niewątpliwą zaletą HomeKit jest możliwość wykorzystania Apple TV, iPada lub HomePoda jako jednostki centralnej. W wielu gospodarstwach domowych znajduje się choć jedno takie urządzenie, a więc dodatkowy zakup centralki w takiej sytuacji będzie niepotrzebny.

Ograniczeniem występującym w systemie inteligentnego domu Apple jest stosunkowo niewielka (w porównaniu z konkurencyjnym Google Home) liczba obsługiwanych produktów. Najpopularniejsze rozwiązania kompatybilne z Apple HomeKit to produkty marek Fibaro, Elgato, czy Logitech.

Amazon Alexa

Podobnie do największych konkurentów na rynku - Amazon poświęca wiele uwagi na intuicyjną obsługę swojego systemu. Identycznie, jak w przypadku Google Home i Apple HomeKit - użytkownik nie powinien mieć problemu z przyzwyczajeniem się do środowiska Alexy.

Również i w tym rozwiązaniu możliwe jest grupowanie elementów według pomieszczeń lub zastosowania (inteligentne żarówki, gniazdka, czy głośniki).

Ze względu na brak obsługi języka polskiego - Amazon Alexa nie jest rozwiązaniem stosowanym na szeroką skalę na naszym rodzimym rynku. Alexa najzwyczajniej w świecie nie zrozumie Cię, kiedy wydasz jej komendę głosową. Pozostaje zatem manualna obsługa lub komunikowanie się z systemem po angielsku.

IFTTT

Usługa IFTTT (ang. If This, Then That) jest rozwiązaniem wyjątkowo prostym w obsłudze. IFTTT pozwala na zaprogramowanie konkretnych czynności, które zostaną wykonane, jeśli spełniony zostanie zadany warunek.

W skrócie - system można wykorzystać m.in. do zwiększenia temperatury na termostacie, kiedy czujniki temperatury odczyta wartość poniżej zadanego zakresu.

To rozwiązanie wymaga często samodzielnego zbudowania procedury, jednak cały proces nie powinien sprawiać żadnego problemu. Nie jest do tego potrzebna specyficzna wiedza techniczna - wszystko odbywa się za pomocą tzw. apletów.

Procesy automatyzacji IFTTT natomiast odbywają się w chmurze producenta, a nie w pamięci smartfona.

Smart Life

Platforma do kontroli automatyki domowej, która stale się rozwija i znajduje swoje zastosowanie w coraz większej liczbie inteligentnych domów. Za jej pośrednictwem możliwe jest sterowanie właściwie każdym rodzajem urządzenia - bez względu, czy będą to podstawowe gniazdka i żarówki, jak i czujniki, czy też nawilżacze powietrza lub klimatyzatory.

Smart Life umożliwia udostępnianie dostępu do urządzeń wszystkim domownikom, dzięki czemu kontrolę nad domem możesz przekazać większej liczbie wybranych osób.

Aplikacja pozwala na grupowanie elementów na podstawie pomieszczeń, w których zostały one zainstalowane. Oprócz tego nie zabrakło również wbudowanego harmonogramu, na podstawie którego można ustalić godziny pracy elementów składających się na inteligentny dom.

Connected Home over IP

CHIP (Connected Home over IP) to projekt, w którym udział biorą największe firmy takie jak: Apple, Google i Amazon. Celem jego rozwoju jest zaprojektowanie jednego, wspólnego dla każdego urządzenia inteligentnego domu standardu komunikacji bezprzewodowej.

Do tej pory właśnie sposób, w jaki komunikują się poszczególne elementy jest największym ograniczeniem swobodnego rozwijania infrastruktury smart home. Choć najczęściej wykorzystywane są tylko dwa standardy - ZigBee i Z-Wave, to wdrożenie jednego, uniwersalnego rozwiązania zdecydowanie ułatwi sposób, w jaki użytkownicy tworzą swoje instalacje.

Firmy współpracujące przy projekcie Connected Home over IP

Rozwój projektu wspiera mnóstwo firm aktywnie zaangażowanych w automatyzację w inteligentnym domu - jest to np. IKEA, Somfy, Tuya, LG, Logitech, Nanoleaf, Netatmo, Philips.

Ile kosztuje zbudowanie systemu smart home?

Wbrew często powtarzanym opiniom, jakoby system inteligentnego domu był wyjątkowo kosztowną inwestycją - w rzeczywistości koszty jego budowy są relatywnie niskie.

Najbardziej podstawowe systemy można kupić już za mniej niż 500 zł, choć bez trudu można znaleźć takie za 10.000 zł.

System bezprzewodowy ma tę zaletę, że jego rozbudowę można kontynuować na bieżąco, kiedy tylko pojawią się ku temu możliwości finansowe.

W przypadku systemów opartych o przewody - najczęściej montowane są one podczas budowy domu lub jego generalnego remontu. Obie te czynności pochłaniają dużą ilość pieniędzy, a zatem instalacja przewodowego systemu będzie w takiej sytuacji stanowić niewielki ułamek kosztów ogółem.

Cena systemu smart home zależy przede wszystkim od producenta, który narzuca cenę na swoje produkty, ale też użytkownika, którego potrzeby są indywidualne i sam będzie potrafił ocenić czego wymaga od inteligentnego domu.

Inteligentny dom dla każdego

Powinniśmy powoli zacząć oswajać się z myślą, że rozwój technologii prędzej czy później ustanowi rozwiązania tworzące inteligentny dom jako standard w większości nowych obiektów.

Cena podstawowych rozwiązań nie jest już tak wygórowana, jak jeszcze kilka lat temu. W tym momencie podstawowe systemy, które pozwolą wejść w świat inteligentnego domu to wydatki rzędu maksymalnie kilkuset złotych.

Inteligentny dom to przede wszystkim oszczędność, zwiększone bezpieczeństwo i komfort mieszkania.

Nie powinniśmy obawiać się wdrożenia takiego systemu do swojego mieszkania. Po czasie z pewnością docenimy jego możliwości.

Systemy inteligentnych domów stają się coraz bardziej zaawansowane i proste w obsłudze. Do aplikacji smart home wkraczają asystenci głosowi

Newsy

2018-11-28 | 06:00

Współczesne inteligentne domy nie ograniczają się wyłącznie do systemów zarządzania zasilaniem i oświetleniem. Coraz więcej sprzętów elektronicznych możemy kontrolować za pośrednictwem komend głosowych, a inteligentne rozwiązania znajdziemy nawet w muszlach klozetowych, kamerach czy domowych drukarkach, które same zamówią kartridże z tuszem. Coraz prostsze staje się także instalowanie smart urządzeń w domu. Budowę inteligentnego domu można prowadzić krok po kroku, dodając stopniowo kolejne produkty.

– Dom inteligentny jest łatwy w obsłudze. Wszystkie produkty opracowujemy w taki sposób, aby ich instalacja była prosta dla każdego. Większość z nich wystarczy podłączyć do prądu, aby działały. Następnie trzeba połączyć je z siecią WiFi za pomocą aplikacji, co jest również bardzo proste. Zawsze przy opracowywaniu produktów staram się, by były na tyle proste, żeby moja babcia potrafiła je zainstalować i ich używać – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Florian Deluil z firmy Netatmo.

Na początku systemy inteligentnych domów ograniczały się niemal wyłącznie do zautomatyzowanych gniazdek, włączników światła czy rolet antywłamaniowych. Dziś do internetu rzeczy podpinane są coraz wymyślniejsze urządzenia. Firma Xiaomi wprowadziła do sprzedaży już trzecią generację inteligentnych muszli klozetowych, które można kontrolować za pośrednictwem opaski inteligentnej Xiaomi Mi Band 3.

Potencjał tej branży dostrzegli także projektanci drukarek. Na początku listopada firma HP zaprezentowała urządzenie o nazwie Tango, które doskonale komunikuje się z innymi inteligentnymi urządzeniami. Sprzęt może być kontrolowany za pośrednictwem komend głosowych, wydrukuje dokumenty z chmury a nawet zadba o to, aby tusz nie skończył się w najmniej odpowiednim momencie i automatycznie zamówi nowy kartridż.

Z podobnych rozwiązań korzystają także producenci sprzętów AGD – najnowsze ekspresy do kawy od Siemensa wyposażono w system inteligentny, który może automatycznie rozpoznać usterkę i zgłosić ją za pośrednictwem internetu do licencjonowanego serwisanta. Branżę inteligentnych domów napędza możliwość nieustannego, niemal nieograniczonego rozwoju sieci urządzeń połączonych.

– Nasze okna i gniazda elektryczne, opracowane we współpracy z firmą Velux, mają większy wpływ na infrastrukturę budynku, więc ich zakup powinien być przemyślany. Łączenie poszczególnych urządzeń nie jest bardzo drogie w trakcie budowy domu, ponieważ i tak będziemy potrzebować ekipy montażowej. Połączenie urządzeń znajdujących się w domu może zwiększyć koszty jego budowy o jakieś 10–20 proc., ale korzyści z tego wynikające są bez wątpienia tego warte – przekonuje ekspert.

W inteligentnym domu rośnie rola urządzeń wyposażonych w inteligentnego asystenta. Wraz z popularyzacją Siri, Aleksy oraz Asystenta Google wzrosło zapotrzebowanie na sprzęty sterowane za pośrednictwem komend głosowych. Dziś w ten sposób obsłużymy już nie tylko małe inteligentne głośniki. Asystentów głosowych znajdziemy we wszystkich najpopularniejszych urządzeniach elektronicznych: soundbarach, pudełkach strumieniujących czy inteligentnych telewizorach. Najnowsze OLED-y od LG wykorzystują nawet sztuczną inteligencję, aby uczyć się naszych predyspozycji i lepiej dopasowywać wyniki wyszukiwania do użytkownika. Co więcej, doskonale rozumieją i interpretują komendy w języku polskim.

– Na rynku rozwiązań inteligentnych nastąpiło przesunięcie w kierunku rozwiązań sterowanych głosowo, więc mamy do czynienia z rozwojem takich produktów jak Siri firmy Apple, Google Assistant oraz Alexa firmy Amazon. Rozwiązania te funkcjonują w specjalnych środowiskach, np. Apple Home Kit. Korzystanie z urządzeń sterowanych głosowo stanowi dobry początek na drodze do ułatwienia sobie życia – podkreśla Florian Deluil.

W ramach inteligentnego domu bardzo dynamicznie rozwijają się także wszelkie systemy monitoringu. Firma Abode zaprezentowała zintegrowany system bezpieczeństwa Iota. Projektantom tego sprzętu udało się zmieścić w jednym urządzeniu inteligentną kamerę, system wykrywania ruchu oraz jednostkę do zarządzania całym systemem inteligentnym. Z kolei inżynierowie TP-Linka opracowali niewielką, kilkucentymetrową kamerę Kasa Smart Spot, która po wykryciu ruchu w zasięgu obiektywu automatycznie uruchamia nagrywanie i pozwala prowadzić dwustronną komunikację za pośrednictwem aplikacji Kasa.

– Kamery wysyłają powiadamiania na telefon użytkownika, jeśli coś się wydarzy w domu. Weźmy za przykład mój dom w Paryżu – otrzymałem powiadomienie, że pojawiła się w nim moja dziewczyna, dzięki czemu jestem o nią spokojny, ponieważ wiem, że bezpiecznie dotarła do domu. Dzięki naszemu systemowi można również sprawdzić, co dzieje się przed domem. Użytkownik może zobaczyć, co dzieje się w jego ogrodzie, włączyć światła lub włączyć albo wyłączyć telewizor, jeśli ma urządzenie inteligentne – powiedział Florian Deluil.

Według raportu opracowanego przez Lucintel w ciągu najbliższych pięciu lat globalny rynek urządzeń inteligentnego domu będzie się rozwijał w średniorocznym tempie 9,5 proc. Szacuje się, że w 2023 roku branża osiągnie wartość 107,4 mld dol.

Jeszcze bardziej inteligentny dom

Sposób komunikacji człowieka z maszyną bardzo ewoluował na przestrzeni lat. Biorąc pod uwagę rozwój interfejsów, zauważamy, że „rozmowa” z komputerem bardzo się zmieniła. Na początku, aby wydać polecenie urządzeniu, należało przemówić do niego w języku zrozumiałym dla procesora. Wymagało to od użytkowników specjalistycznej wiedzy i umiejętności. W kolejnych latach sposób komunikacji z maszynami ulegał kolejnym zmianom. Weszły do użycia systemy operacyjne, które wymagały wpisania konkretnej komendy, a następnie stworzono metaforę graficzną biurka – niektóre pojęcia z niej zaczerpnięte są w użyciu do dzisiaj – wystarczy wymienić takie sformułowania jak: folder, plik, kosz na pliki czy też pulpit. Korzystanie z metafory biurka wymagało przez długi czas myszki i kursora, dopiero później stworzono ekrany dotykowe. Na początku wydawanie poleceń odbywało się za pomocą specjalnego rysika. W kolejnych latach jednak ta technologia została udoskonalona i użytkownicy mogą używać ekranów dotykowych za pomocą palca. Można zauważyć, że użytkownicy przeszli drogę od momentu, gdy z maszynami porozumiewali się „językiem elektroniki”, do etapu, kiedy mogą „rozmawiać” z nimi w naturalny dla człowieka sposób. Obecnie trwa kolejny etap rozwoju interfejsów, w związku z udoskonalaniem algorytmów przetwarzania języka naturalnego, wykorzystania sztucznej inteligencji, a w tym sieci neuronowych.

Smart pomocnicy

W Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB) zainteresowały nas udoskonalone protokoły pozwalające na wydawanie poleceń głosem, dlatego prowadzimy badania nad inteligentnymi asystentami głosowymi. Coraz więcej urządzeń elektronicznych jest wyposażonych w takie funkcje. Nawet niektóre z nich są już tak projektowane, że w ogóle nie posiadają ekranu dotykowego. W tym przypadku wydawanie poleceń głosem jest jedynym możliwym sposobem komunikacji. Sterowanie głosem zwiększa grupę osób, które mogą korzystać z danego urządzenia. Szczególnie przydatne jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz tych którzy, nie mogą korzystać z ekranów dotykowych ponieważ np. nie potrafią czytać albo dla osób niewidomych i niedowidzących. Dane funkcje przydatne są oczywiście także dla osób zdrowych, które cenią sobie wygodę i lubią nowości technologiczne. Mamy do czynienia już nie tylko z pojedynczym komputerem, ale z całą smart-home technology. Coraz więcej przedmiotów i urządzeń elektronicznych może komunikować się ze światem zewnętrznym za pomocą internetu lub innych protokołów. Nie mówimy w tym przypadku tylko o smartfonach, czy tabletach lub komputerach, ale także o urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak pralki, zmywarki, mikrofalówki lub cały szereg innych urządzeń. Technologia inteligentnych domów zintegrowana z asystentami głosowymi to już nie kadr z filmów science fiction.

“Technologia inteligentnych domów zintegrowana z asystentami głosowymi to już nie kadr z filmów science fiction.”

Sam głos już nie wystarczy

Badacze z OPI PIB wraz z partnerami pracują nad systemem Sagacity. Służyć on będzie do sterowania funkcjonalnościami inteligentnego domu za pomocą bezprzewodowego wzmacniacza sygnałów bioelektrycznych. Zmieni się więc znowu sposób komunikacji z maszyną. Tym razem nie będzie już potrzebny do tego głos. System Sagacity łączy technologię inteligentnego domu z technologią pomiarów sygnałów bioelektrycznych. Polega ona na monitorowaniu zmian potencjału elektrycznego rejestrowanego np. przy ruchu oka bądź skurczu mięśni twarzy. Technologia Sagacity pozwoli na zarządzanie urządzeniami z naszego otoczenia bez konieczności polegania na tradycyjnie rozumianej sprawności motorycznej czy słuchowej. Spowoduje to, że ludzie z trudnościami funkcjonalnymi zwiększą swój poziom samodzielności. Nasz projekt zakłada stworzenie gotowego rozwiązania dla każdego, które pozwoli zarządzać funkcjonalnościami inteligentnego domu za pomocą wzorców bioelektrycznych poprzez wykorzystanie opasek stosowanych w rozwiązaniach typu brain-computer interface (BCI). Nasze oprogramowanie będzie interpretować sygnały dostarczane przez wzmacniacz EOG/EMG, przetwarzając je na sygnały dostosowane do interfejsu pozostałych urządzeń z zakresu inteligentnego domu.

Instalacja systemu inteligentnego domu Sagacity nie będzie skomplikowana. Dzięki zastosowanej technologii nie będzie wymagała żadnej przebudowy dotychczasowej instalacji elektrycznej. Będzie ją mógł wykonać praktycznie każdy, na podstawie dostarczonej instrukcji obsługi. Obejmować ona będzie kilka kroków. Najpierw konieczna będzie instalacja włącznika światła, która polega na demontażu obecnie istniejącego i montażu w jego miejscu nowego urządzenia. Czynność ta wymaga jedynie podstawowej wiedzy elektrycznej. Analogicznie odbywać się będzie instalacja gniazdka elektrycznego. Montaż polegać będzie jedynie na podłączeniu do obecnego gniazdka urządzenia przejściowego. Ostatnim krokiem będzie instalacja i konfiguracja aplikacji Sagacity.

Niezbędny PIN bioelektryczny

Zgodnie z prognozami Research&Markets (2018) globalny rynek systemów inteligencji budynkowej osiągnie do 2024 wartość 151,4 mld USD. W okresie 2018-2024 r. prognozowane jest osiągnięcie CAGR na poziomie 12%. Variant Market Research (2018) szacuje natomiast, że w 2025 globalny rynek systemów inteligencji budynkowej osiągnie 146,1 mld USD, przy CAGR=32% od 2017 r. Natomiast, specjaliści z Action szacują, że wartość rynku smart home w Polsce w 2016 wyniosła ok. 100 mln zł, a do 2020 wzrosła do 600-700 mln zł. Przewiduje się, że wartość inteligentnych rozwiązań dla domu do 2023 osiągnie 107,4 mld USD. W tym czasie tempo rozwoju będzie na poziomie 9,5% rocznie. W Polsce zgodnie z raportem opracowanym przez Lucintel, który dotyczy smart home, wzrost ma jednak wynieść nawet 50%. Bogactwo inwestycji i rosnący entuzjazm konsumentów napędzają wartość wydatków na rozwiązania inteligentnego domu. Perspektywy rozwoju są więc duże i warto zainwestować w daną technologię. Co prawda, na rynku funkcjonuje już wiele inteligentnych asystentów, jednak wszystkie te narzędzia opierają się na kontroli dotykiem lub głosem. Często ich obsługa wymaga również znajomości określonego języka, a także niezbędne jest głośne i wyraźne wypowiadanie komend. Uniemożliwia to wykorzystanie dostępnych na rynku narzędzi przez osoby z wieloma niepełnosprawnościami.

“Bogactwo inwestycji i rosnący entuzjazm konsumentów napędzają wartość wydatków na rozwiązania inteligentnego domu. Perspektywy rozwoju są więc duże i warto zainwestować w daną technologię.”

Sagacity będzie pierwszym na rynku systemem pozwalającym na wykorzystanie bezprzewodowego wzmacniacza EOG/ EMG do sterowania urządzeniami znajdującymi się w sieci inteligentnego domu. Stworzona zostanie platforma oprogramowania zdolna do interpretacji i odnajdywania indywidualnych wzorców bioelektrycznych danej osoby. Zastosowane rozwiązanie umożliwi zidentyfikowanie i autoryzację użytkownika na podstawie danych z EOG/ EMG. Jest to tzw. metoda „PIN’u bioelektrycznego”, która polega na zarejestrowaniu określonego wzorca bioelektrycznego identyfikującego użytkownika urządzenia. Obecnie, wraz z partnerami intensywnie pracujemy nad Sagacity. Mam nadzieję, że już w maju 2025 roku nasz system będzie dostępny na rynku.

Blog Author

Przemysław Kutytowski

LEAVE A REVIEW