Inteligentny Dom

Jakie są popularne aplikacje do Smart Home? / Poradnik

od czego zacząć? Co kupić na start?

30.11.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 7 minut Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnich latach zdecydowanie śmielej wykorzystujemy nowe technologie, dzięki którym zwykłe mieszkanie może zmienić się w smart home. Jak zacząć przygodę z automatyką domową? Co trzeba wiedzieć przy projektowaniu i wdrażaniu takiego systemu? Czy wreszcie, ile to wszystko kosztuje? Podpowiadamy, jak stworzyć swój inteligentny dom krok po kroku.

Spis treści:

Czym właściwie jest inteligentny dom?

Inteligentny dom – czyli właśnie smart home – to system automatyki domowej. Dzięki niemu wiele zadań może wykonywać się automatycznie, a nad innymi masz zdalną kontrolę – przez Internet lub Bluetooth. Najlepiej wyjaśnić to na przykładach:

W inteligentnym domu światła mogą włączać się automatycznie po Twoim powrocie z pracy.

Może uruchamiać się ogrzewanie, które wcześniej wyłączyło się po Twoim wyjściu.

Moc grzejników zostanie dostosowana do aktualnej temperatury w domu i Twojej zdefiniowanej, komfortowej temperatury w mieszkaniu

Już po wyjściu z domu możesz też upewnić się, że żelazko zostało odłączone od gniazdka, a nawet wyłączyć przepływ prądu z poziomu aplikacji na telefon.

A to podstawowe funkcje. A zatem – od czego zacząć przygodę ze smart home?

Jak działa system smart home?

Zacznijmy od tego, że systemy smart home można podzielić na dwie kategorie, z których każda ma swoje zalety i wady. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z inteligentnym domem, dobrze zdecydować się na jeden z nich:

System przewodowy wymaga dokładnego rozplanowania instalacji oraz poprowadzenia kabli ethernet i zasilających przez całe mieszkanie. Dlatego jest to opcja wybierana raczej przy stawianiu nowych budynków lub podczas generalnych remontów. To droższe i bardziej wymagające rozwiązanie, ale w zamian otrzymujesz większe możliwości i bardziej kompleksowe sterowanie inteligentnym domem.

Jest na szczęście alternatywne rozwiązanie, które obecnie jest najpopularniejsze.

System bezprzewodowy, który możesz wdrożyć w dowolnej chwili i swobodnie też go modyfikować czy rozbudowywać. A w przypadku przeprowadzki nawet zabrać ze sobą. Bazuje na bezprzewodowej łączności Wi-Fi i Bluetooth, co może być dla ciebie wygodniejszym rozwiązaniem. Taki system jest również tańszy.

Przeczytaj również artykuł Smart home w małym mieszkaniu – co warto kupić?

Jaki system smart home wybrać?

Gdy postawisz już na typ, możesz przejść do wyboru któregoś z konkretnych rozwiązań. Tutaj musisz zastanowić się, czy będziesz opierać się na urządzeniach jednego lub kilku producentów. Do wyboru masz 3 możliwości:

Urządzenia jednego producenta – najłatwiejsze rozwiązanie

rozwiązanie Urządzenia kilku producentów oparte na jednym protokole łączności

oparte na jednym protokole łączności Różni producenci i różne protokoły – poziom zaawansowany

Urządzenia jednego producenta – najłatwiejsze rozwiązanie

Zdecydowanie najłatwiej opierać się na urządzeniach jednego producenta. W takim wypadku urządzenia będą ze sobą kompatybilne, czyli bez problemu będą się ze sobą łączyć. Będziecie też mogli zarządzać nimi z poziomu aplikacji danego producenta.

Na rynku znajdziesz kilka różnych autorskich systemów i każdy z nich ma co nieco do zaoferowania. Są też producenci, którzy tworzą swoje własne ekosystemy – ich bazą są autorskie urządzenia, ale można do nich włączać również produkty innych marek. Przykładem jest Somfy (system TaHoma) czy Fibaro.

Taki pełen system jest najlepszym rozwiązaniem, gdy oczekuje się niezawodności i nie chce się martwić kwestiami kompatybilności. Jest to wygodne, a do tego zapewnia większe możliwości pod względem funkcjonalności.

Urządzenia kilku producentów bazujące na jednym protokole łączności

Drugie rozwiązanie wymaga od nas już większej kontroli podczas doboru urządzeń, ale pozwala na korzystanie z produktów kilku różnych producentów. Wtedy dobieramy produkty smart kompatybilne z wybranym systemem łączności np.

ZigBee,

Z-Wave ,

, WiFi.

Przykładowo: zdecydowaliście, że najbardziej przekonuje Was system łączności ZigBee, a więc dobieracie urządzenia opierające się na komunikacji ZigBee. Opierając się na jednym protokole łączności, będziecie w stanie połączyć urządzenia różnych producentów.

Jaki system łączności smart home jest najlepszy? Sposób działania oraz plusy i minusy, każdego z nich znajdziecie w materiale wide o na kanale Jak w domu:

Różni producenci i różne protokoły – poziom zaawansowany

Najbardziej zaawansowanym poziomem tworzenia systemu inteligentnego domu jest dobieranie urządzeń różnych producentów i różnych protokołów łączności.

W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy poszczególne akcesoria mogą działać w obrębie tego samego rozwiązania. To mogą być na przykład urządzenia współpracujące z:

Google Home

Amazon Echo

Apple HomeKit

IFTTT

Jedno urządzenie może być kompatybilne z jednym albo i kilkoma systemami smart home. Możesz to sprawdzić na oficjalnej stronie produktu, na jego karcie w sklepie internetowym, na pudełku czy w instrukcji obsługi.

Przygodę z inteligentnym domem zacznij od routera

Wiesz już, że chcesz mieć smartdom. Od czego zacząć? Zanim przejdziesz do zakupu konkretnych akcesoriów smart home, pamiętaj o tym, by mieć odpowiedni router – to on jest bazą dla całego systemu. Aby dobrze poradził sobie z wyzwaniami stawianymi przez inteligentny dom, router musi cechować się:

szybkimi transferami,

mocnymi antenami (które zwiększą siłę sygnału),

(które zwiększą siłę sygnału), oraz mechanizmem MU-MIMO (pozwalającym na bezproblemową obsługę wielu urządzeń równocześnie).

Z naszego poradnika dowiesz się więcej na temat tego, Jak wybrać router do smart home.

Jak można sterować inteligentnym domem?

Systemem smart home można sterować za pomocą zintegrowanych paneli i włączników. Ale istnieje też kilka sposobów na zdalne sterowanie inteligentnym domem i poszczególnymi akcesoriami wchodzącymi w skład systemu. Mogą być do tego wykorzystane:

Aplikacja na telefon/tablet jest najwygodniejszym sposobem na zarządzanie inteligentnym domem. Najlepiej gdy wszystkie akcesoria działają w obrębie tego samego systemu. Wówczas możesz sterować nimi wszystkimi za pomocą jednej aplikacji. Te najpopularniejsze – jak Google Home, IFTTT czy HomeKit – cechują się przejrzystymi interfejsami. Dzięki temu obsługa jest prosta i intuicyjna. Wystarczy kilka kliknięć, by osiągnąć to, czego chce się w danej chwili. Można też ustalić harmonogram, aby wszystko działo się samo.

Przeczytaj więcej na ten temat w poradniku Zarządzanie smart home za pomocą jednej aplikacji.

Asystent głosowy sprawia z kolei, że nie musisz nawet klikać. Wystarczy, że na głos powiesz, co powinno zostać zrobione, a po chwili to właśnie się stanie. Możesz bez patrzenia na telefon wyłączyć światło, zwiększyć temperaturę, uruchomić pranie i włączyć muzykę.

Sprawdź, co potrafi asystent głosowy i jakie urządzenia obsługuje.

Przeglądarka internetowa to kolejna możliwość. To bardzo dobre rozwiązanie, które może okazać się wyjątkowo praktyczne, gdy rozładuje się telefon, bo zalogować się przez WWW można właściwie z dowolnego urządzenia.

Jakie urządzenia smart home kupić na start?

Zostawiamy teorię i ruszamy na zakupy. Czas urządzić inteligentny dom – od czego zacząć? Przedstawiamy 6 urządzeń, które są dobrym wyborem na start:

Polecamy również artykuł Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.

Inteligentne oświetlenie

Oświetlenie, inteligentne żarówki stanowią najlepszy przykład akcesoriów smart home. Ponieważ są stosunkowo niedrogie, ich instalacja jest zupełnie bezproblemowa, a efekty widać od razu.

Takie smart lampy, kinkiety czy taśmy LED-owe mogą oferować regulację jasności, temperatury barwowej czy koloru świecenia. Mogą także zapalać się i gasnąć o określonych porach. Czy to dla wygody, czy też dla bezpieczeństwa, aby symulować obecność domowników. Do sterowania nimi wykorzystasz smartfona.

Jednym z najpopularniejszych, najchętniej wybieranych urządzeń inteligentnego oświetlenia jest seria Philips Hue. Łatwość rozbudowy o kolejne elementy, intuicyjna obsługa oraz sprawdzona jakość, to ich najczęściej wymieniane zalety.

Dowiedz się więcej: Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje.

Inteligentne gniazdka

Inteligentne gniazdko instaluje się w klasycznym gniazdku. Po co to robić? Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz monitorować zużycie energii. Dzięki temu ustalisz na przykład, które urządzenia pobierają najwięcej i warto je odłączać, gdy nie są używane.

Inteligentne gniazdko pozwoli Ci zdalnie odcinać prąd, czyli zdalnie wyłączać podłączone urządzenia, lampy, sprzęt grający czy nawet pozostawione żelazko. To sposób na zwiększenie wygody, poprawę bezpieczeństwa i obniżenie rachunków za prąd.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug.

Kamery do monitoringu

Kamera do monitorowania jest z kolei urządzeniem, które pozwala zadbać o bezpieczeństwo rodziny, zwierzaków domowych, przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu. Dostępne są kamery zewnętrzne (do obserwacji podwórka) oraz wewnętrzne.

Rejestrują wideo przez całą dobę , pozwalając ci oglądać materiały na żywo, jak i wracać do nagrań z przeszłości.

, pozwalając ci oglądać materiały na żywo, jak i wracać do nagrań z przeszłości. Mogą również informować cię o obecności potencjalnego intruza.

Dowiedz się więcej: Jaka kamera IP? Jak wybrać kamerę do monitoringu?

Inteligentne czujniki

Różnego rodzaju inteligentne czujniki, również mogą stanowić przydatną część systemu smart home. Na przykład:

Czujnik gazu, dymu czy zalania pozwala zadbać o bezpieczeństwo oraz uniknąć wydatków.

pozwala zadbać o bezpieczeństwo oraz uniknąć wydatków. Czujnik drzwi i okien z kolei wykrywa, czy nie pozostawiło się żadnych otwartych drzwi lub okien. Albo też przesyła informację dalej – wtedy np. oczyszczacz powietrza kończy działanie w momencie otwarcia okna.

z kolei wykrywa, czy nie pozostawiło się żadnych otwartych drzwi lub okien. Albo też przesyła informację dalej – wtedy np. oczyszczacz powietrza kończy działanie w momencie otwarcia okna. Czujnik ruchu może automatycznie uruchamiać światło czy wysyłać powiadomienie o gościach.

Inteligentne ogrzewanie

Termostat, inteligentne ogrzewanie może nie tylko poprawić twój komfort na co dzień, ale też przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd czy gaz.

Pozytywny wpływ na nasz komfort ma funkcja automatycznego utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach oraz możliwość zdalnej jej regulacji .

oraz możliwość . Oszczędności można generować poprzez samoczynne inteligentne wyłączanie ogrzewania, gdy nikogo nie ma w domu, albo gdy okna zostaną otworzone.

Dowiedz się więcej: Inteligentne ogrzewanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Wideodomofony

Wideodomofon nie jest może najoczywistszym urządzeniem smart home, ale jednym z najbardziej praktycznych.

Nie musisz podchodzić do drzwi, by sprawdzić kto puka lub zaprosić gości do środka. Do tego nie musisz nawet być w domu, by przywitać kuriera i poinstruować go, gdzie może zostawić przesyłkę. Oprócz tego wideodomofon pomaga jeszcze w odstraszaniu ewentualnych włamywaczy, więc lista korzyści jest długa.

Dowiedz się więcej: Inteligentny wideodomofon Netatmo Doorbell – wygoda i bezpieczeństwo.

Ile kosztuje smart home?

Trudno byłoby podać konkretną kwotę, jaką musisz wydać, by zamienić swoje mieszkanie w inteligentny dom. Ceny podstawowych akcesoriów rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednak wieloelementowe, kompleksowe systemy smart home mogą pochłonąć już kilka albo i kilkanaście tysięcy złotych.

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego oczekujesz i potrzebujesz. Wbrew powszechnej opinii próg wejścia jest bardzo niski i wprowadzanie inteligentnej automatyki domowej możesz rozpocząć już przy niewielkim budżecie. A w miarę, jak ten ostatni będzie się zwiększać, ty możesz sukcesywnie rozbudowywać swój system smart home. Jak zrobić to dobrze?

Pamiętaj przede wszystkim o sprawdzaniu kompatybilności elementów smart home.

Może Cię również zainteresować:

Jak wybrać aplikację obsługującą wszystkie urządzenia smart home?

30.11.2021 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 9 minut Zwiększ rozmiar tekstu

Systemy smart home początkowo postrzegane były jako gadżety dla niewielkiej grupy osób zafascynowanych nowymi technologiami. Jednak funkcjonalności i prostota obsługi tych urządzeń sprawiły, że ich popularność szybko rośnie. Korzystanie ze sprzętów, które składają się na inteligentny dom naturalną częścią codziennego życia wielu osób.

Dowiedzmy się, jak w praktyce wygląda używanie systemu smart home. Poznajmy też najpopularniejsze aplikacje służące do kontrolowania urządzeń pochodzących od różnych producentów.

Spis treści:

Czym jest inteligentny dom?

Urządzenia, których używasz na co dzień, mogą się nawzajem komunikować. Możemy też sterować ich działaniem z dowolnego miejsca za pomocą odpowiedniej aplikacji. Na tym właśnie polega idea systemu smart home. Podstawowym jego założeniem jest sprawienie, że w naszym domu będziemy czuli się bardziej bezpiecznie i komfortowo.

Jeśli dopiero planujesz zacząć korzystać z produktów smart home, to polecamy artykuł wprowadzający: Smart home – od czego zacząć?

Czy urządzenia Smart Home są trudne w obsłudze?

Wiele osób zakłada, że system taki jest skomplikowany i nie będą go w stanie zainstalować, czy używać bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Producenci tych urządzeń doskonale zdają sobie sprawę, że aby odnieść sukces, muszą maksymalnie uprościć montaż tego typu sprzętu i korzystanie z nich. Rosnąca popularność sprzętów inteligentnego domu jest dowodem, że udało się to zrealizować.

Więcej przeczytasz w artykule Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.

Z czego składa się system inteligentnego domu?

Jak więc wygląda funkcjonowanie smart home od strony technicznej? Jego sercem jest centralka – niewielkie urządzenie, które integruje wszystkie komponenty systemu. Tworzy ona sieć – zwykle w oparciu o interfejs ZigBee lub Z-Wave, w ramach której działają odpowiednie czujniki, systemy bezpieczeństwa, oświetlenie, czy sprzęt multimedialny. Centralka zapewnia też podłączenie całości systemu do Internetu.

Przy łączności z Internetem daje nam możliwość sterowania sprzętami domowymi z niemal dowolnego miejsca na świecie. Z kolei gdy jesteśmy w domu, możemy sterować pracą urządzeń za pomocą głosu.

Coraz częściej stosuje się też rozwiązania bazujące na WiFi, z pominięciem centralki. W takiej sytuacji, każde z urządzeń łączy się bezpośrednio z routerem, aby uzyskać dostęp do Internetu. Przy dużej liczbie urządzeń warto zadbać o stabilne połączenie, do czego potrzebny jest odpowiedni router.

Więcej informacji o routerach znajdziesz w poradniku Jaki router do Smart Home?

Jak wybrać aplikację obsługującą wszystkie urządzenia smart?

Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych aplikacji, z którymi współpracuje większość urządzeń typu smart. Zanim jednak zdecydujesz, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, koniecznie sprawdź, czy wszystkie urządzenia smart jednocześnie będą kompatybilne z preferowaną aplikacją.

Poniższy przykład pokazuje z jakich aplikacji powinniśmy zrezygnować, aby móc jednocześnie obsługiwać wskazane dwa typy smart urządzeń.

Inteligentna żarówka WOOX R9074 WiFi LED RGB E27 współpracuje z:

Natomiast inteligentne głowice termostatyczne Netatmo NVP-EN obsługują:

Smart Home w praktyce – przykłady zwiększania komfortu życia codziennego

Od strony technologicznej systemy inteligentnego domu to rozwiązania nowoczesne i innowacyjne. Jednak w głowach wielu osób pojawiają się pytania. Jakie mają praktyczne zastosowanie te systemy? W jaki sposób smart home ma zwiększyć bezpieczeństwo i komfort życia? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładach.

Wietrzenie domu

Wyobraź sobie, że jesteś w pracy (poza domem). Przed powrotem postanawiasz przewietrzyć dom i z pomocą aplikacji zdalnie uchylasz okna w kuchni i w sypialni. Zanim wrócisz do domu, okna będą już zamknięte. Zależnie od pogody i pory roku, możesz też ochłodzić mieszkanie klimatyzacją lub nagrzać w pomieszczeniach za pomocą inteligentnych termostatów.

Asystent głosowy

W chwilach relaksu, siedząc na fotelu, za pomocą asystenta głosowego wydasz polecenie dopasowania światła w pomieszczeniu. Możesz poleceniem głosowym włączyć twoją ulubioną playlistę na sprzęcie audio lub kanał/film na telewizorze. Asystent głosowy może wyszukać następny odcinek serialu, który właśnie oglądasz. Wszystko to możesz robić nie dotykając pilota, smartfona, czy laptopa.

Więcej przeczytasz w poradniku: Co potrafi asystent głosowy?

Automatyczne otwieranie drzwi garażu

Kolejny przykład, gdy wracasz do domu autem. System może wykrywać z wyprzedzeniem, że Twój samochód za kilkanaście sekund wjedzie na podjazd, a brama na posesję będzie otwierana automatycznie. Podniosą się też drzwi garażowe. Gdy wysiadasz, wydasz polecenie zapalenia światła w garażu i przedpokoju. Niosąc torby z zakupami, nie musisz używać włączników.

Sterowanie światłem

Duże możliwości daje też dostosowanie barwy i natężenia światła. W kilka sekund możesz całkowicie zmienić oświetlenie ogrodu lub domu. Podświetlisz miejsce na grilla oraz trawnik, na którym będą bawić się dzieci. Na przyjęcie twój salon może zmienić się w „dyskotekę”. Gdy planujesz romantyczny lub świąteczny wieczór, barwa i kolor światła dostosują pomieszczenia do odpowiedniego nastroju.

Więcej o możliwości sterowanie światłem przeczytasz w poradniku: Co to jest inteligentna żarówka?

Jednym z wielu rozwiązań inteligentnego oświetlenia jest Philips Hue, które oferuje zarówno pojedyncze żarówki, taśmy LED, lampy, jak i całe zestawy, które można łączyć i rozbudowywać o kolejne elementy.

Informowanie o awariach, zalaniach, włamaniach

Systemy smart home mogą też chronić nas przed awariami i niebezpiecznymi zdarzeniami. Na przykład będąc na zagranicznym urlopie otrzymamy na smartfona alert o wykryciu dymu w naszym domu, zalaniu lub próbie włamania. To daje nam możliwość odpowiedniej reakcji, można zawiadomić rodzinę lub odpowiednie służby, które zapobiegają pojawieniu się szkód. Zobacz poradnik: Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

Jak łatwo sterować smart home? Przegląd systemów smart home

Jednym z istotnych elementów systemu inteligentnego domu jest aplikacja umożliwiająca nam sterowanie wszystkimi jego komponentami. Aplikacja ta powinna być przejrzysta, funkcjonalna, oraz na tyle uniwersalna, by sterować urządzeniami smart różnych producentów. Poniżej zamieszczamy przegląd tego typu platform.

Najpopularniejsze aplikacje do sterowania domem to:

Google Home

Amazon Alexa

IFTTT

Apple HomeKit

Tuya

Smart Life

Google Home

Google Home to jedna z najbardziej popularnych aplikacji do obsługi inteligentnego domu. Umożliwia sterowanie sprzętami Google Home, systemem Chromecast oraz tysiącami innych urządzeń smart. Sama apka jest prosta i intuicyjna. Poszczególne urządzenia pogrupowane są w podziale na pokoje. Nie musimy więc zastanawiać się, gdzie umieszczone są głośniki, które chcemy uruchomić, czy lampa, którą chcemy wyłączyć. Aplikacja jest w stanie obsługiwać sprzęty znajdujące się w wielu budynkach.

Karta „Dom” grupuje najczęściej wykonywane przez nas czynności. Dzięki temu w większości przypadków nie musimy przeszukiwać żadnych innych zakładek. Z kolei na karcie „Kanał” zobaczysz ważne wydarzenia w swoim domu – nic nie umknie twojej uwadze.

Mocną stroną Google Home jest obsługa multimediów. Podsiada dedykowaną w tym celu sekcję, w której kontrolujemy strumienie audio oraz wideo odtwarzane na znajdujących się w domu urządzeniach. Pozwala nam to m.in. zmieniać głośność, przełączać utwory, a także przełączać głośniki, na których odtwarzana jest muzyka. Wygląd tej części jest bardzo czytelny i przypomina nieco sekcję z ostatnio otwartymi aplikacjami na systemie Android.

Kolejną zaletą aplikacji jest współpraca z głosowym Asystentem Google (Co to jest asystent głosowy Google i jak działa?) oraz obsługa języka polskiego. To znacznie poszerza funkcjonalność całego systemu. Ciekawym rozwiązaniem jest też opcja przydzielania praw dostępu naszym znajomym. Dzięki temu, gdy nas odwiedzają, mogą kontrolować na przykład oświetlenie i temperaturę.

Amazon Alexa

Alexa to obecnie największy konkurent Google Home. Amazon dokłada wszelkich starań, aby obsługująca całość systemu apka była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika. I rzeczywiście – od strony funkcjonalności należą się pochwały. Podobnie jak w przypadku Google Home, poszczególne urządzenia smart zostały pogrupowane na pomieszczenia, w których się znajdują. Są one oznaczone odpowiednimi kolorami. Z kolei w zakładce Devices mamy zgrupowane urządzenia pod kątem ich zastosowania – na przykład oświetlenie, urządzenia audio, inteligentne gniazdka itp. Taki zabieg upraszcza nawigację i znacznie ułatwia obsługę sprzętów.

Zalety aplikacji Amazon Alexa

Aplikacja działa szybko i bez zarzutu. Jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Interesującą opcją jest obsługa funkcji interkomu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy użyć aplikacji, by przekazać wiadomość głosową słyszaną w kolejnym głośniku znajdującym się z innej części domu. To pozwala na przykład zawołać dzieci na posiłek, czy zapytać o coś swojego partnera.

Ciekawym rozwiązaniem wspieranym przez aplikację są tak zwane procedury (Routines). Pozwalają one jednocześnie wykonać wiele czynności za pomocą jednego polecenia. Możemy na przykład stworzyć procedurę wykonywaną przy naszym wejściu do domu – włączenie światła, zwiększenie temperatury powietrza i włączenie naszej ulubionej stacji radiowej.

Wady aplikacji Amazon Alexa

Alexa działa wyłącznie w języku angielskim. W przypadku samej aplikacji dla wielu osób może nie stanowić to problemu, ale poprawne wymawianie komend w języku angielskim jest niezbędne podczas korzystania z asystenta głosowego. Nawet jeśli twój angielski jest idealny, to i tak możesz napotykać na problemy. Spróbuj choćby poprosić asystenta o wybranie numeru telefonu osoby o skomplikowanym, polskim nazwisku.

IFTTT

Aplikacja IFTTT (If This Then That) nie została stworzona z myślą o bezpośredniej kontroli urządzeń smart home. Jej możliwości są znacznie szersze. Umożliwia ona wykonanie określonego działania w przypadku wystąpienia zaprogramowanych przez nas okoliczności.

Najłatwiej wytłumaczyć działanie aplikacji na konkretnym przykładzie z obszaru inteligentnego domu. Na przykład z jej pomocą możemy sprawić, że światła w naszym ogrodzie zapalą się, dokładnie w chwili, gdy zajdzie słońce. Lub też światło nad naszymi drzwiami wejściowymi zmieni barwę na niebieską, jeśli w ciągu najbliższej godziny prognozowany jest deszcz.

Możliwości są tu nieograniczone i zależą głównie od naszej pomysłowości. Bez problemu zaprogramujemy procedurę, która z pomocą inteligentnego termostatu podwyższy temperaturę w domu, jeśli na zewnątrz zacznie się robić chłodno.

Aplikacja nie jest skomplikowana i działa w oparciu aplety. Są to po prostu łączniki umożliwiające wzajemną komunikację pomiędzy urządzeniami lub aplikacjami poszczególnych producentów. Od strony wizualnej i funkcjonalnej aplikacja zasługuje na pochwałę. Na chwilę obecną niestety nie obsługuje języka polskiego.

Apple HomeKit

Dla miłośników nadgryzionego jabłuszka. HomeKit jest technologią Apple, umożliwiającą kontrolowanie sprzętów smart home przy pomocy urządzeń z systemem iOS. Aplikację można pobrać z AppStore. Jeśli jednak używasz iOS w wersji 10 lub nowszej, to jest ona już zainstalowana pod nazwą Dom (Home).

Zalety Apple HomeKit

Jak większość aplikacji Apple, HomeKit działa szybko i bezproblemowo. Z jego pomocą możemy kontrolować m.in. oświetlenie, zamki, inteligentne telewizory, rolety, inteligentne gniazdka, kamery, sprzęt audio i wiele innych.

Interesującą funkcjonalnością jest opcja sterowania wieloma urządzeniami jednocześnie. O poranku w ciągu kilku sekund możemy na przykład włączyć radio, zapalić światło w łazience i zdezaktywować system antywłamaniowy. Jeśli masz w domu inteligentne kamery, to możesz wyświetlać i rejestrować obraz z nich. Aplikacja umożliwia również grupowanie sprzętów w duże zbiory i ich nazywanie – na przykład „1 piętro” lub „sprzęt audio”.

Zaletą HomeKit jest funkcja automatyzacji. Dzięki temu uruchamiana jest zdefiniowana wcześniej sekwencja zdarzeń po pojawieniu się konkretnego „wyzwalacza”. Przykład takiego wyzwalacza to komenda „wyjeżdżam z domu”. Może to spowodować na przykład otworzenie zamka, podniesienie bramy garażowej i zapalenie się światła przed domem.

Wady Apple HomeKit

Wadą HomeKit jest mniejsza ilość kompatybilnych urządzeń w porównaniu do Google Home, czy Alexy. Jednak mimo tego jest ich całkiem sporo. HomeKit jest wykorzystywany na przykład przez takie firmy jak m.in. Logitech, Lutron, Fibaro, czy Elgato.

Tuya

Tuya jest w Polsce aplikacją mniej popularną od Google Home, czy Alexa, ale liczba jej użytkowników dynamicznie rośnie. Przy jej pomocy możemy zarządzać urządzeniami smart home pracującymi w oparciu o różne standardy łączności – Zigbee, Bluetooth, czy Wi-Fi. Sprzęty możemy kontrolować z dowolnego miejsca. Mamy też opcję sterowania kilkoma urządzeniami jednocześnie.

Dużym plusem jest możliwość wydawania komend głosowych za pośrednictwem Amazon Echo i Google Assistant. Mamy też możliwość tworzenia reguł w oparciu m.in. o czas, lokalizację, czy aktualną temperaturę powietrza. Istnieje też opcja przydzielania praw dostępu określonym osobom – na przykład członkom rodziny. Tuya jest aplikacją darmową, dostępną zarówno dla użytkowników systemu Android, jak i iOS.

Smart Life

Kolejna aplikacja szybko zyskująca na popularności. Wyróżnia ją przede wszystkim prostota obsługi. Dodawanie nowych urządzeń wchodzących w skład inteligentnego domu jest banalnie proste i szybkie. Bez trudu zamkniemy się w kilku minutach. Nie musimy przewijać długiej listy obsługiwanych sprzętów, gdyż aplikacja dzieli je na osiem najważniejszych grup.

Z pomocą Smart Life możemy obsłużyć naprawdę imponującą ilość urządzeń – od inteligentnych gniazdek i żarówek, poprzez czujniki, alarmy i zamki, skończywszy na urządzeniach medycznych i fotelach masujących.

Aplikacja wysyła nam powiadomienia w czasie rzeczywistym. Jest to szczególnie ważne w przypadku grupy sprzętów odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo – na przykład czujników dymu, czy ognia. Interesującą opcją jest tworzenie harmonogramów pracy – jeśli codziennie włączasz klimatyzator o określonej porze, to w Smart Life możesz ustawić to jako regułę. Aplikacja umożliwia podział posiadanych sprzętów na pomieszczenia oraz przydział praw dostępu określonym osobom.

Wspólny standard urządzeń smart home

Powyższy przegląd prezentuje najbardziej popularne aplikacje, z których pomocą obsłużymy urządzenia różnych producentów. Jednak o ile urządzenia te będą współpracować z aplikacją, to niekoniecznie będą się komunikować ze sobą wzajemnie. Problemem są różne standardy łączności, które są wykorzystywane przez różnych producentów – choćby Z-Wave i Zigbee.

Na szczęście niedawno pojawiła się doskonała wiadomość dla wszystkich wielbicieli urządzeń smart. Czołowi giganci świata technologii, tacy jak Google, Amazon, czy Apple ogłosili zamiar opracowania jednego, uniwersalnego standardu łączności i bezpieczeństwa dla inteligentnych domów. Do tej inicjatywy szybko dołączają mniejsze firmy, jak choćby Signify, Somfy, Resideo, Wulian, czy nawet IKEA.

Projekt nosi nazwę „Connected Home over IP„. Pierwszych urządzeń zgodnych z nowym standardem możemy się spodziewać już w 2021 roku.

Może Cię zainteresować:

Jakie są popularne aplikacje do Smart Home? / Poradnik

Początkowo systemy smart postrzegane były jako gadżety dla miłośników nowych technologii. Jednak ich funkcjonalność, wygoda i prostota obsługi sprawiły, że szybko zyskały wielu zwolenników. Obecnie ich popularność ciągle rośnie, a na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń, którymi można sterować z poziomu smartfona, nawet przebywając z dala od domu. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji. Poznajmy zatem najpopularniejsze aplikacje do smart home.

Inteligentny dom – co to właściwie jest?

Myśląc o „inteligentnym domie” niektórzy mają przed oczami budynek o futurystycznych kształtach, wyposażony w nowoczesne technologie, setki czujników, monitorów, kamer czy mikrofonów i wykonujący wszystkie nasze polecenia. Niestety taki inteligentny dom nie istnieje – przynajmniej na razie. Tak naprawdę inteligentny dom, czyli tzw. Smart Home to zwykły dom wyposażony w inteligentne urządzenia, które mogą się ze sobą komunikować.

Smart dom pozwala na zdalne sterowanie urządzeniami za pomocą aplikację, aby móc nawet z dużej odległości sterować światłem w domu, ogrzewaniem, roletami zewnętrznymi czy bramą wjazdową. Jednak aby zamienić dom, w dom typu Smart nie wystarczy jedynie zainstalować aplikacji na telefonie. Najpierw trzeba zainwestować w urządzenia lub moduły sterujące, które są przystosowane do działania w takim trybie pracy. Pracą całego domu zarządza bowiem odpowiednio zaprojektowany sterownik, do którego podłączone są wszystkie inteligentne sprzęty. pozwala na zdalne sterowanie urządzeniami za pomocą smartfona . Wystarczy zainstalować na swoim telefonie specjalną, aby móc nawet z dużej odległości sterować światłem w domu, ogrzewaniem, roletami zewnętrznymi czy bramą wjazdową. Jednak aby zamienić dom, w dom typu Smart nie wystarczy jedynie zainstalować aplikacji na telefonie. Najpierw trzeba zainwestować w urządzenia lub moduły sterujące, które są przystosowane do działania w takim trybie pracy. Pracą całego domu zarządza bowiem odpowiednio zaprojektowany sterownik, do którego podłączone są wszystkie

Czym można sterować w inteligentnym domu?

Dobrze zaplanowany i skonfigurowany Smart Home pozwoli nam zarządzać wieloma instalacjami elektrycznymi, które z kolei sterują konkretnymi urządzeniami. W skład inteligentnego domu mogą wchodzić różne urządzenia. Jednak do o najpopularniejszych należą:

Sprzęty, które odpowiadają za ogrzewanie, klimatyzację i wentylację,

Systemy oświetlenia,

Systemy alarmowe i monitoring,

Systemy podlewania roślin,

Systemy sterujące żaluzjami,

Sprzęty multimedialne,

Inteligentne czujniki dymu, ruchu, temperatury czy gazu,

Inteligentne gniazdka, umożliwiające zdalne wyłączanie lub włączanie urządzeń.

Dlaczego warto stworzyć Smart Home?

Choć wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania domem wymaga sporych nakładów finansowych, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia jakość życia i bezpieczeństwo, a przy okazji pozwala obniżyć wysokość rachunków i zapewnia stałą kontrolę nad domem.

Bezpieczeństwo domu

inteligentne żarówki LED mogą gasnąć i zapalać się w poszczególnych pomieszczeniach według określonej kolejności. W ten sposób będą imitować obecność w domu, podczas gdy my będziemy na wakacjach. Co ważne, zainstalowane w domu czujniki, np. gazu, dymu czy ruchu, automatycznie uruchamiają procedurę bezpieczeństwa, zawiadamiając nie tylko domowników, ale również odpowiednie służby. Mając system inteligentnego zarządzania domem, w każdej chwili możemy sprawdzić, co się w nim dzieje, np. skontrolować zachowanie naszego czworonoga albo sprawdzić, czy wyłączyliśmy wszystkie światła przed wyjściem. Kamery zapewnią nam stały podgląd zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, czy nikt obcy nie kręci się wokół naszej posiadłości. Co więcej,mogą gasnąć i zapalać się w poszczególnych pomieszczeniach według określonej kolejności. W ten sposób będą imitować obecność w domu, podczas gdy my będziemy na wakacjach. Co ważne, zainstalowane w domu, np. gazu, dymu czy ruchu, automatycznie uruchamiają procedurę bezpieczeństwa, zawiadamiając nie tylko domowników, ale również odpowiednie służby.

Energooszczędność

Dobrze skonfigurowany inteligentny system zarządzania domem dopasuje wilgotność i temperaturę do tej z otoczenia. Poza tym wykryje, gdy który z domowników zostawi otwarte okno lub odkręcony kaloryfer i automatycznie zmieni działanie ogrzewania, by rachunki były jak najniższe. Tak samo postąpi w przypadku oświetlenia

Stała kontrola nad domem

Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania będziemy mieć większą kontrolę nad zużyciem prądu, wody czy gazu. Jeśli zużycie któregoś źródła będzie zbyt duże, łatwo będziemy mogli zmodyfikować wprowadzone ustawienia, by obniżyć wysokość rachunków.

Komfort życia

komfort życia. Nie będziemy musieli zamartwiać się, że nie odłączyliśmy Dzięki systemowi inteligentnego domu znacznie poprawi się nasz. Nie będziemy musieli zamartwiać się, że nie odłączyliśmy żelazka z gniazdka albo nie wyłączyliśmy telewizora przed wyjściem z domu. Będziemy mogli zrobić to zdalnie za pomocą odpowiedniej aplikacji.

Jaka aplikacja do sterowania domem?

smart home, warto wybierać sprzęty od jednego producenta. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z jednej aplikacji do wszystkiego i unikniemy przeskakiwania pomiędzy różnymi aplikacjami, co przy dłuższym użytkowaniu mogłoby być dość męczące. Poniżej przedstawimy aplikacje do smart home, które oferują popularni producenci sprzętów elektronicznych i elektrycznych. Pojedynczymi inteligentnymi urządzeniami najłatwiej jest sterować z aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie . Wielu producentów tworzy aplikacje dedykowane do swoich urządzeń. Właśnie dlatego, budując, warto wybierać. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z jednej aplikacji do wszystkiego i unikniemy przeskakiwania pomiędzy różnymi aplikacjami, co przy dłuższym użytkowaniu mogłoby być dość męczące. Poniżej przedstawimy, które oferują popularni producenci sprzętów elektronicznych i elektrycznych.

Aplikacja SmartThings od Samsung

Aplikacja SmartThings umożliwia sterowanie kompatybilnymi urządzeniami elektronicznymi oraz sprzętami AGD za pomocą smartfona. Jest ona dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Aby móc z niej korzystać, wystarczy zainstalować ją na smartfonie podłączyć urządzenia do sieci Wi-Fi i połączyć je z aplikacją. Gdy aplikacja zostanie zainstalowana, należy dodać do niej odpowiednie urządzenia.Aplikacja SmartThings pozwala m.in. na: Jest to aplikacja, która została stworzona przez markę Samsung ze względu na dużą liczbę (która stale rośnie) inteligentnych urządzeń w ofercie.umożliwia sterowanie kompatybilnymi urządzeniami elektronicznymi oraz sprzętami AGD za pomocą smartfona. Jest ona dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Aby móc z niej korzystać, wystarczy zainstalować ją na smartfonie podłączyć urządzenia do sieci Wi-Fi i połączyć je z aplikacją. Gdy aplikacja zostanie zainstalowana, należy dodać do niej odpowiednie urządzenia. pozwala m.in. na:

Zdalne kontrolowanie urządzeń i zmieniania ich ustawień,

Grupowanie poszczególnych sprzętów,

Ustalanie scenariuszy pracy,

Możliwość udostępniania urządzeń pozostałym domownikom.

Przykłady urządzeń, które wykorzystują technologię SmartThings:

Telewizory QLED, np. Samsung QE 65Q70AATXXH,

Pralki i suszarki bębnowe, np. pralka Samsung WW 10T654DLH, suszarka Samsung DV 90T7240BH,

Płyty do zabudowy, np. płyta indukcyjna Samsung NZ 64R9787GK,

Odkurzacze automatyczne, np. Samsung PowerBot VR 20R7250WC.

Źródło:

Aplikacja MiHome od Xiaomi

MiHome to aplikacja pozwalająca na zarządzanie sprzętami inteligentnego domu, stworzona przez chińską markę Xiaomi. Aby móc korzystać z aplikacji, konieczne jest założenie konta Mi (pobranie aplikacji i założenie konta jest darmowe). Dzięki temu będziemy mogli:

Dodawać nowe urządzenia Xiaomi oraz współpracujących producentów,

Kontrolować działanie urządzeniami zdalnie za pomocą smartfona,

Udostępniać kontrolę nad urządzeniami domownikom,

Zmieniać parametry działania urządzeń.

Aplikację MiHome wykorzystują takie urządzenia jak:

Wideorejestratory jazdy, np. Xiaomi DASCH CAM 1 S,

Kamery monitorujące, np. Xiaomi Security Camera Basic SXJ02ZM,

Oczyszczacze powietrza, np. Xiaomi Mi Air Purifier 3H,

Roboty sprzątające i mopy na kółkach,

Elektroniczne nianie,

Inteligentne przełączniki i wiele innych urządzeń.

Źródło:

Aplikacja HomeWhiz od Beko

aplikacji HomeWhiz możemy zdalnie sterować inteligentnymi urządzeniami marki Grundig, Blomberg i Arçelik. Aplikacja jest bezpłatna i działa zarówno na systemie Android, jak i iOS. Wystarczy zainstalować ją na smartfonie i sparować z konkretnym urządzeniem. Dziękimożemy zdalnie sterować inteligentnymi urządzeniami marki Beko oraz wybranymi inteligentnymi sprzętami innych marek, np.. Aplikacja jest bezpłatna i działa zarówno na systemie Android, jak i iOS. Wystarczy zainstalować ją na smartfonie i sparować z konkretnym urządzeniem.

Co można zrobić za pomocą aplikacji?

Kontrolować i monitorować inteligentne urządzenia z dowolnego miejsca.

Korzystać z inteligentnego kreatora, który zaproponuje optymalne ustawienia, np. wybierze program prania czy zmywania naczyń.

Zamawiać materiały eksploatacyjne, np. jeśli poziom detergentu w zmywarce spadnie poniżej poziomu krytycznego aplikacja automatycznie złoży zamówienie w Amazon DRS.

Diagnozować zaistniałe problemy – aplikacja odkryje źródło awarii i wezwie technika, który rozwiąże problem.

Wyszukiwać przepisy na ulubione potrawy, zawierające listę potrzebnych składników oraz instrukcje pieczenia dla inteligentnego piekarnika.

Kontrolować pracę urządzeń, aby obniżyć koszty zużycia wody i energii elektrycznej.

Aplikacja HomeWhiz obsługuje następujące urządzenia:

Pralki, pralko-suszarki i suszarki bębnowe, np. pralko-suszarka Beko EHTV 8736XS0,

Zmywarki,

Płyty grzewcze do zabudowy,

Klimatyzatory,

Czujniki dymu, wycieku, itp.

Źródło:

Aplikacja ThinQ od LG

aplikacje do Smart Home, nie sposób pominąć aplikacji ThinQ stworzonej przez markę Proactive Customer Care aplikacja z wyprzedzeniem informuje o potencjalnych problemach i pozwala szybciej wezwać technika, który dokona naprawy. Przedstawiając, nie sposób pominąćstworzonej przez markę LG do zarządzania jej inteligentnymi urządzeniami. Aplikacja umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami, np. pozwala zmienić temperaturę w klimatyzatorze lub uruchomić program prania w pralce . Poza tym pozwala na monitorowanie urządzeń pod kątem poprawności działania. Dzięki funkcji diagnostycznejaplikacja z wyprzedzeniem informuje o potencjalnych problemach i pozwala szybciej wezwać technika, który dokona naprawy.

Wśród urządzeń, które obsługuje apka znajdziemy między innymi: telewizory, pralki i suszarki do ubrań, lodówki , piekarniki i płyty grzewcze, zmywarki, roboty odkurzające , oczyszczacze i osuszacze powietrza, klimatyzatory oraz wiele innych urządzeń.

Źródło:

Aplikacja Home Connect od Bosch

Home Connect to aplikacja, która pozwala w łatwy sposób kontrolować inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego. Zapewnia dostęp do najważniejszych informacji w dowolnym momencie. Pozwala nie tylko włączać i wyłączać urządzenia, ale również zdalnie zmieniać ich ustawienia, np. regulować czasomierze, przełączać tryb pracy na eco, wybierać programy i znacznie więcej. Poza tym apka pozwala na zdalną diagnostykę urządzeń – wystarczy zadzwonić na infolinię serwisować producenta, a technicy zdalnie połączą się ze sprzętem i szybko zidentyfikują przyczynę problemu.

Aplikacja Home Connect obsługuje nie tylko urządzenia marki Gaggenau. Należą do nich m.in.: obsługuje nie tylko urządzenia marki Bosch , ale również Siemens . Należą do nich m.in.:

Ekspresy do kawy, np. Siemens CT 636LES6,

Pralki i suszarki bębnowe, np. pralka Bosch WAX 32KH2BY, suszarka Bosch WTX 87EH0EU,

Płyty do zabudowy, np. płyta indukcyjna Siemens EX 675JYW1E, płyta indukcyjna Bosch PXY 875KW1E,

Okapy kuchenne, np. Siemens LI67RA560.

Źródło:

Aplikacja 6. Zmysł Live od Whirlpool

technologią 6th Sense Live. Można je obsługiwać zdalnie, za pomocą smartfona lub tabletu – wystarczy pobrać i zainstalować aplikację 6. Zmysł Live (6th Sense Live). Dzięki aplikacji możemy zdalnie włączać i wyłączać urządzenia, a także dostosowywać parametry poszczególnych sprzętów (np. programy prania czy zmywania). Poza tym aplikacja sama podpowiada, jakie parametry urządzenia ustawić, by zużyło jak najmniej wody lub prąd. W aplikacji znajdziemy wiele tutoriali, przepisów kulinarnych oraz cennych wskazówek, które ułatwią nam wykonywanie codziennych czynności. Marka Whirlpool wprowadziła na rynek linię urządzeń z. Można je obsługiwać zdalnie, za pomocą smartfona lub tabletu – wystarczy pobrać i zainstalować(6th Sense Live). Dzięki aplikacji możemy zdalnie włączać i wyłączać urządzenia, a także dostosowywać parametry poszczególnych sprzętów (np. programy prania czy zmywania). Poza tym aplikacja sama podpowiada, jakie parametry urządzenia ustawić, by zużyło jak najmniej wody lub prąd. W aplikacji znajdziemy wiele tutoriali, przepisów kulinarnych oraz cennych wskazówek, które ułatwią nam wykonywanie codziennych czynności.

aplikacja 6. Zmysł Live znajdziemy: pralki, Wśród urządzeń, które obsługujeznajdziemy: pralki, suszarki bębnowe , zmywarki, lodówki, kuchenki mikrofalowe , płyty indukcyjne i okapy kuchenne.

Źródło:

Jedna aplikacja do wszystkiego – czy to możliwe?

Sparowanie urządzeń pochodzących od różnych producentów nie jest łatwe, często jest wręcz niemożliwe. Poza tym, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przeskakiwanie pomiędzy kilkoma aplikacjami jest mało komfortowe. Niestety brak wprowadzonych standardów jest jedną z największych wad inteligentnego domu. Nie tylko zakłóca proces budowy, ale również znacznie podnosi koszty całego projektu. Aktualnie nie jest dostępna aplikacja, która współpracowałaby ze wszystkimi urządzeniami typu smart. Dostępne są jednak aplikacje do smart home, które obsługują wiele urządzeń. Poniżej znajdziecie ich listę.

Aplikacja Google Home

Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania inteligentnym domem. Pozwala sterować sprzętami Google Home, Google Nest, systemem Chromecast i tysiącami innych sprzętów smart. Aplikacja jest bardzo prosta i wygodna w obsłudze, ponieważ urządzenia są pogrupowane na „pokoje”. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać, czy włączymy lampkę, która znajduje się w sypialni czy w salonie. Dużym atutem aplikacji jest obsługa multimediów. Dzięki temu z pozycji smartfona możemy włączać i wyłączać urządzenia, zmieniać głośność czy przełączać utwory muzyczne. Poza tym apka współpracuje z głosowym Asystentem Google, który dostępny jest również w wersji polskojęzycznej.

Mając zainstalowaną aplikację Google Home, będziemy mogli sterować m.in. oświetleniem, multimediami, kamerami, termostatami, a także urządzeniami AGD.

Źródło:

Aplikacja IFTTT (If This Then That – „Jeśli To, Wtedy Tamto”)

Tak jak pozostałe aplikacje do Smart Home, apka IFTTT pozwala na kontrolowanie inteligentnych urządzeń, ale jej możliwości są znacznie szersze. Umożliwia ona bowiem wykonywanie określonych czynności w przypadku zaistnienia zaprogramowanych przez nas okoliczności. Przykładowo, za pomocą aplikacji możemy sprawić, że lampy w ogrodzie wyłączą się dopiero wtedy, gdy zajdzie słońce, a smartfon wyciszy się w momencie, gdy wejdziemy do biura. Aplikacja ma nieograniczone możliwości – wszystko zależy od tego, jak zaprogramujemy procedurę. Jej obsługa nie jest skomplikowana, a jej podstawą są aplety, czyli łączniki, które pozwalają na wzajemną komunikację pomiędzy urządzeniami albo aplikacjami poszczególnych producentów.

Aplikacja IFTTT współpracuje z ponad 630 aplikacjami, w tym m.in. z: Amazon Alexa, Google Home, Philips Hue, Google Drive, Twitter czy Instagram. Poza tym oferuje wsparcie dla najpopularniejszych serwisów, takich jak: YouTube, Spotify, eBay, Skype, Google Calendar i wiele innych.

Aplikacja Smart Life

To kolejna aplikacja na smartfona, która może stać się naszym centrum dowodzenia inteligentnym domem. Aplikacja Smart Life jest kompatybilna z wieloma urządzeniami różnych marek. Z jej pomocą możemy obsłużyć m.in.: żarówki, przełączniki światła, inteligentne gniazdka elektryczne, kamery, czujniki ruchu, dymu czy gazu, alarmy i zamki, bramy, rolety, sprzęty AGD i urządzenia elektroniczne oraz wiele innych urządzeń.

harmonogramy – dzięki temu możemy zaprogramować, aby Aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze. Umożliwia pogrupowanie urządzeń według pomieszczeń, a także przyznanie praw dostępu określonym osobom. Pozwala tworzyć– dzięki temu możemy zaprogramować, aby klimatyzator włączył się o określonej godzinie, a ekspres parzył kawę w momencie, gdy wracamy do domu.

Aplikacja Amazon Alexa

Opisując aplikacje do smart home nie można pominąć aplikacji Amazon Alexa, która jest zdecydowanie największym konkurentem Google Home. Aplikacja służy do obsługi urządzeń Amazonu, wydawania im poleceń, a także udostępniania niektórych funkcji. Podobnie jak w przypadku Google Home, urządzenia smart można pogrupować na pomieszczenia, co znacznie ułatwia ich zdalną obsługę. Poza tym sprzęty możemy podzielić ze względu na zastosowanie, np. oświetlenie, urządzenia multimedialne, urządzenia audio itp.

Aplikacja Amazon Alexa jest intuicyjna w obsłudze. Oferuje też funkcję interkomu, dzięki której możemy przekazać wiadomość głosową, która będzie słyszana w głośniku. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są tzw. procedury, które pozwalają wykonywać kilka czynności za pomocą tylko jednego polecenia. Przykładowo możemy stworzyć procedurę przed zaśnięciem, np. zgaszenie światła, wyłączenie telewizora i obniżenie temperatury.

Aplikacja Tuya

Kolejną popularną aplikacją do zarządzania inteligentnym domem jest Tuya. Aplikacja oferuje wiele możliwości i łączy się praktycznie z każdym sprzętem elektrycznym. Obsługuje m.in.: oświetlenie, kamery, bramy garażowe, rolety okienne, filtry powietrza, automatyczne odkurzacze, czujniki alarmowe, a także gniazdka elektryczne i przełączniki światła. Aplikacja Tuya współpracuje z Amazon Echo i Google Assistant, dzięki czemu możliwe jest wydawanie poleceń głosowych. Apkę można pobrać za darmo w Google Play Store lub Apple App Store.

Podsumowanie

W tekście wymieniono tylko najpopularniejsze aplikacje do Smart Home. Ich liczba na rynku jest o wiele większa i sukcesywnie się powiększa. Producenci stale rozwijają swoje aplikacje, wprowadzając do nich nowe funkcje i zmieniając interfejsy, aby stały się bardziej przyjazne dla użytkownika. Problemem są jednak różne standardy łączności wykorzystywane przez producentów – choć urządzenia będą współpracować z aplikacją, ze sobą już niekoniecznie. Widząc ten problem, Google, Amazon i Apple ogłosiły zamiar opracowania uniwersalnego standardu łączności dla inteligentnych domów pod nazwą CHIP, czyli Connected Home over IP.

Preczytaj więcej naszych poradników o inteligentnych urządzeniach:

Blog Author

Przemysław Kutytowski

LEAVE A REVIEW