Poznaj inteligentny dom
O czym myślisz, słysząc frazę „Inteligentny dom”? Czy masz przed oczami futurystyczny budynek, pełen zaawansowanych technologii, skomplikowanych, a zarazem kosztownych instalacji oraz setek czujników, połączonych z centralnym superkomputerem, który w dodatku będzie z Tobą rozmawiał? Piękna wizja, ale nie do końca zgodna z prawdą. A przynajmniej jeszcze nie teraz ;)
Systemy inteligentnego domu
Inteligentny dom jest tak naprawdę zbiorem popularnych i powszechnie znanych urządzeń, połączonych w jeden zintegrowany system. Finalna liczba podłączonych instalacji oraz zakres ich funkcji zależy tylko od Ciebie. Wybór jest spory i możesz wybierać spośród pojedynczych urządzeń (na przykład: kamera, czujnik bezprzewodowy, sensor na drzwi lub okno, żarówka LED z wi-fi), jak i gotowych zestawów (złożonych z kilku kamer i stacji kontrolnej albo kamery, czujnika ruchu i adaptera Smart Plug).
Instalację spod znaku Smart Home rozmieścisz często samodzielnie. Po wybraniu interesującego Cię zestawu umieść urządzenia w odpowiednich miejscach, a następnie skonfiguruj je. Ten proces jest bardzo prosty, gdyż producenci oferują klarowne systemy zarządzania z przejrzystym i intuicyjnym interfejsem. Całą operację przeprowadzisz na ekranie smartfona lub tabletu. Na wyświetlaczach obejrzysz też obraz z kamer i będziesz sterować układami inteligentnego domu.
Co ciekawe, inteligentny dom skonfigurujesz na swój własny, autorski sposób. Oznacza to, że pracę każdego modułu dopasujesz do swojego stylu życia, przyzwyczajeń, godzin pracy itd.
Systemy inteligentnego domu dzielą się na:
Przewodowe - bazujące na kablach internetowych RJ-45, przełącznikach switch oraz stacjach NAS;
Bezprzewodowe - kontrolowane za pośrednictwem Wi-Fi, Bluetooth, BLE, Zigbee itd.
Jaki system Smart Home wybrać?
Wybór konkretnej instalacji zależy tak naprawdę od miejsca, w którym będzie używany. W nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych lub w firmach można postawić na przewody, rozprowadzając je do przewidzianych wcześniej miejsc i ukrywając pod tynkiem. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona elastyczność rozwoju. Przemeblowanie, czy zwiększenie ilości biurek w pomieszczeniu może się okazać problematyczne. Sprzedając dom trzeba będzie się rozstać także z dużą częścią instalacji Smart Home.
W zamieszkałych budynkach i mieszkaniach lepiej sprawdzi się bezprzewodowa instalacja. Nie wymaga naruszania ścian ani prowadzenia kabli, które wyglądałyby nieestetycznie. System bezprzewodowy zamontujesz zarówno w nowiutkim bloku od dewelopera, jak i kamienicy pamiętającej początki poprzedniego ustroju. Co więcej, możesz go dowolnie modyfikować. Jeśli uznasz, że w tym miejscu kamera nie daje Ci 100% widoczności, po prostu przestaw ją w inne miejsce. Systemy bezprzewodowe dają się też łatwo transportować, a to szczególnie ważne, jeśli wynajmujesz mieszkanie albo Twoja praca wiąże się z częstymi przeprowadzkami.
Jak sterować inteligentnym domem?
Pojedynczymi urządzeniami najłatwiej sterować z poziomu aplikacji mobilnej. Producenci tworzą takie dla swoich marek, więc dobierając kolejne elementy, warto dobierać sprzęt jednego producenta. W przeciwnym razie przyjdzie Ci przeskawiwać między aplikacjami, co nie jest zbyt wygodne. Niemniej producenci dbają często o kompatybilność z większymi systemami, jak np. IFTTT, wtedy kontrola nad smart home zawiera się w tym właśnie systemie.
Cena instalacji inteligentnego domu
Jeśli na tym etapie myślisz sobie: „Brzmi ciekawie, ale to pewnie drogie”, możemy Cię uspokoić. Zestawy startowe kupisz w atrakcyjnych cenach, a mówiąc konkretnie za mniej niż 600 zł. Co zatem wchodzi w skład zestawu startowego?
W opcji proponowanej przez Eufycam znajdziesz stację dokującą HomeBase, klawiaturę, czujnik ruchu oraz 2 czujniki wejściowe - całosć tworzy domowy inteligentny system bezpieczeństwa.
Równie ciekawy jest zestaw Evohome (Sterownik, 2xHR92), zawierający centralny moduł sterujący grzejnikami CO. Na dotykowym ekranie precyzyjnie ustawisz temperatury dla każdego z podłączonych do niego pomieszczeń, uzyskując idealne warunki.
Xiaomi Mi Smart Home Hub (Wi-Fi, BLE/BT 5.0, ZigBee 3.0) – ta centralka od Xiaomi pozwoli łatwo zintegrować wszystkie czujniki i akcesoria działające w technologiach ZigBee oraz BLE, takie jak czujnik ruchu, otwarcia drzwi lub temperatury/wilgotności. Połącz centralkę z domową siecią Wi-Fi, aby zyskać dostęp do wszystkich funkcji z poziomu aplikacji mobilnej.
Po co mi inteligentny dom?
Inteligentny dom, jako instalacja, odgrywa potrójną rolę:
Podnosi bezpieczeństwo w domu, w mieszkaniu i w firmie;
Umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się pod Twoją nieobecność;
Pozwala zminimalizować koszty związane z awariami, włamaniem lub kradzieżą.
W praktyce przedstawia się to następująco.
Dzięki systemom Smart Home Twój dom, firma i mieszkanie staną się bezpieczniejsze. Podczas dłuższej nieobecności żarówki LED wi-fi mogą włączać się i gasnąć, w określonej kolejności, w wytypowanych pomieszczeniach. W ten sposób będą imitować Twoją obecność.
Po odpowiednim zaprogramowaniu żarówki LED wi-fi mogą ściemniać się, tworząc w pokoju dziecięcym przyjemny półmrok. Maluchy nie obudzą się dzięki temu w całkowitej ciemności.
Gniazdka Smart Plug sprawią, że przez włączone żelazko, lokówkę, radio, telewizor lub wentylator nie trzeba będzie szybko wracać do domu. Zasilanie dla inteligentnego gniazdka odłączysz smartfonem, jadąc autobusem albo stojąc samochodem na światłach.
W ten sam sposób włączysz po południu piekarnik, który zacznie podgrzewać posiłek np. 20 minut przed Twoim przyjściem, albo aktywujesz podgrzewacz wody, by zażyć gorącej kąpieli.
Gdy nie ma Cię w domu, bo jesteś akurat na wakacjach, wyjeździe służbowym, na weselu lub imprezie, czy nawet na zakupach na drugim końcu miasta, dowiesz się, co dzieje się w domu. Kamery IP zapewnią Ci stały podgląd pomieszczeń, w których zostaną ustawione. Jeśli zainstalujesz je na zewnątrz, zobaczysz też, co dzieje się wokół budynku, na posesji i w garażu. W tym celu wybierz modele przeznaczone do pracy na dworze, odporne na wodę oraz duże różnice temperatur, a także umiejące nagrywać po zmroku i przy kiepskim świetle. O tym, jak wybrać kamerę IP pisaliśmy również w naszym poradniku: Kamera IP – dlaczego jej potrzebujesz? Monitoring do Twojego domu.
Dzięki systemowi kamer zobaczysz, czy dzieci nie przesadzają z zabawami w domu, jak długo siedzą przed komputerem albo czy rzeczywiście się uczą. Sprawdzisz też, czy starsza osoba (babcia, dziadek lub ciocia) nie potrzebują przypadkiem pomocy. Zwróć uwagę na modele posiadające dwukierunkowe mikrofony. Wtedy porozumiesz się z domownikami.
Okiem kamery skontrolujesz także zachowanie czworonoga. Jak wykazały badania zwierzęcych behawiorystów, psy wytrzymują w samotności określoną ilość czasu. Kamera IP, będąca częścią inteligentnego domu, pomoże Ci określić, kiedy Twój pupil zaczyna się nudzić i podjąć odpowiednie kroki, by temu zaradzić. Ciekawe, prawda?
Inteligentny dom ustrzeże Cię także od wielu innych wydarzeń. Przykład: rano spieszysz się do pracy i być może nie zakręcisz gazu. Wyspecjalizowane czujniki gazu powiadomią Cię o tym fakcie, aktywując alarm w telefonie. Gdyby doszło do zalania również dowiesz się o tym, bo czujnik zalania zareaguje natychmiast. Na podobnej zasadzie funkcjonują czujniki tlenku węgla i czujniki dymu, ostrzegając przed śmiercionośnymi gazami.
Równie przydatne są czujniki temperatury oraz moduły i systemy umożliwiające sterowanie ogrzewaniem (dowiesz się, czy w domu nie jest zbyt chłodno i włączysz zdalnie ogrzewanie), a także czujniki światła (gdy zajdzie słońce samoczynnie włączą się żarówki), ruchu (informując o tym, że ktoś wszedł do domu), czy też otwarcia drzwi/okien. Te ostatnie dają się zainstalować w ciekawych miejscach, jak na przykład na szafce z lekami, szafie z poufnymi dokumentami, barku z alkoholem czy na drzwiach lodówki.
Dostęp do wielu wartościowych informacji zapewnią Ci stacje pogodowe. Dzięki nim dowiesz się, jaka jest temperatura, wilgotność i jakość powietrza, tak wewnątrz i na zewnątrz. Sprawdzisz też ciśnienie atmosferyczne, a nawet poziom hałasu w najbliższym otoczeniu. Modele gromadzące i analizujące dane pomogą Ci przewidywać zmiany pogody, wskażą najlepszy moment na wywietrzenie pomieszczeń lub podjęcie aktywności poza domem.
Centralki, czyli huby, pozwolą Ci z kolei zintegrować wszystkie urządzenia smart w domu w jeden, zdalnie stwerowany system. Współpracują z wieloma oprogramowaniami, posiadają dedykowane aplikacje, a modele klasy premium dają się nawet sterować głosowo.
Ponadto, systemy ostrzegające o włamaniu aktywują syrenę (dostępną w ramach instalacji Smart Home), a na dodatek zabezpieczą nagranie z zajścia, zapisując wszystko w Chmurze. Materiał dowodowy zostanie dzięki temu zachowany.
Powyższe instalacje dają się oczywiście łączyć, zapewniając szeroko pojętą kontrolę nad domem, mieszkaniem albo biurem. Przykładowy rozkład instalacji inteligentnego domu znajdziesz na poniższych grafikach.
Przykłady instalacji Smart Home dla domów i mieszkań
Żeby zabezpieczyć tylko okna i drzwi zainstaluj jeden z czujników otwarcia drzwi/okien. Liczba dostępnych urządzeń jest spora, dzięki czemu możesz wybierać spośród produktów renomowanych marek: Fibaro, Somfy lub Eviz. Informacja o każdej próbie otwarcia zostanie wyświetlona na Twoim smartfonie.
Łazienkę i kuchnię warto wyposażyć w system, składający się z: gniazdek Smart Plug, jak również szeregu wyspecjalizowanych czujników. Przede wszystkim czujników gazu (szczególnie gdy znajdują się w nich popularne Junkersy), czujników zalania i czujników dymu. Czujniki gazu i dymu aktywują po wykryciu niebezpieczeństwa wentylację, podłączoną do gniazdka Smart Plug. Z kolei czujnik wody może wyłączyć pralkę, która przecieka i zapobiec, a przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć, skutki zalania.
Monitoring wewnątrz i wokół budynku stworzysz łącząc: kamerą wewnętrzną, kamerę zewnętrzną oraz centralkę. Do wzmocnienia sygnału bezprzewodowego użyj przekaźnika wi-fi. Jeśli posiadasz instalację z kabli RJ-45 podłącz ją do switcha, zyskując możliwość zarządzania monitoringiem. Dodaj do tego czujnik ruchu i zyskasz informacje o obecności intruza w zaciemnionym korytarzu. Podłączając system kamer do macierzy NAS z systemem RAID nie tylko przechowasz bieżące nagrania, ale i zarejestrujesz do razu kopię. Istnieje także możliwość ustawienia automatycznych powiadomień dla policji.
Jakość sygnału bezprzewodowego w budynku zależy od grubości ścian, a także od rodzaju wykończenia. Ceramika i zbrojenia mogą ekranować wiązkę wi-fi, obniżając szybkość przesyłania informacji. Aby temu zapobiec warto wzmocnić sygnał wi-fi, stosując repeatery, czyli wzmacniacze sygnału instalowane w gniazdkach elektrycznych.
Zimą i w chłodne dni możesz kontrolować temperaturę, jaka panuje w domu. Pomogą Ci w tym systemy sterowania ogrzewaniem. Działają na tej samej zasadzie, co manualne, z tą jednak różnicą, że sterowanie odbywa się z poziomu stacji centralnej. Wybierasz temperaturę dla każdego pomieszczenia i cieszysz się idealnymi warunkami.
Kiedy nie ma Cię w domu wciąż możesz symulować swą obecność, korzystając z inteligentnego oświetlenia. Są to autonomiczne żarówki sterowane przez wi-fi, kompatybilne z systemami Smart Home (Google Home, Amazon Alexa). Możesz zmieniać kolor, odcień, jasność światła oraz efekty świetlne, uzyskując żądaną atmosferę.
Co ważne, całym systemem będziesz sterować z poziomu aplikacji mobilnej, otrzymując na bieżąco raporty o alarmach (jeśli oczywiście wystąpią). Aktywacji systemu dokonasz za pomocą przycisku lub pilota.
Produkty Smart Home, które warto mieć w domu lub w mieszkaniu
Inteligentne oświetlenie
Philips Hue White and Color Ambiance (2szt. E27 9W) Dzięki temu zastawowi żarówek Philips łatwo i szybko wykreujesz atmosferę dopasowaną do każdej okazji. Możesz stworzyć odświętny nastrój idealny na domowe przyjęcie, zmienić salon w salę kinową, czy w dowolny sposób odmienić wygląd domu za pomocą różnych barw światła. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.
Philips Hue White Ambiance Zestaw z pilotem (1szt. E27 8,5W) W zestawie Philips Hue dostajesz inteligentną żarówkę E27 White Ambiance oraz przenośny regulator przyciemniania, którym dopasujesz oświetlenie do swoich potrzeb. Pozwól sobie na wieczorne chwile relaksu przy ciepłym, złocistym świetle lub dodaj sobie energii o poranku dzięki chłodnym i żywym barwom.
Philips Hue White Retro A60 filament (1szt. E27 7W) Jesteś fanem wystroju w stylu retro? Doskonale się składa, bo tę inteligentną żarówkę LED z możliwością przyciemniania wzbogacono o elementy stylu vintage, takie jak np. spiralny żarnik. Ciesz się zaawansowanymi funkcjami oświetlenia smart w ponadczasowym wydaniu. Z tym produktem Philips jest to możliwe.
Philips Hue White and Color Ambiance Taśma LED (2 metry) Taśma LED Philips Hue to najbardziej elastyczne źródło światła, które przyczepisz nawet w trudnodostępnych miejscach. Możesz nadać jej dowolny kształt i użyć specjalnej taśmy samoprzylepnej z tyłu, aby przymocować do niemal każdej powierzchni. Możesz też przycinać ją według swoich potrzeb. Wszystko zależy od wizji oświetlenia, jaką masz w głowie.
Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential RGB (E27/950lm) Ta inteligentna żarówka Xiaomi pozwoli Ci sterować swoimi ustawieniami za pomocą dedykowanej aplikacji i dowolnie modyfikować natężenie oraz barwę światła, a także zakres godzin, w których ma być włączona. Szeroka paleta barw umożliwi adekwatne dopasowanie oświetlenia – w zależności od Twoich preferencji oraz nastroju.
Yeelight LED Smart Bulb 1S RGB (E27/800lm) Oto żarówka, którą możesz sterować za pomocą głosu lub aplikacji i decydować o tym, z jaką temperaturą i mocą ma świecić. Produkt Yeelight 1S RGB daje Ci do dyspozycji 16 milionów kolorów i najnowocześniejsze funkcje smart, w tym możliwość zsynchronizowania światła z muzyką.
WiZ Colors RGB LED WiZ75 TR F (E27/1055lm) Żarówka WiZ pozwoli Ci z łatwością zmieniać oświetlenie swojego domu. Oferuje szeroką gamę kolorów i rozpiętą skalę jasności. Wszystko po to, aby jak najłatwiej dopasować oświetlenie do aktualnych potrzeb, nastroju czy sytuacji. Za pomocą dedykowanych aplikacji obsłużysz ją bardzo sprawnie, a w niektórych przypadkach również głosowo.
Yeelight Taśma LED Lightstrip Plus RGB (2m) Wyjdź poza schematy zwykłego oświetlenia i stwórz efekt stylowego blasku pod kanapą, wokół telewizora lub w sypialni. Ta taśma Ci to umożliwi. Bez problemu przyczepisz ją nawet w bardzo newralgicznych miejscach. Barwy, które oferuje również są rozmaite. Zatem jedyne co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia. Wykorzystaj ją.
Yeelight Lampka biurkowa V1 Pro Inteligentna lampka biurkowa, która pozwoli dostosować temperaturę i barwę oświetlenia do Twoich aktualnych potrzeb. Ustaw ją na swoim stanowisku pracy, wyreguluj za pomocą aplikacji z poleceniami głosowymi i poznaj nowy komfort korzystania z oświetlenia podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 lampka nocna Rozświetl swoje mieszkanie i dopasuj oświetlenie do obecnego nastroju za pomocą inteligentnej lampki, która pozwala wybrać dowolne barwy. Pamiętaj, że odpowiedni kolor światła sprzyja koncentracji, relaksowi oraz poprawia jakość snu. Zyskaj stylowy dodatek, który przy okazji nada świetlny rytm Twoim dniom.
Monitoring
EZVIZ C6T RF Edition FullHD LED IR + czujnik i pilot Oto mała, ale bardzo innowacyjna kamerka z mini alarmem, który da Ci znać każdorazowo, gdy ktoś wejdzie do domu. Szklany obiektyw, czujniki wysokiej jakości i niezwykła jakość nagrań to jej główne zalety. Kamera posiada funkcję obrotu w pionie 340° i poziomie 90°.
Eufycam EUFYCAM 2 (4+1) FullHD IP67 (4szt. + HomeBase2) Dzięki eufyCam 2 możesz łatwo stworzyć w swoim domu inteligentny system monitoringu, bez ograniczeń w postaci kabli czy zasilaczy. Do tego za każdym razem otrzymasz wyraźny materiał wideo, a dzięki inteligentnym funkcjom, kamera rozpozna postać znajdującą się w kadrze. W ten sposób Twój dom będzie nieprzerwanie chroniony.
Aqara Kamera G2H 1080P Kamera Aqara to urządzenie rejestrujące otoczenie, pełniące jednocześnie funkcję bramki HUB. Możesz nią prosto zarządzać za pomocą dedykowanej aplikacji i bez przerwy być na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim domu. Z kolei za zasługą wbudowanego głośnika, będzie pełniła funkcję alarmu – po wykryciu ruchu, hałasu lub dowolnego sygnału z innego czujnika.
TP-Link Tapo C200 1080P LED IR (dzień/noc) obrotowa Postaw na obrotową kamerkę, która działa w dzień i w nocy, rejestrując nawet najmniejsze ruchy. Inteligentna kamera TP-Link to gwarancja wyraźnych nagrań. Dodatkowo dzięki inteligentnym funkcjom powiadomi Cię o każdym podejrzanym ruchu wokół Twojego domostwa. Korzystaj z wakacji bez obaw o włamania – z tym sprzętem jest to możliwe.
Imilab Mi Home Camera 360° Basic 1080P LED IR (niania) Obrotowa kamerka wyposażona w Tryb Nocny oraz rozdzielczość Full HD to przystępny i wygodny sposób na domowy monitoring. Do dyspozycji masz tu też dwukierunkową komunikację audio, umożliwiającą usłyszenie wszystkiego, co dzieje się w domu oraz funkcję wykrywania płaczu dziecka, która natychmiast poinformuje, że Twój maluch właśnie się obudził.
Imou RANGER 2 1080 FullHD LED IR (dzień/noc) obrotowa Obrotowa kamera Imou Ranger 2, z zaawansowanymi funkcjami wykrywania ruchu i dźwięku, pozwoli Ci zabezpieczyć swój dom oraz zachować pełną kontrolę nad pomieszczeniami. Zaufaj jej inteligentnym funkcjom oraz zaimplementowanym w niej technologiom.
Urządzenia Smart Home, które dodatkowo warto wziąć pod uwagę
Aqara Czujnik Zalania Czujnik zalania i wycieku wody to małe i bardzo praktyczne urządzenie, które zaalarmuje Cię w przypadku wszelkiego rodzaju przecieków, a nawet powodzi. Zadbaj o bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad Twoim domem zawsze i wszędzie.
Aqara Czujnik Drgań Ten montowany na mocnej taśmie czujnik może alarmować o otwieraniu np. sejfu, szuflad czy szafek, a w sytuacji, gdy przymocujemy go do cennych przedmiotów, wyśle informację o tym, jeśli ktoś nimi poruszy. Dzięki niemu masz pewność, że zawsze masz rękę na pulsie.
Xiaomi Czujnik temperatury i wilgotności 2 (Bluetooth) Dbasz o zdrowie swoje i bliskich? Chcesz znać dokładną temperaturę i wilgotność w swoim domu? Z tym czujnikiem masz taką możliwość. Sprzęt Xiaomi monitoruje wszystkie zmiany w czasie rzeczywistym, a ich wynik wyświetla na czytelnym ekranie LCD.
Netatmo Healthy Home Coach (miernik jakości powietrza) To kompaktowe urządzenie nie tylko zmierzy temperaturę, wilgotność, ale także pozwoli ocenić jakość powietrza oraz poziom hałasu w Twoim domu. Postaw na kompleksowy sprzęt i zaawansowane funkcje smart z miernikiem jakości powietrza Netatmo.
Aqara Czujnik Ruchu Czujnik ruchu Aqara Motion Sensor to urządzenia za pomocą, którego możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz zadbać o większą wygodę poprzez automatyczne uruchamianie świateł. Czujnik może też wywołać alarm i spłoszyć złodzieja, co pomoże Ci uniknąć przykrych sytuacji.
Gosund Nite Bird SP211 3500W bezprzewodowe (Wi-Fi) Wtyczka posiada dwa gniazda, do których możesz podpiąć osobne urządzenia. Z kolei specjalna aplikacja na smartfon umożliwia szybką konfigurację podłączonych sprzętów oraz ustawienie harmonogramu ich włączania i wyłączania.
Yale Zestaw Linus Smart Lock czarny + WiFi Bridge Funkcja Auto-Lock w zamku Yale Linus Smart Lock automatycznie rygluje zamek, gdy wychodzisz z domu, natychmiast po zamknięciu drzwi lub po określonym czasie. Zaufaj urządzeniu, które zostało zaprojektowane, aby zagwarantować bezpieczeństwo i ułatwić życie.
Somfy Home Alarm Premium (alarm domowy) Ten kompleksowy zestaw alarmowy zawiera wszystkie akcesoria z gamy produktów Somfy Protect, aby zagwarantować Ci całkowite bezpieczeństwo, kontrolę i niezawodność. Mając go w swoim domu nie musisz obawiać się wyjazdu na wakacje czy delegację. Twój dobytek będzie zawsze pod dobrą opieką.
Sięgnij po wszystkie urządzenia z kategorii Inteligentny dom w x-kom
W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się określenie „inteligentny dom” lub z języka angielskiego „smart home”, jednak osoby, które takiego lokum nie posiadają, mogą nie wiedzieć co ta nazwa oznacza. Najprościej rzecz ujmując, jest to wysoko zaawansowany technicznie budynek, który pełni mnóstwo funkcji ułatwiających życie mieszkającym w nim ludziom. Warto jednak poznać dokładne znaczenie tego określania, by wiedzieć czym jest inteligentny dom i jakie korzyści płyną z mieszkania w nim.
Co to jest inteligentny dom?
Nie istnieje jednoznaczna definicja inteligentnego domu, jednak wszystkie informacje, jakie można znaleźć na jego temat sprowadzają się do jednego stwierdzenia – jest do budynek (dom, blok mieszkalny lub lokal użytkowy, np. hotel, biurowiec), który wyposażony jest w system integrujący wszystkie znajdujące się w budynku instalacje. Oficjalna nazwa – Building Management System (BMS), czyli „system zarządzania budynkiem” sama w sobie jest wyjaśnieniem z czym mamy do czynienia.
System inteligentnego domu jest wyposażony w szereg czujników i detektorów, których działanie jest nadzorowane przez specjalne oprogramowanie. Nowoczesna technologia tworząca BMS ułatwia domownikom korzystanie z wielu funkcji w pomieszczeniach i na zewnątrz, a przede wszystkim zapewnia im bezpieczeństwo. Choć oprogramowanie systemu jest bardzo skomplikowane, to korzystanie z niego jest proste i intuicyjne, a co najważniejsze – mobilne, gdyż pozwala zarządzać domem z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu (np. za pomocą smartfona).
Inteligentny dom jest tak nazywany nie tylko ze względu na mnogość przydatnych funkcji, którymi łatwo jest zarządzać i zapewnienie bezpieczeństwa, ale również dlatego, że często „myśli” za domowników. Choć może wydawać się to nieco abstrakcyjne, to jednak faktem jest, że inteligentny dom dba o finanse właścicieli poprzez energooszczędność w użytkowaniu i eksploatacji budynku.
Jakie są produkty inteligentnego domu?
Do głównych produktów (elementów) systemu tworzącego inteligentny dom można zaliczyć:
jednostkę centralną – to „serce” BMS, do którego połączone są wszystkie urządzenia znajdujące się w inteligentnym domu,
– to „serce” BMS, do którego połączone są wszystkie urządzenia znajdujące się w inteligentnym domu, podsystemy zasilania i sterowania energią elektryczną – instalacje zasilające, okablowanie, zabezpieczenia, gniazda smart plug, oświetlenie, zasilanie awaryjne,
– instalacje zasilające, okablowanie, zabezpieczenia, gniazda smart plug, oświetlenie, zasilanie awaryjne, podsystemy zapewniające komfort – klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie, sterowanie oświetleniem, nagłośnieniem, urządzeniami audio-video, bramą garażową, bramą wjazdową, zraszaczami trawy itp.,
– klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie, sterowanie oświetleniem, nagłośnieniem, urządzeniami audio-video, bramą garażową, bramą wjazdową, zraszaczami trawy itp., podsystemy zapewniające bezpieczeństwo – alarmy, czujniki ruchu, czujniki dymu, czujniki gazu, czujniki temperatury, czy czujniki zalania, monitoring,
– alarmy, czujniki ruchu, czujniki dymu, czujniki gazu, czujniki temperatury, czy czujniki zalania, monitoring, urządzenie sterujące – tablet, smartfon lub urządzenie dedykowane dla danego sytemu, za pomocą którego można zarządzać funkcjami domu.
Wbrew pozorom systemy inteligentnego domu nie są szczególnie skomplikowane w montażu, a co najważniejsze, ich instalacja nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń.
Jakie funkcje mogą się znaleźć w inteligentnym domu?
Jak już wspominaliśmy, smart home jest energooszczędny, a co za tym idzie, nie tylko „czuwa” nad budżetem domowym, ale również jest przyjazny dla środowiska. Jednak to nie wszystkie jego funkcje. Co oznacza inteligentny dom w praktyce? Oto kilka przykładów zastosowania jego funkcji:
sterowanie klimatyzacją i wentylacją
system inteligentnego domu może dostosowywać temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach do optymalnej dla człowieka, a także w oparciu o ustawione parametry lub sygnał z czujników (np. w przypadku wykrycia podwyższonego poziomu CO2 wentylacja zacznie mocniej działać),
symulacja obecności domowników
ta funkcja działa, gdy domowników nie ma w domu, a czujniki ruchu wykryją czyjąś obecność na terenie posiadłości. System samoistnie włączy oświetlenie i np. zacznie odtwarzać muzykę lub uruchomi telewizor, co powinno skutecznie zniechęcić włamywacza czy wandala. Dodatkowo właściciel domu otrzyma powiadomienie o możliwej próbie włamania,
system alarmowy
gdy detektory ruchu wykryją działanie typowe dla włamywaczy, czyli np. stłuczenie okna, forsowanie rolet zewnętrznych, czy majstrowanie przy zamku w drzwiach, system nie tylko załącza alarm, ale też automatycznie informuje policję (lub agencję ochrony) o zaistniałych okolicznościach. Nagrania z monitoringu będącego częścią systemu BMS może znacząco pomóc władzom w znalezieniu i zatrzymaniu sprawcy,
sterowanie ogrzewaniem
czujniki będące odpowiedzialne za kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu są w stanie przesłać sygnał do systemu sterującego ogrzewaniem, gdy w danym pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej optymalnej lub preferowanej przez właścicieli domu. W takim przypadku podgrzanie powietrza następuje tylko i wyłącznie w tym konkretnym pomieszczeniu. Podobnie wygląda to również w drugą stronę, czyli gdy czujniki wykryją zbyt wysoką temperaturę, system podejmuje kroki mające na celu jej obniżenie do odpowiedniej wartości,
system przeciwpożarowy
ten system składa się z dwóch zasadniczych części: sieci czujników dymu sieci przeciwpożarowej, czyli wszelkiego rodzaju zraszaczy. Jego zadaniem jest wczesne wykrycie miejsca powstania pożaru i uruchomienie w danym pomieszczeniu urządzeń gaśniczych, a przede wszystkim zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia na inne pomieszczenia. Dodatkowymi funkcjami systemu przeciwpożarowego są: komunikaty słowne o zdarzeniu i informujące o sposobie ewakuacji, wysłanie powiadomień na urządzenie sterujące (np. smartfon właściciela domu), podniesienie rolet, którego celem jest ułatwienie ewakuacji z budynku oraz odcięcie dopływu gazu,
zdalne sterowanie
osoby mieszkające w inteligentnym domu mogą przy pomocy tabletu lub smartfona aranżować sekwencje działań, które mają być uruchomione zdalnie, czyli np. gdy nie ma nikogo w domu. W ten sposób można włączyć światło w dowolnym pomieszczeniu, nastawić piekarnik, włączyć telewizor na konkretnym kanele i nagrać program, ustawić godzinę, o której ma panować w domu pożądana temperatura, czy zasłonić rolety zewnętrzne,
czujniki pogodowe
podsystem pogodowy reaguje na różne czynniki atmosferyczne, może np. zamknąć okna w czasie deszczu czy przejść na niezależne zasilanie podczas burzy. Co więcej, system potrafi również pobierać dane pogodowe z Internetu i na ich podstawie sterować ogrzewaniem i klimatyzacją, a tym samym dostosowywać temperaturę i stopień wilgotności powietrza panujący w domu do nadchodzących warunków atmosferycznych,
personalizacja
inteligentny dom może być obsługiwany przez każdego z domowników i podlegać zmianom dostosowanym do preferencji każdego z osobna, czyli np. gdy rodzice wolą spać w chłodniejszym pomieszczeniu, a małe dzieci muszą mieć wyższą temperaturę w sypialni, można ustawić inne parametry ogrzewania czy klimatyzacji w poszczególnych pokojach. Kolejnym przykładem może być oświetlenie, które dzięki czujnikom ruchu stwierdzającym brak aktywności o danej porze (np. w godzinach od 20 do 22) wygasza w pomieszczeniu światło.
Ile kosztuje inteligentny dom?
Zaawansowana technologia sprawia wrażenie bardzo kosztownej, jednak wbrew pozorom ceny za domy czy mieszkania wyposażone w system BMS nie są dużo wyższe niż nieruchomości nie posiadające takich udogodnień. W niektórych miastach (np. Kraków, Wrocław) inteligentne mieszkania są w tej samej cenie, co standardowe lokale mieszkalne z rynku pierwotnego. Zmiana domu ze „zwykłego” na inteligentny do wydatek rzędu 20-30 tysięcy złotych (dla nieruchomości około 100 lub 120-metrowej).
Inteligentne domy i mieszkania są niewątpliwie o wiele bardziej bezpieczne i samowystarczalne, jednak nie oznacza to, że potrafią same się uchronić przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Można wprawdzie być spokojnym, że nikt się nie włamie do smart home, a pożar praktycznie sam się ugasi, jednak szkody, jakie powstaną na skutek tych sytuacji nie naprawią się same. Dlatego każda nieruchomość – zarówno inteligentna, jak i tradycyjna powinna być ubezpieczona. Ochrona ubezpieczeniowa zapewni wypłatę środków pokrywających straty powstałe na skutek wielu różnych zdarzeń losowych. Szeroki wybór mieszkaniowych polis ubezpieczeniowych znajduje się w ofercie firmy Compero, która od wielu pomaga swoim klientom wybrać ubezpieczenia najbardziej dostosowane do ich potrzeb.
Inteligentny dom to określenie szeregu innowacyjnych rozwiązań w wysoko zaawansowanym technicznie budynku. Posiada on system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Innymi słowy jest to dom, z którym mieszkańcy mogą się porozumiewać i wydawać mu różnego rodzaju polecenia.
Domownicy korzystając z aplikacji smart home, są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, sterować muzyką oraz telewizorem bez pilota, a także -dzięki monitoringu- zajrzeć do domu niezależnie od tego, gdzie obecnie się znajdują.
Nawet jeśli są nieobecni przez dłuższy czas, mogą wykonywać wiele z tych czynności będąc jednocześnie z dala od swojego miejsca zamieszkania.