Inteligentny Dom

Przyszłość jest dzisiaj. Inteligentne specjalizacje – informatyka i telekomunikacja

Nieograniczone możliwości rozwoju

Nieograniczone możliwości rozwoju

Technologia dla następnych pokoleń!

Twój dom żyje. Pokolenia będą przemijać ale KNX w nim pozostanie! System pomoże zaadoptować automatykę do Twoich zmieniających się potrzeb. To zwiększy wartość nieruchomości i w dalszej perspektywie zredukuje wydatki na modernizację.

Dopasowanie produkty.

KNX myśli blokowo. Nazywamy to technologią modułową. Korzyść? Sieć oraz automatyka Twojego domu, mogą być w każdej chwili rozszerzone, bądź przebudowane. Małe, czy duże projekty, renowacja lub nowy budynek – KNX ma zawsze najlepiej dopasowane produkty i zapewnia najbardziej efektywne rozwiązania!

Podczas modernizacji nie musisz inwestować we wszystkie urządzenia od razu. Wystarczy poprowadzić przewód magistralny w każdym pomieszczeniu i stopniowo wzbogacać inteligentną instalację o nowe elementy niemal bez ograniczeń.

System KNX/EIB bazuje na osiągnięciach takich firm, jak Siemens, ABB, Berker/Hager, JUNG, Schneider Electric, THEBEN i wielu innych. Są to liderzy na rynku automatyki budowlanej i przemysłowej, którzy nieustannie opracowują, testują a następnie wdrażają nowe rozwiązania i urządzenia. Wszystkie nowości są w pełni kompatybilne z dotychczasowym systemem i możesz je z powodzeniem zastosować w istniejącej instalacji.

Rynek budowlany w Polsce – kondycja i perspektywy

2021 był rokiem pełnym wyzwań. Z jednej strony można było odczuć bardzo wysokie zapotrzebowanie na stolarkę – zarówno w Polsce, jak i za granicą, z drugiej – rok ten upłynął pod znakiem przerw w płynności łańcucha dostaw, opóźnień w produkcji komponentów do okien oraz zmian cen. Te podwyżki szczególnie odczuli finalni odbiorcy – ceny wzrastały bowiem na tyle dynamicznie, że trudno było oszacować całkowite koszty inwestycji. Jednocześnie mieliśmy do czynienia z bardzo dużym popytem na okna i drzwi w klasie premium, który prawdopodobnie utrzyma się również w przyszłym roku.

W przypadku firmy AWILUX 2021 rok wiązał się z zakończeniem budowy nowej hali produkcyjnej oraz magazynu wyrobów gotowych o łącznej powierzchni 6000 m2 , którą wyposażyliśmy w nowoczesne maszyny do produkcji. Zwiększyliśmy także zatrudnienie do niemal 300 osób. Obecnie nasz zakład to ponad 40 000 m2 – z czego obiekty pod dachem zajmują około 12 000 m2 . Obejmują one powierzchnię produkcyjną i magazynową oraz ponad 2000 m2 powierzchni socjalno-biurowej. Rozbudowa naszego zakładu to zwiększenie naszych mocy produkcyjnych – szczególnie w przypadku rozwiązań ALU, a także odpowiedź na dynamicznie wzrastającą liczbę zamówień. Wierzymy w to, że dotykające całą branżę w 2021 roku problemy surowcowe będą powoli zanikać i w roku 2022 będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze moce produkcyjne.

Nowy rok to także nowości w ofercie. Pod koniec 2021 na rynku pojawiła się nowa linia stolarki PVC – aMotion, nawiązująca w swej nazwie do ciągłego ruchu i rozwoju. W 2022 roku będziemy wprowadzać kolejne rozwiązania oferujące nowe możliwości związane z systemami okiennymi, a na wiosnę planujemy premierę serii rozwiązań drzwiowych, która niewątpliwie ucieszy architektów, bo idealnie wpisze się zarówno w projekty nieruchomości komercyjnych, jak i najnowocześniejszych obiektów mieszkalnych jedno i wielorodzinnych.

Rafał Buczek, Menedżer sprzedaży Awilux

Przyszłość jest dzisiaj. Inteligentne specjalizacje – informatyka i telekomunikacja

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego 2014-2020 kładzie duży nacisk na wsparcie przedsiębiorczości i innowacyjności. Jedną z ważniejszych nowości w porównaniu z poprzednią perspektywą, jest ukierunkowanie wsparcia na konkretne dziedziny gospodarki tak zwane Regionalne Inteligentne Specjalizacje.

Podczas czytania spisu Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji dla województwa łódzkiego trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy przed oczami notatki reżysera filmu science-fiction. W dziale Informatyka i Telekomunikacja spotkamy takie pojęcia jak: sztuczna inteligencja, telemedycyna, sieci sensorowe czy zaawansowane modelowanie skomplikowanych nanostruktur. Które z tych technologii możemy oglądać tylko w wizjach twórców filmowych, a które powstają dwie przecznice od nas? Sprawdźmy!

Regionalne Inteligentne Specjalizacje to obszary działalności gospodarczej, które są priorytetowe dla rozwoju innowacji w województwie łódzkim - aby uzyskać dofinansowanie na badania i rozwój w przedsiębiorstwach należy zaproponować projekt, który wpisuje się w jedną z tych specjalizacji. Dla ułatwienia prezentujemy specjalizację działu Informatyka i Telekomunikacja wraz z opisanymi w mniej niszami gospodarczymi.

W sieci czujników

XLVIII. Innowacyjne oprogramowanie dla inteligentnych miast i budynków, sieci energetycznych i transportowych (oparte o sieci sensorowe).

Pamiętacie sceny z filmów akcji, kiedy sprytny rabuś stara się przemknąć między promieniami laserów, oszukać zaawansowane czujniki i zawisa pod sufitem, aby przypadkiem nie wywołać alarmu naciskiem na podłogę? Otóż sieci sensorowe nie do końca tak wyglądają, ale w pewnym sensie mają z tą wizją coś wspólnego - tak jak one opierają się na czujnikach i są połączone w jeden system.

Ciągle mają zastosowanie w bezpieczeństwie, wojskowości czy monitorowaniu środowiska, ale coraz popularniejsze są te blisko nas - w inteligentnych domach czy na parkingach. O ile nie próbujesz wykraść złotej statuetki, raczej nie musisz się ich bać.

Sztuczna inteligencja

XLIX. Innowacyjne zastosowania sztucznej inteligencji w analityce, obliczeniach, robotyce oraz grach.

Sztuczna inteligencja to temat równie malowniczy co sieci sensorowe. Zastanawiamy się, czy androidy marzą o elektrycznych owcach, wyobrażamy sobie walkę z buntem maszyn z jednej strony i … zakochanie w sztucznej inteligencji z drugiej. Do tego etapu jeszcze nie doszliśmy, ale faktem jest, że sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej zaawansowana. W Łódzkiem promuje się jej wykorzystanie chociażby w grach komputerowych - tym, na czym Polacy dobrze się znają. Gracze chcą zanurzyć się w świat gry jeszcze bardziej, uwierzyć, że to, co tam zastaną, jest prawdziwe - temu właśnie służy zastosowanie sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence - AI). Postaci w grze są w gruncie rzeczy „tylko” programem, zbiorem kodu, który definiuje jakich algorytmów mają użyć, aby zachować się jak najbardziej inteligentnie. Od umiejętności programistów zależy więc, jak bardzo uwierzymy grze.

Leczenie na odległość

LI. Innowacyjne wykorzystanie informatyki w Telemedycynie i Medycynie spersonalizowanej.

I znowu przed oczami mamy obrazy z filmów. Wyobraźcie sobie podłużną kapsułę, z przezroczystym wiekiem, szeregiem światełek i przycisków oplecioną warkoczami połyskujących kabli. W środku leży człowiek - jest przez kapsułę diagnozowany i leczony - czy może bardziej - naprawiany. Roboramię sięga do jego ciała i dokonuje szeregu mikrooperacji, a już po kilkunastu minutach człowiek początkowo z poważnymi obrażeniami wychodzi z kapsuły cały i zdrowy.

Dziś telemedycyna i medycyna spersonalizowana znajdują się na początku swojej drogi. Rozwój technologii komunikacyjnych pozwala na przesyłanie wyników badań czy nawet - w pewnym stopniu - wykonywanie badań na odległość. Podstawowe czujniki – np. wykrywające tętno - są umieszczone w gadżetach, które stają się standardowym wyposażeniem - inteligentnych zegarkach czy wchodzących do produkcji inteligentnych ubraniach. Bardziej złożone czujniki - na przykład aparat do wykonania EKG też mogą już towarzyszyć nam w codziennym życiu i przesyłać wyniki badań prosto do lekarza.

Medycyna spersonalizowana natomiast cechuje się bardzo indywidualnym podejściem do schorzeń pacjenta. Oczywiście, każdy lekarz traktuje pacjenta wyjątkowo, ale tutaj mówimy np. o specjalnie wytwarzanych lekach przeznaczonych dla konkretnego pacjenta. W łódzkim Technoparku medycyna spersonalizowana już działa. Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych oferuje przygotowanie implantów dostosowanych do jednostkowych cech pacjenta.

Sieć jest wszędzie

LIV. Inteligentne technologie Internetowe, w tym technologie semantyczne i Internet rzeczy.

Lodówka powie ci o tym, że skończyło się masło, wifi weźmiesz z żarówki, brama otworzy się sama, widząc twój samochód, a żelazko (w końcu!) wyłączysz używając smartfona. To już nie jest melodia przyszłości, to się dzieje tu i teraz. Urządzenia połączone w sieć, zbierające dane z otoczenia i reagujące na te dane, wchodzą do naszych domów, miast, samochodów i sklepów. Dzięki konkursom z RPO WŁ Łódzkie może opracowywać ich coraz więcej.

A czy ty masz już pomysł, który wpisuje się w nisze gospodarcze?

Pełna lista nisz gospodarczych w ramach inteligentnej specjalizacji Informatyka i Telekomunikacja:

XLVIII. Innowacyjne oprogramowanie dla inteligentnych miast i budynków, sieci energetycznych i transportowych (oparte o sieci sensorowe),

XLIX. Innowacyjne zastosowania sztucznej inteligencji w analityce, obliczeniach, robotyce oraz grach,

L. Inteligentne zastosowania bioinformatyki i farmakoinformatyki w produkcji lekowej, rolnictwie i hodowli zwierząt oraz badaniach farmaceutycznych i medycznych,

LI. Innowacyjne wykorzystanie informatyki w Telemedycynie i Medycynie spersonalizowanej,

LII. Zaawansowane modelowanie skomplikowanych struktur i symulacje oraz analiza i optymalizacja zaawansowanych konstrukcji (w tym konstrukcji lotniczych),

LIII. Inteligentne systemy ICT do optymalizacji procesów łańcucha produkcji, logistyki i zaopatrzenia (m.in. typu Product Lifecycle Management oraz Supply chain do zarządzania inteligentnymi fabrykami),

LIV. Inteligentne technologie Internetowe, w tym technologie semantyczne i Internet rzeczy,

LV. Inteligentne zastosowania geoinformatyki i systemów nawigacji satelitarnej,

LVI. Inteligentne systemy zarządzania danymi w sieciach w tym cloud computing,

LVII. Innowacyjne multimedia i gry,

LVIII. Inteligentne rozwiązania w zabezpieczaniu danych i informacji.

Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Łódzkiego

Wykaz Inteligentnych Specjalizacji Regionalnych dla Województwa Łódzkiego

Poczytaj też o Inteligentnej Specjalizacji: Przemysł włókienniczy i mody

Blog Author

Przemysław Kutytowski

LEAVE A REVIEW