Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy , dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Inteligentny dom to coraz prężniej rozwijający się system sterowania budynkiem. Sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w biurowcu. Czym jest inteligentny system domowy i jakie posiada funkcje? Jaki jest koszt instalacji systemów sterowania? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Inteligentny dom – zasada działania
Funkcje inteligentnego domu
Automatyka domowa w domu jednorodzinnym to inaczej mówiąc nowoczesne jego zarządzanie, często w pełni niezależne od czynnika ludzkiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sterować wieloma urządzeniami domowymi budynku, na ogrodzie czy podjeździe. Celem inteligentnego systemu domowego jest to, aby zgrać wszystkie możliwe systemy sterowania. Da to im możliwość komunikowania się ze sobą przy pomocy centrali, co zmniejszy ingerencję człowieka w sterowaniu domem.
Inteligentny dom zwiększa komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Funkcją inteligentnego domu jest przede wszystkim informowanie o stanie domu w danym momencie. Podawana jest aktualna temperatura czy wilgotność powietrza. Inteligentny system domowy ma również za zadanie realizować konkretne działania, które wpływają na stan domu, jak również życie jego mieszkańców. Automatyzacja wielu czynności sprawdzi się bardzo dobrze przykładowo u osób z niepełnosprawnością ruchową.
Kolejne funkcje inteligentnego domu niewymienione wcześniej to włączania czy wyłączanie ogrzewania/wentylacji/klimatyzacji. W zależności od zainstalowanych systemów można zdalnie zarządzać roletami okiennymi, bramą wjazdową, zraszaczami wodnymi w ogrodzie czy wideodomofonem. Centrala, którą zazwyczaj stanowi rozbudowany sterownik, zbiera wszystkie sygnały, synchronizuje je i przetwarza. Automatyka domowa możliwa jest do sterowania poprzez osobiste urządzenia domowe takie jak laptopy, smartfony, tablety czy różnego rodzaju przyciski. Centrala również opiera swoją pracę na połączeniu z Internetem, co umożliwia domownikom sterowanie nią nawet z odległych miejsc.
Automatyka domowa – rodzaje systemów sterowania
Jeśli budynek ma się stać inteligentnym domem, musi być zaopatrzony w różnego rodzaju czujniki. Wśród nich są czujniki temperatury, ruchu, światła, wilgotności i inne. Potrzebne są one do tego, aby przeprowadzić proces automatyzacji sterowania domem.
Najprostsze, a zarazem najpopularniejsze systemy sterowania w domach jednorodzinnych to te odpowiadające za zarządzanie oświetleniem. Jedną z możliwości jest tworzenie tzw. scen świetlnych, czyli ustawianie oświetlenia w wybrany sposób na potrzeby danej sytuacji. Można zmienić natężenie światła w zależności od pory dnia czy włączyć kilka odbiorników jednocześnie. Inną opcją jest bazowanie na czujnikach ruchu i oświetlanie miejsc, gdzie znajdują się ludzie.
Kolejnym systemem sterowania jest ten odpowiadający za wentylację, ogrzewanie czy klimatyzację. Centrala analizując dane o temperaturze czy wilgotności dostosowuje przykładowo ogrzewanie. Ważny jest również system alarmowy, gazowy, monitoringu i sygnalizacji pożarowej, który dba bezpośrednio o bezpieczeństwo mieszkańców i ochrania budynek.
Inteligentny dom, czyli automatyka domowa i inteligentny system domowy
Ważnym rozwiązaniem są także systemy teleinformacyjne oraz te odpowiadające za urządzenia domowe RTV i SAT. W skład tego wchodzi również cała sieć bezprzewodowa WiFi czy różnego rodzaju sieci komputerowe. Funkcjonalne systemy to również system pogodowy czy nawadniania ogrodu. Sterowanie bramą, drzwiami czy oknami jest także możliwe w inteligentnym systemie domowym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o inteligentnych domach.
Zalety inteligentnego domu
Automatyka domowa ma bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest możliwość obniżenia kosztów mieszkania, czyli rachunki za ogrzewanie czy prąd. Inteligentny system domowy dostosowując parametry ogrzewania czy włączanie i wyłączanie oświetlenia może wpłynąć na optymalne gospodarowanie energią elektryczną czy wykorzystaniem gazu opałowego. Systemy sterowania są łatwe w obsłudze i bez problemu może je obsłużyć dorosły domownik w każdym wieku.
Funkcje inteligentnego domu wpływają pozytywnie na komfort życia mieszkańców z uwagi na automatyzację pewnych czynności domowych. Nie trzeba myśleć, czy ogrzewanie jest włączone podczas otwierania okna lub czy brama garażowa jest zamknięta w trakcie nieobecności domowników. Ułatwieniem może być także zdalne zarządzanie ogrodem i jego systemem nawadniania.
Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie
Inteligentny system domowy – ceny i porady
Automatyzacja w domu jednorodzinnym
Ceny montażu i systemów sterowania w inteligentnym domu nie są niskie. Dlatego też ważne jest, aby inteligentny system domowy został zainstalowany odpowiednio i był dostosowany do konkretnego budynku. DO wyboru są systemy otwarte i zamknięte. Systemy zamknięte składają się z urządzeń tylko i wyłącznie jednego producenta. Odwrotnie jest w systemach otwartych. Warto przemyśleć, który system będzie właściwszy w danym domu jednorodzinnym.
Systemy otwarte mają tą zaletę, że można do nich dopasować wiele różnych urządzeń innych producentów. Również oprogramowanie czy osprzęt może być z wielu firm. Funkcjonalny inteligentny dom zawiera w sobie wiele instalacji, w tym elektryczną, alarmową czy multimedialną. Pierwszym krokiem do wybrania właściwego systemu jest analiza potrzeb domowników.
Systemy sterowania – koszt Jednym z popularnych inteligentnych systemów domowych jest system KNX. Jest to system otwarty, który jest kompatybilny z produktami ponad 100 producentów. Wcześniej występował on jako system EIB. Oczywiście są również systemy innych producentów. Każdy mniej więcej jest w stanie zaopatrzyć budynek w podobne funkcje inteligentnego domu. Przyglądając się cenom można zauważyć, że na pewno zakup i montaż instalacji nie jest tanim wydatkiem. W zależności od powierzchni domu ceny mogą się różnić z uwagi na konieczność poprowadzenia większej ilości kabli czy zamontowania więcej czujników. Średniej wielkości budynek zaopatrzony w system inteligentnego domu to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Najciekawsze rowery elektryczne - sprawdź ceny
Prezentacja
automatyzacji
Profesjonalny system automatyki domowej to rewolucja. Polega ona na tym, że szereg urządzeń w domu lub w danym pokoju działa w sposób samodzielny, odciążając w ten sposób właścicieli domów od rutynowych czynności związanych z jego obsługą.
Oświetlenie, bramy, rolety, wentylacja – jeśli skupić się tylko na kilku grupach – wszystkie osobno albo wspólnie, albo w pewnej kolejności działają w sposób automatyczny. We wszystkich pomieszczeniach, w kilku albo w jednym pomieszczeniu.
Automatyka domowa – możliwość wszechstronnego sterowania urządzeniami domowymi.
Główna idea [ edytuj | edytuj kod ]
Urządzenia można zaprogramować, by w odpowiedni sposób komunikowały się między sobą, co powoduje, że ingerencja człowieka staje się niepotrzebna lub ograniczona. Stosowanie automatyki domowej ma na celu zwiększenie komfortu mieszkańców domu, ich bezpieczeństwa, a także ograniczenie zużycia energii. Systemy automatyki domowej stanowią duże ułatwienie zwłaszcza w domach i mieszkaniach osób niepełnosprawnych. Sterowanie możliwe jest za pomocą dowolnego urządzenia, a nawet myśli (zależnie od posiadanych urządzeń oraz oprogramowań). Większość systemów automatyki domowej umożliwia sterowanie poprzez internet.
Umożliwia sterowanie oświetleniem w sposób standardowy, jak również pozwala:
Tworzyć tzw. sceny świetlne. To znaczy sterować kilkoma odbiornikami jednocześnie przyciskając jeden przycisk. Odbiorniki (źródła światła) mogą zostać wysterowane z różnym poziomem natężenia tworząc pewien nastrój w pomieszczeniu. Jednym przyciskiem można ustawić scenę odpowiednią do oglądania telewizji, spożywania posiłku lub włączyć wszystkie światła.
Zintegrować oświetlenie z instalacją alarmową. Wykorzystując czujki ruchu instalacji alarmowej można automatycznie sterować włączaniem oświetlenia w pomieszczeniach gdzie znajdują się ludzie.
Dobrać odpowiednie natężenie oświetlenia w pomieszczeniach z uwzględnieniem światła docierającego zza okna.
Z angielskiego Heating, Ventilation and Air Conditioning to sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. System sterowania uwzględnia temperaturę, wilgotność powietrza i zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu.
Systemy alarmowe zwiększają bezpieczeństwo budynku i osób w nim przebywających. W zależności od funkcji reagują na różne zagrożenia.
System sygnalizacji włamania i napadu budynku zautomatyzowanego różni się od standardowego tym, że łatwo go zintegrować z pozostałymi systemami w domu. Może na przykład symulować obecność domowników włączając i wyłączając odbiorniki.
System sygnalizacji pożarowej.
Z angielskiego Closed Circuit Television to system monitoringu pomieszczeń przy użyciu kamer. Może współpracować z instalacją SSWN. W standardzie jest możliwość transmisji sygnału poprzez internet.
System detekcji gazów
Szereg czujników mających na celu detekcję gazów trujących i wybuchowych. Z reguły wykorzystywany w pomieszczeniach zagrożonych wyciekiem lub kompensacją gazu np. kotłownie gazowe, garaże zamknięte, akumulatorownie czy magazyny wysokiego składowania lotnych substancji chemicznych.
Czujniki detekcji gazów stosuje się najczęściej do sterowania załączaniem wentylatorów wyciągowo-przewietrzających – w przypadku gazów trujących, bądź zamknięcia głównego zaworu na zasilaniu – dla gazów wybuchowych.
Zawiera instalację telefoniczną oraz okablowanie strukturalne dla sieci komputerowej lub system bezprzewodowy WiFi.
Dystrybucji dźwięku i obrazu RTV/SAT [ edytuj | edytuj kod ]
Umożliwia odbiór programów telewizyjnych, radiowych i odtwarzanie płytoteki w dowolnym pomieszczeniu. Może być zintegrowany z systemem domofonowym.
Inne instalacje [ edytuj | edytuj kod ]
Sterowanie roletami i żaluzjami
Sterowanie otwieraniem okien i drzwi
Sterowanie bramą wjazdową i garażową (zobacz też: Automatyka do bram)
(zobacz też: Automatyka do bram) System nawadniania
System pogodowy
W automatyce budynkowej wykorzystuje się różne rodzaje połączeń między urządzeniami, między innymi:
Systemy automatyki budynkowej mogą działać poprzez magistralę komunikacyjną lub bezprzewodowo.