Zamiana domu w inteligentny budynek nie stanowi dzisiaj najmniejszego problemu. Pytanie dotyczy tylko poziomu zaawansowania automatyki domowej. Rozwiązania z tej kategorii mogą ograniczyć się do prostych gadżetów (jak zdalne sterowanie światłem czy uruchamianie muzyki przez komendę głosową), ale mogą także zdecydowanie zwiększać bezpieczeństwo nieruchomości czy realnie obniżać koszty jej eksploatacji. W tej kategorii zgromadziliśmy potężny wybór sprawdzonych i lubianych produktów z zakresu automatyki domowej m.in. BleBox, Fibaro, Shelly, Node, Eura-Tech czy Tinycontrol, pozwalających na zbudowanie systemu o praktycznie nieograniczonych możliwościach.
Czujnik Si7021 pozwala na pomiar temperatury w zakresie od -10°C do 85°C oraz wilgotności w zakresie od 0% do 80% RH . Został wyposażony w przewód o długości 50 cm,...
Sortuj wg: Trafność Najpierw nowe produkty Nazwa, od A do Z Nazwa, od Z do A Cena, od najniższej do najwyższej Cena, od najwyższej do najniższej W magazynie Losowo
Dobra informacja to podstawa
Bardzo wiele modułów automatyki domowej ma postać różnego rodzaju czujników. Dla inteligentnego domu są one cennym źródłem informacji, które na zasadzie sprzężenia zwrotnego wykorzystywane są następnie do regulacji różnych parametrów, takich jak oświetlenie, temperatura czy wilgotność. Dzięki temu system uzyskuje możliwości, które w pewnym sensie można porównać do ludzkich zmysłów. W naszej ofercie znajdziesz między innymi czujniki otwarcia drzwi i okien, czujniki ruchu, zalania, temperatury, wilgotności czy ciśnienia. Pozwolą Ci one na zdalne sterowanie ogromną liczbą funkcji, w tym na automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi, okien lub bram, kontrolę ogrzewania i systemów wentylacji czy zmianę scen oświetleniowych. O bezpieczeństwo Twoich najbliższych zadbają także czujniki czadu, dymu i gazu. Jeśli dany czujnik instalujesz po to, aby ostrzegał przed potencjalnymi niebezpieczeństwami, znajdziesz u nas również rozbudowane systemy alarmowe, które w razie zagrożenia uruchomią sygnał dźwiękowy.
Sterowniki do wielu zastosowań
Drugim najważniejszym – obok czujników – elementem systemów inteligentnego domu są sterowniki i przekaźniki. Odpowiadają one za wszystkie funkcje, które kojarzą się nam z nowoczesną automatyką domową: sterowanie roletami, automatyczne uruchamianie lub wyłączanie oświetlenia, zamykanie okien, inteligentne regulowanie temperatury pomieszczeń, precyzyjne sterowanie ogrzewaniem, czy też automatyczne zamykanie bramy. Dzięki sterownikom WiFi zarządzanie wieloma urządzeniami możliwe jest za pośrednictwem Internetu. Sercem instalacji jest natomiast moduł centralny, zwany również często centralą sterującą. Odpowiednie jej skonfigurowanie pozwala na zdalne i inteligentne zarządzanie dostępnymi funkcjami, a w najbardziej zaawansowanych wdrożeniach na zamianę domu w samosterujący się budynek.
Rozrywka na najwyższym poziomie
Sporo funkcji automatyki domowej służy rozrywce użytkowników. Urządzenia Smart TV Android Box, dostępne w naszym sklepie, pozwalają na przeglądanie zawartości Internetu na ekranie telewizora. Oglądanie filmów i słuchanie muzyki, a nawet korzystanie z mediów społecznościowych, zyskuje dzięki temu nowy wymiar. W tej kategorii znajdziesz także asystentów głosowych – urządzenia reagujące na Twój głos. Przy pomocy wypowiadanych komend włączaj światło, telewizor, szukaj informacji w Internecie i zamawiaj usługi bez dotykania klawiatury. Z pewnością docenisz w pełni komfort inteligentnej elektroniki.
Aktywnie wspieramy rockethome.pl , portal o smart home i nowoczesnych technologiach
Budowa
Automatyka domowa jest popularnie zwana rozwiązaniami z zakresu inteligentnego domu (ang. smart house). Oznacza ona system zintegrowanych i centralnie sterowanych urządzeń obsługujących różne aspekty funkcjonowania domu np. oświetlenie, ogrzewanie, wentylację. Automatyka domowa nie jest tylko gadżetem, mającym na celu uprzyjemnienie i ułatwienie życia lokatorom - wpływa ona także na bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości oraz pozwala oszczędzać energię.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zaplanować automatykę domową?
Instalowanie automatyki domowej najlepiej uwzględnić już na etapie budowy domu lub remontu - warto wtedy przewidzieć miejsce na okablowanie i elementy systemu, np. czujki (kamery, czujniki ruchu, czujniki temperatury i in.). Należy pamiętać, że bezprzewodowo może odbywać się tylko komunikacja elementów systemu, zasilenie musi być dostarczone kablem.
Planując już konkretne elementy systemu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jakie potrzeby ma zaspokoić automatyka? Aby ułatwić sobie zadanie, można je podzielić na trzy grupy: komfort, bezpieczeństwo i oszczędzanie. Więcej o tym napiszę w części omawiającej funkcje automatyki domowej.
Co do budowy systemu, to nowoczesne systemy zbudowane są modułowo, więc można je stopniowo rozbudowywać (i pod względem zakresu i zasięgu). Często też moduły różnych producentów są ze sobą w pełni kompatybilne, najważniejsze, aby obsługiwały ten sam standard komunikacji. Rozbudowa systemu automatyki domowej jest bardzo elastyczna i każdy, nawet niewielki i stary lokal mieszkalny może posiadać rozwiązania z zakresu inteligentnego domu. Co więcej - systemy inteligentne nie są już bardzo drogie, a skalowalność czyni je dostępnymi dla każdego.
System automatyki domowej można składać samodzielnie lub kupić gotowy zestaw. Zestawy różnią się wielkością (liczbą elementów) i przy ograniczonym budżecie można wybrać taki, którego elementy są dobrane pod kątem jednego, głównego celu działania (np. pakiety bezpieczeństwa mogą zawierać centralkę z czujnikiem dymu, czujnik ruchu oraz czujnik zalania).
Funkcje automatyki domowej
Mocnym atutem automatyki domowej jest to, że związki między sygnałem a akcją nie są na stałe zdefiniowane. Oznacza to, iż jeden typ odczytu może wywołać różne akcje, zależnie do tego, jak to zaprogramujemy. I tak np. wzrost temperatury może zarówno uruchomić klimatyzację, jak też spowodować zamknięcie rolet, w celu ograniczenia dostępu słońca do wnętrza. Wiązanie sygnałów z akcjami to rola programowania automatyki.
Jak już było wspomniane, automatyka realizuje funkcje, które można uporządkować w trzy główne grupy:
komfort: sterowanie oświetleniem (włączanie i wyłączanie, sceny świetlne, przyciemnianie), multimedia (kolorowe oświetlenie RGB, sprzęt audio i wideo, w tym nagłośnienie typu multiroom audio), przypominanie o terminach zdarzeń (np. wywóz śmieci oszczędność (sterowanie oświetleniem, sterowanie ogrzewaniem - w zależności od pory dnia, temperatury zewnętrznej i obecności osób w domu lub poszczególnych pomieszczeniach; ograniczanie i zwiększanie dostępu światła słonecznego za pomocą automatycznie sterowanych rolet; wyłączanie klimatyzacji przy otwartych oknach) bezpieczeństwo (system alarmowy, monitoring - “telewizja przemysłowa”, czujniki ruchu, czujniki smogowe, czujniki domowe, czujniki zalania, czujniki jakości powietrza - zewnętrzne i wewnętrzne)
Z punktu widzenia osoby zarządzającej automatyką istotna jest też możliwość zdalnego dostępu. Tu w grę wchodzą różne opcje: sterowanie GSM, sterowanie przez internet, powiadomienia SMS o wybranych zdarzeniach, w tym przesyłanie zdjęć z monitoringu, w razie zarejestrowania ruchu. Wiąże się to z zagadnieniami bezpieczeństwa systemu (danych i sterowania), czyli jego podatności na nieautoryzowany dostęp.
Programowanie automatyki domowej
Gdy omawiane jest zagadnienie programowania inteligentnego domu, pojawiają się dwa terminy: scena i harmonogram. Nieco zagadkowa nazwa “scena” jest zamiennie stosowana z terminem “scenariusz”, który wydaje się bardziej intuicyjny. Scena to zbiór ustawień i zachowań automatyki domowej przypisany do konkretnego wydarzenia. W praktyce wygląda to tak, że np. tworzymy scenę niedzielny poranek, w ramach której programujemy następujące parametry:
jeżeli jest słoneczna pogoda, podniesienie rolet następuje o godzinie 9,
o godzinie 9:30 nagłośnienie zaczyna odtwarzać wybrany przez nas wcześniej, relaksujący utwór,
o godzinie 9:30 automatyka, w razie potrzeby, podnosi lub obniża temperaturę do ustalonego optimum,
o godzinie 9:00 zostaje uruchomiony ekspres do kawy,
o godzinie 9:05 muzyka zmienia się na bardziej energiczną.
Sceny mogą mieć też bardziej użytkowy, poważny charakter, np. scena “Wyjście z domu”, która obejmie opuszczenie rolet, pogaszenie świateł, uzbrojenie alarmu. W ten właśnie sposób można budować scenariusze na różne typowe, codzienne sytuacje z życia, dzięki czemu korzystanie z automatyki staje się dużo łatwiejsze i bardziej intuicyjne.
Drugi typ programowania automatyki domowej to tworzenie harmonogramów. Polega ono na ustawianiu zachowań automatyki w sposób dopasowany do naszego trybu życia lub innych potrzeb. Typowy harmonogram może obejmować podkręcanie ogrzewania na godzinę przed naszym powrotem z pracy (np. wracamy o 16, więc w harmonogramie programujemy zwiększenie temperatury od godziny 15), czy podlewanie ogrodu o określonych porach dnia. Ciekawym harmonogramem jest symulacja obecności właściciela, która przydaje się np. podczas dłuższych wyjazdów. Automatyka będzie zapalała i gasiła światło, zmieniała położenie rolet itp., dzięki czemu potencjalni złodzieje obserwujący dom uznają, iż właściciel jest na miejscu.
Sceny i harmonogramy to praktyczne uwidocznienie elastyczności automatyki domowej - jak widać układ czujek i urządzeń wpiętych w system może zachowywać się różnie, zależnie od tego, jak to zaprogramujemy. Nic nie jest zdefiniowane z góry i ogranicza nas jedynie nasza inwencja.
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą:
Firma <
Współpraca działu badawczo-rozwojowego firmy ze środowiskiem naukowym oraz klientami końcowymi prowadzą do dynamicznego rozwoju oferty i pozwalają tworzyć urządzenia o coraz wyższym stopniu zaawansowania technologicznego, czego przykładem są sterowniki programowalne PLC MAX oraz system inteligentnego domu F&Home.
Obecnie F&F jest znaną w Polsce marką, a wyroby pod nią produkowane trafiają również na rynki Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Serbii, Niemiec, Grecji, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Portugalii, Chile i Stanów Zjednoczonych.