Smart TV wyświetla ulubiony serial, ogrzewanie zapewnia optymalną temperaturę, a na kuchence strzela popcorn. W tym pieczołowicie napisanym scenariuszu w inteligentnym domu nie uczestniczy tylko inteligentne oświetlenie, bo wcześniej ktoś bezrefleksyjnie wyłączył je włącznikiem na ścianie i wszechstronnie uzdolnione inteligentne żarówki pozbawione zasilania nie reagują na życzenia aplikacji ani polecenia głosowe. Pomoże tylko jedno: przemyślana wymiana włączników ściennych. Ale uwaga na zakupach, bo różnice pomiędzy włącznikami ściennymi są bardzo poważne.
Najlepiej z uniwersum Hue
Dużo prostych inteligentnych włączników ma umożliwiać kontrolę tradycyjnym oświetleniem przez polecenia głosowe i aplikacje, ale jeden problem pozostaje nierozwiązany: kiedy światło zostanie wyłączone włącznikiem, to nie da się go włączyć aplikacją albo poleceniem głosowym.
Lepszym rozwiązaniem są specjalne włączniki radiowe, które utrzymują zasilanie inteligentnego oświetlenia – wtedy naciskając odpowiednie przyciski, wydajemy polecenia włączenia czy przyciemnienia oświetlenia. Proste w instalacji rozwiązania znajdziemy tylko u Philips Hue oraz w systemach kompatybilnych. Te pozwalają na sterowanie oświetleniem na przykład od Innr, Ikea, Ledvance (wcześniej Osram), Paulmann i Tint. Mostek Hue Bridge (250 zł) jest łącznikiem pomiędzy włącznikiem i lampą i bez niego system nie może się obyć. Komputer Świat zaprezentuje różne włączniki dla tego systemu.
Ściemniacz Hue - wystarczy ramka włącznika
Najprostsze rozwiązanie nie wymaga ingerencji w elektronikę: posiadane włączniki blokujemy ramką, w której równocześnie znajduje się ściemniacz Hue (100 zł). Ta kombinacja ramki i ściemniacza zastępuje tradycyjny włącznik bardzo skutecznie, nakłady pracy są niewielkie, koszty również. Trzeba jednak powiedzieć, że wrażenia estetyczne nie są specjalnie eleganckie, bo włącznik jest znacznie masywniejszy od tradycyjnego i rezultat nie wytrzymuje porównania z tradycyjnymi włącznikami. Jeśli nam to nie przeszkadza, wybierzmy ramki na przykład Samotech albo Iyoki, cena za sztukę wyniesie poniżej 50 złotych, a ściemniacz Hue trzyma się ich magnetycznie. W zależności od adaptera dotychczasową ramkę włącznika razem z ramką ozdobną trzeba zdemontować – dla bezpieczeństwa wcześniej wyłączmy bezpiecznik! Mechanizm włącznika pozostaje w ścianie i zawsze jest w pozycji włączony. Okablowania nie dotykamy, tylko nakładamy na nie ramkę. Istnieją dwa warianty ściemniaczy Hue:
Nowy ściemniacz Hue : do aktualnych ściemniaczy Hue pasują ramki Iyoki. Istnieje model stosunkowo masywny (standard) oraz bardziej smukły (Pro), oba zakrywają pojedynczy włącznik.
Stara wersja: jeśli mamy już starszy ściemniacz Hue, to użyjmy adaptera Samotech SM201. O ile na ścianie mamy kombinację wielu włączników bądź włączników i gniazdek, to użyjmy ramki wielokrotnej SM217 do 219 i ramki pośredniej dla ściemniacza SM202-HD.
Zasadniczo obowiązuje zasada: ściemniacz Hue obok dwóch przycisków do ściemniania ma przyciski włączania i wyłączania, przy czym przycisk włączania przy naciśnięciu do pięciu razy zmienia barwę światła od chłodnego do ciepłego. W aplikacji Hue możemy go przeprogramować na różne nastrojowe scenariusze, na przykład Tropical Twilight albo Tokyo. Energii do przesyłania poleceń drogą radiową przez ZigBee dostarcza guzikowa bateria, która ma wystarczyć nawet na trzy lata pracy.
Włączniki Friends of Hue - prosty montaż na kleju
Chcemy włączników ściennych, które wizualnie pasują do naszych przełączników? Pod nazwą licencyjną Friends of Hue dostępne są przyciski radiowe producentów elektroosprzętu, jak Busch-Jaeger, Eltako, Jung, Opus, Senic i Gira oraz Voltus. Te modele mają znormalizowane kołyski o długości krawędzi 55 milimetrów. W ten sposób dostarczone ozdobne ramki można wymienić na alternatywy z różnych serii. Przełączniki radiowe nie wymagają baterii, energię zasilającą pozyskują z naciskania przycisku (Energy Harvesting). Wadą jest głośne kliknięcie. Oprócz tego takie przełączniki z ceną od 220 do 320 złotych nie są tanie. Istnieją dwie możliwości montażu:
Dodawanie włącznika : w najprostszym wariancie przyklejamy włącznik radiowy w dowolnym miejscu tapety, klej znajdziemy w pudełku z włącznikiem. Scenic i Gira oferują także warianty outdoorowe na ściany zewnętrzne.
Wymiana włącznika: przełączniki ścienne można przykręcać do puszek podtynkowych dotychczasowego włącznika. Stary wkład trzeba z puszki wyjąć, a pozostające przewody wymagają zmostkowania tak, aby inteligentna żarówka miała stałe zasilanie – to praca dla elektryka.
Konfiguracja przełącznika radiowego w aplikacji Hue jest z kolei prosta, kombinacja klawiszy rejestruje moduły do mostka Hue Bridge. Następnie do maksymalnie pięciu przycisków przypisujemy po jednej funkcji dla jednokrotnego naciśnięcia i dłuższego przytrzymania. Włączenie, wyłączenie, przyciemnienie albo nastrojowe efekty? Włączamy jedną albo więcej lamp? Sami decydujemy.
Praca z siecią elektryczną
Domowa sieć elektryczna do zasilania przełączników i źródeł światła pracuje pod napięciem 230 V, błędy montażowe mogą skutkować ryzykiem przepięcia, a nawet pożaru. Dlatego prace przy sieciach elektrycznych powinien wykonywać tylko fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. W innym wypadku, jeśli wskutek fuszerki pojawią się szkody, możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela.
Moduł przełącznika ściennego Hue - przycisk w ścianie
Jeśli przeszkadza nam głośne kliknięcie albo wysokie ceny przełączników ściennych bądź jeśli nie udało nam się znaleźć modelu pasującego wizualnie do wnętrza, to możemy wybrać wkładki podtynkowe Philips.
Moduł takiego włącznika ściennego Hue (180 zł) obejmuje tylko technikę radiową i w całości znika w ukrytej w ścianie puszce. Mieści się pod zainstalowanymi już włącznikami, a instalację musi wykonać profesjonalista. To wymaga specjalistycznych umiejętności, bo trzeba zmostkować przewód do światła.
Musimy mieć na uwadze następujące aspekty:
Montaż podtynkowy : moduł o grubości 38 milimetrów wymaga wystarczająco głębokiej puszki podtynkowej.
Podwójny włącznik : moduł włącznika ściennego ma dwa wejścia przełącznikowe, więc można go połączyć również z przełącznikiem podwójnym albo z dwoma pojedynczymi włącznikami ściennymi obok siebie.
Zasilanie bateryjne : moduł otrzymuje napięcie zasilające od baterii guzikowej, która ma wytrzymać około pięciu lat. Wymiany mogą dokonać nawet laicy, bo nie wymaga to operowania przy kablach zasilających.
Konfiguracja: logowanie w systemie Hue odbywa się w aplikacji Hue. Pominąwszy łatwe włączanie i wyłączanie, system potrafi zapamiętać trzy schematy, które aktywujemy podwójnym albo potrójnym kliknięciem włącznikiem.
Urządzenia ZigBee - przekaźnik podtynkowy bez wymiany baterii
Tak zwane przekaźniki podtynkowe ZigBee przypominają moduł przełącznika ściennego Philipsa, są jednak wszechstronniejsze. Nie mają głośnego odgłosu przełączania i baterii – do zasilania wykorzystują domową sieć elektryczną. Aby inteligentna lampa była ciągle zasilana i przełącznik jej nie odcinał, Hue Bridge musi rozpoznać przekaźnik ZigBee jako technologię Friends of Hue.
Modele kompatybilne z Hue
Nadaje się do tego na przykład przekaźnik podtynowy ZigBee for Friends of Hue wyspecjalizowanej w technice oświetleniowej firmy LED Trading. Trzeba jednak mieć na uwadze: nie wiadomo, czy współpraca z systemem Philips będzie działać w dłuższej perspektywie, bo produkty nie są objęte oficjalną licencją Philipsa. To jest kompromis rekompensowany stosunkowo niską ceną produktu. Przekaźnik z wymiarami 43 x 50 x 15 milimetrów pasuje do standardowej puszki podtynkowej i przetwarza polecenia z dowolnego przełącznika poczwórnego na sygnały radiowe dla Hue Bridge. Do przygotowania okablowania należy zaangażować specjalistę. Ważne: przekaźnik w przeciwieństwie do modułu ściennego Hue wymaga przewodu neutralnego w puszce (kabel niebieski). Tego wiele instalacji nie ma – jest tylko przewód fazowy.
Instalacja w aplikacji
Aplikacja Hue nie uwzględnia takich przełączników ZigBee. Zamiast tego wybieramy ścieżkę instalacyjną przełącznika ściennego i przypisujemy funkcje klawiszy w znany sposób. Przez to gniazdo podtynkowe będzie oferować te same opcje sterowania co przełącznik Friends of Hue.
Alternatywy dla głupich lamp
Jeśli chcemy zintegrować ze smart home tradycyjne oświetlenie, to możemy rozważyć inteligentne przełączniki. Te łączą tradycyjne przełączanie ze sterowaniem aplikacją oraz głosowym. Zawsze obowiązuje zasada: jeśli uruchamiamy te przełączniki ręcznie, to odcinamy oświetlenie od zasilania, więc sterowanie funkcjami smart nie będzie już możliwe.
Przełącznik Wi-Fi
Budżetowym rozwiązaniem jest przekaźnik podtynkowy Wi-Fi Shely Plus 1. Aktywujemy go, a tym samym powiązane z nim lampy aplikacją producenta, przez Alexę lub Asystenta Google bądź regułą czasową. Takie włączniki podtynkowe można łączyć z dowolnymi włącznikami ściennymi i osłonami.
Włącznik dla Apple HomeKit
Jeśli swoim domostwem zarządzamy przez Siri, to możemy rozważyć Eve Light Switch. Kompletny pakiet (ok. 460 zł) obejmuje obok wkładki włącznika również pojedynczy przełącznik oraz ramkę w formacie 55, więc inne osłony też pasują.
Dla innych systemów smart home
Moduły podtynkowe oferują także Bosch i Homematic. Moduł włącznika ściennego Bosch (ok. 300 zł) zawiera również przełącznik, przez adapter połączymy go z kompatybilnymi osłonami. Moduły (przekaźniki) dla Homematic IP (od 230 zł) są dostępne z wkładkami przełączającymi lub bez dla różnych ramek ozdobnych. Warunkiem jest centrala smart home danego producenta.
Sterowanie oświetleniem z poziomu smartfona to komfort, na który chcemy i możemy sobie pozwolić. Zautomatyzowany system od Somfy gwarantuje codzienną oszczędność, a przy tym bezpieczeństwo.
Smart dom to już nie przyszłość – to teraźniejszość. Tworząc inteligentny, domowy ekosystem możemy zbudować dziś przestrzeń idealnie dopasowaną do naszych potrzeb i stylu życia. W końcu nikt z nas nie lubi wracać do wychłodzonego domu, czy wychodzić w deszczu z auta, aby otworzyć bramę wjazdową. Wykorzystując zaawansowane systemy sterowania możemy przy pomocy jednego kliknięcia wywołać działanie kolejnych domowych urządzeń. Smart oświetlenie od Somfy to kolejny krok do stworzenia domu marzeń.
Światło sterowane smartfonem
Somfy to firma specjalizująca się w technologiach smart. nowa centrala TaHoma switch pozwalają zarządzać domową przestrzenią na wielu poziomach. Sterowanie oświetleniem ma sporo plusów: po pierwsze zapewnia nam zdrowe warunki do codziennego funkcjonowania. Przy niedoborze światła cierpi nasze samopoczucie, a oczy szybciej się męczą. Jeśli światło jest zbyt mocne, trudniej jest nam odpocząć. Oświetlenie w duchu smart od Somfy pozwala na znalezienie złotego środka, poprzez opcję dostosowania jego mocy do pory dnia i strefy domu. A gdy dodatkowo połączymy je ze zautomatyzowanymi roletami czy nawet zasłonami, zapewnimy sobie odpowiedni dostęp do światła dziennego i właściwy poziom oświetlenia przy każdej wykonywanej czynności.
Po drugie, instalacja inteligentnego systemu oświetlenia zmniejsza zużycie energii. System umożliwia kontrolę statusu każdego urządzenia z poziomu aplikacji na telefonie. Będąc w sypialni ulokowanej na piętrze wystarczy spojrzeć na telefon, by mieć pewność, że wszystkie lampy na parterze zostały wyłączone. Jeśli chcielibyśmy, aby wszystko działo się w pełni automatycznie, możemy połączyć oświetlenie z centralą TaHoma switch i czujnikiem ruchu. Pomieszczenie wypełni się światłem dopiero wtedy, gdy system wykryje obecność domowników.
Światło i inne wygody
System sterowania oświetleniem od Somfy możemy zintegrować z ogrzewaniem, roletami czy zasłonami z napędem elektrycznym. Programując odpowiedni scenariusz przy pomocy jednego kliknięcia możemy stworzyć idealne warunki do oglądania filmu albo relaksu w domowym spa.
Inteligentny system będzie wiedział też o nadchodzącym weekendzie i zapewni nam miły początek w wolnych dniach. Ustawiając odpowiedni scenariusz zapewnimy sobie łagodną pobudkę: wewnętrzne rolety uniosą się nieco później, niż w tygodniu, a system ogrzewania przełączy się w tryb eco. Wszystko to zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami. Czy mogłoby być piękniej?
Bezpieczny dom
System sterowania oświetleniem od Somfy dobrze sprawdza się również podczas wakacyjnych wyjazdów. Kilkudniowa nieobecność może zainteresować nieproszonych gości. Sterując oświetleniem możemy stworzyć iluzję obecności włączając i wyłączając lampy w poszczególnych pomieszczeniach. Nawet wtedy, kiedy znajdujemy się daleko od domu.
Dzięki automatyzacji urządzeń i technologii możemy zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas. Nie marnujemy energii – zarówno tej elektrycznej, jak i własnej, którą musielibyśmy poświęcić na przełączanie, wyłączanie czy włączanie światła. Przy pomocy jednego kliknięcia zoptymalizujemy środowisko wewnątrz naszego domu. Inteligentny dom? Jesteśmy zdecydowanie na tak!
Na pewno często zdarzyło Ci się słyszeć hasło inteligentne oświetlenie. Zastanawiasz się, czym jest ten nowoczesny system? To przede wszystkim niesamowite udogodnienie dla wszystkich osób, dające możliwość sterowania światłem za pomocą urządzeń mobilnych. Wpływa to na podwyższenie standardu życia i podniesienie komfortu funkcjonowania. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele zmienia oświetlenie inteligentne, dlatego dzięki nam dostaniesz garść cennych informacji, które być może usprawnią Twoją codzienność. Dowiedz się, czy inteligentne oświetlenie LED należycie spełnia swoje funkcje i zdecyduj, czy jest to system dla Ciebie.
Czym jest inteligentne oświetlenie?
Inteligentne oświetlenie powoli wychodzi spoza wielkich hoteli i restauracji, przedzierając się do prywatnych domów i mieszkań. Nic w tym dziwnego, bo to niezwykle komfortowe, bezpieczne oraz oszczędne rozwiązanie na lata.
Do niedawna na system inteligentnego domu mogli pozwolić sobie tylko zamożniejsi ludzie, lecz z roku na rok to się zmienia, ceny maleją, a inteligentne oświetlenie może zamontować każdy, kto tego chce. Jak łatwo się domyślić jest to system, który działa tak, jak sobie tego zażyczysz i ustawisz. Wchodząc do pokoju, światło się zapali, a opuszczając pokój, światło zgaśnie.
Inteligentne oświetlenie daje możliwość sterowania kolorem, ilością punktów świetlnych czy natężeniem poprzez aplikację lub urządzenie mobilne. Czy kiedykolwiek zapomniało Ci się wyłączyć światła w łazience i wyjść z domu na wiele godzin? Montaż inteligentnego oświetlenia pozwala wyłączyć zapaloną lampę zdalnie. To także fantastyczne rozwiązanie, jeżeli wyjeżdżasz na kilka tygodni lub na wakacje, gdyż można kontrolować dom z dowolnego miejsca na świecie. Jeżeli w danym pomieszczeniu znajduje się kilka punktów świetlnych, takich jak lampa podłogowa, kinkiety czy lampa stołowa, a Ty siedzisz przed komputerem i pracujesz, to system sam pomyśli, który rodzaj oświetlenia będzie dla Ciebie odpowiedni w tym momencie. Inteligentne sterowanie oświetleniem daje mieszkańcom:
bezpieczeństwo;
komfort;
oszczędność pieniędzy;
system zintegrowany z urządzeniem mobilnym;
nieskomplikowany system montażu.
Co wchodzi w elementy instalacji SMART?
System Smart jest nieskomplikowany, a montaż jest niezwykle prosty i szybki. Nie wymaga ciągnięcia długiej ilości kabli czy kłucia w ścianach. Wymagane jest jedynie podłączenie odpowiednich włączników w miejsce dotychczasowych. Kolejno trzeba połączyć całość z centralą znajdującą się na danym urządzeniu. Warto skonfigurować system tak, aby myślał za nas i wykonywał czynności, których sobie życzymy lub które mogą być przydatne w przyszłości.
Żarówki
Warto wspomnieć, że z systemem inteligentnego oświetlenia pracują energooszczędne żarówki LED najczęściej oparte na zasadzie działania ledowych diod. Nie trzeba ich specjalnie przerabiać czy unowocześnić, gdyż pasują do standardowych oprawek. Każda tego typu żarówka ma wbudowany specjalny system, który paruje się z mostkiem sterującym.
Taśmy LED
Taśmy LED to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu podświetlisz trudno dostępną część pomieszczenia, szafy czy półki lub po prostu nadasz klimatu w sypialni, lub podkreślisz charakter wnętrza. Doskonale sprawdzają się jako podświetlenie szafek kuchennych, łóżek sypialnianych czy listew przypodłogowych. Oświetlenie LED daje wiele możliwości, jest niezwykle funkcjonalne i elastyczne. Można je zamontować w dowolnym miejscu, nawet tam, gdzie nie można zainstalować standardowego oświetlenia.
Włączniki i wyłączniki
Jeżeli chodzi o włączniki i wyłączniki to montuje się je do standardowych elementów, które po sparowaniu idealnie współgrają z całością.
Dlaczego warto zainwestować w inteligentne oświetlenie?
Inteligentny dom i sterowanie oświetleniem daje wiele możliwości i niezwykle ułatwia codzienne funkcjonowanie wszystkich domowników. Przebudowa instalacji elektrycznej to niewielkie koszty, w które jak najbardziej warto zainwestować, gdyż umożliwiają duże oszczędności. Inteligentne oświetlenie to nie tylko włączanie lub wyłączanie poszczególnych lampek, ale także sterowanie natężeniem światła czy kolorystyką.
Ważne jest także to, że systemem można sterować zdalnie, z dowolnego miejsca na ziemi. Nawet jeżeli zdarzy Ci się zapomnieć o wyłączeniu lampy w dużym pokoju, będąc w pracy, to z łatwością zrobisz to poprzez zintegrowany system. Niejednokrotnie nowoczesne technologie ułatwiają codzienne funkcjonowanie i czasami warto z nich korzystać. Oświetlenie Smart to coś, nad czym każdy powinien się zastanowić.
Bezpieczeństwo
Inteligentne oświetlenie mieszkania lub domu to przede wszystkim bezpieczeństwo. Wyjeżdżając na wakacje z całą rodziną, możesz włączać i wyłączać lampy, aby potencjalni złodzieje wiedzieli, że w domu coś się dzieje i cały czas ktoś jest. To może odstraszyć potencjalnych włamywaczy i zapobiec tragedii. Co więcej, system jest niezwykle bezpieczny pod względem zdrowotnym, dlatego jak najbardziej warto z niego skorzystać.
Sterowanie z telefonu, podczas urlopu
Będąc na kilku tygodniowym urlopie, możesz z łatwością włączyć swój telefon i sterować inteligentnym oświetleniem. Jeżeli zapomnisz wyłączyć światło w drugim pokoju, a nie masz siły wstać i zrobić tej czynności osobiście, wystarczy włączyć telefon i uruchomić aplikację.
Oszczędność prądu
Oszczędność prądu to jeden z najważniejszych aspektów świadczących o tym, że inteligentne oświetlenie naprawdę działa. System myśli za Ciebie ustawiając odpowiednie parametry i decydując czy światło ma być zapalone, czy zgaszone. Co więcej energooszczędne żarówki czy taśmy LED również wpływają na obniżenie kosztów za prąd.
Komfort
Każdej osobie zależy na zwiększeniu domowego komfortu i ułatwienie sobie codziennego funkcjonowania. Inteligentne lampy pomogą osiągnąć komfort na najwyższym poziomie. Montując zintegrowane i inteligentne oświetlenie nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojego domu czy mieszkania, nie musisz martwić się wydatkami za prąd i przede wszystkim nie musisz nawet wstawać z kanapy, by zapalić światło, gdyż system zrobi to za Ciebie.
Podsumowanie
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Każdemu zależy na wysokiej jakości oświetleniu, które dostaniesz w sklepie internetowym HIMP po niezwykle atrakcyjnej cenie. W ofercie znajdziesz także kontrolery do pasków LED, żarówki, oprawki i wiele innych rozwiązań ułatwiających życie. Firma gwarantuje nawet wideodomofony, dzięki którym jeszcze bardziej zadbasz o bezpieczeństwo. Świat się zmienia, a my powinniśmy się do niego ustosunkować, Korzystając z najnowocześniejszych technologii ułatwiających życie. Nie czekaj na zmiany, tylko dokonuje ich samodzielnie i odpowiedzialnie.